Menu


مرور سرفصل های درس تصمیم گیری در دانشگاه‌ها


دوره MBA - تصمیم گیری - متمم - محل توسعه مهارتهای من

درس تصمیم گیری عموماً به عنوان یکی از دروس مهم دوره‌های مدیریتی در دانشگاه‌های مختلف جهان مورد توجه قرار می‌گیرد.

با این حال، نگاه‌هایی که به درس تصمیم گیری در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مختلف وجود دارد، بسیار متفاوت است. به طور کلی می‌توان گفت دو دیدگاه کاملاً متفاوت نسبت به درس تصمیم گیری وجود دارد: توجه به روشهای کمی تصمیم گیری و تمرکز بر روی ویژگی‌های روانشناختی ما در تصمیم گیری.

یکی نگاهی که تصمیم گیری را بیشتر به صورت ابزاری عددی و  بر پایه‌ی فرمول‌ها و محاسبات ریاضی نگاه می‌کند و دیگری نگاهی که بیشتر به بررسی جنبه‌های کیفی تصمیم گیری می‌پردازد.

توجه به روشهای کمی تصمیم گیری یا Quantitative methods

در دوره‌های مدیریتی، درس‌های مختلفی وجود دارند که به تحلیل عددی مسائل و چالش‌ها می‌پردازند. به عنوان مثال درس مدیریت عملیات (Operations Management) و درس تحقیق در عملیات (Operations Research) از این دسته درس‌ها هستند.

اگر برخی دوره‌های مدیریتی در سرفصل خود، چنین درس‌هایی نداشته باشند، با توجه به اهمیت روشهای کمی تصمیم گیری، درس تصمیم گیری خود را به سمت محاسبات عددی و حل عددی مسائل، سوق می‌دهند و عملاً عنوان درس تصمیم گیری در این دوره ها به چیزی شبیه Quantitative Methods in Decision Making یا روش‌های کمی تصمیم گیری تغییر می‌کند.

برخی از مهم‌ترین سرفصل‌های درس روشهای کمی تصمیم گیری – که در بین بسیاری از مراکز آموزشی مشترک است – به شرح زیر است:

 • بهینه سازی (Optimization)
 • کاربرد نرم افزارهای کامپیوتری در تصمیم گیری
 • هوش مصنوعی و الگوریتم ژنتیک
 • طراحی تابع هدف
 • نظریه بازی‌ها یا Game Theory
 • نظریه صف
 • پیش بینی و شبیه سازی
 • تجزیه و تحلیل ریسک

برای آشنایی بیشتر با این فضا، می‌توانید به عنوان یک نمونه، به این فایل pdf سرفصل‌ها (که به نظر ما، مخرج مشترک بسیاری از دوره‌های مشابه در حوزه تصمیم گیری است) نگاه کنید.

توجه به روشهای کیفی تصمیم گیری یا Qualitative Methods

اگر درس‌ها و موضوعات مستقلی به روشهای کمی یا Quantitative اختصاص پیدا کنند، معمولاً درس تصمیم گیری در دوره های مدیریتی به سمت یک درس کیفی تغییر جهت می‌دهد.

سرفصل درسهای تصمیم گیری با نگاه کیفی، تقریباً در همه جا مشابه است:

به عنوان نمونه‌ای از این نوع طراحی سرفصل، می توانید درس تصمیم گیری هوشمندانه‌تر در دانشگاه هاروارد یا درس تصمیم گیری برای مدیران در مدرسه کسب و کار وارتون را بررسی کنید.

از آنجا که متمم قصد دارد در آینده و به شکل جداگانه به روش‌های کمی در مدیریت بپردازد، ما درس تصمیم گیری را بیشتر با نگرش کیفی به تصمیم گیری تنظیم کرده‌ایم.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

48 نکته برای مرور سرفصل های درس تصمیم گیری در دانشگاه‌ها

   
  دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .