Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


معمای تقویم ماهانه | اعداد مکعب‌ها را چگونه انتخاب کنیم؟


معمای تقویم ماهانه

با وجودی که دسترسی به تقویم دشوار نیست و بسیاری از ابزارهای دیجیتال، از ساعت و موبایل گرفته تا لپ‌تاپ، تاریخ را نشان می‌دهند، هنوز بسیاری از ما تقویم‌های ماهانه فیزیکی را در بخشی از خانه یا روی میز کارمان قرار می‌دهیم.

بعضی از تقویم های ماهانه پر از شرح مناسبت‌ها هستند؛ از روزهای تاریخی و تعطیلات رسمی تا تاریخ تولد و مرگ مشاهیر و شخصیت‌ها. اما کم نیستند کسانی که ترجیح می‌دهند تقویم‌شان صرفاً روز ماه را نشان دهد. چنین تقویم‌هایی می‌توانند سال‌ها به‌کار بیایند و هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شوند. به همین علت، آن‌ها را تقویم ابدی (Perpetual Calendar) می‌نامند.

یکی از معروف‌ترین تقویم‌های ابدی، تقویمی است که با دو مکعب ساخته می‌شود:

تقویم ماهانه

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، از دو مکعب برای نمایش تاریخ استفاده شده و نام ماه هم با استفاده از مکعب مستطیل دیگری در زیر آن‌ها نشان داده می‌شود.

تصویر زیر بهتر می‌تواند ترکیب قطعات این نوع تقویم‌ها را نشان دهد:

معمای تقویم

ساده‌ترین قسمت این تقویم، مکعب‌مستطیل‌های نشان‌دهندهٔ ماه هستند. همان‌طور که می‌بینید فضایی برای سه معکب مستطیل در قسمت پایین جعبه تعبیه شده و از آن‌جا که هر مکعب‌مستطیل چهار وجه دارد، به سادگی می‌توان از این سه مکعب‌مستطیل برای نمایش دوازده ماه استفاده کرد:

تقویم ماهانه

اما طراحی دو مکعبی که قرار است روز ماه را نشان دهند، کمی پیچیده‌تر است. توجه کنید که هر مکعب شش وجه دارد. بنابراین مجموعاً ۱۲ وجه در اختیار ماست. باید برای هر وجه عددی را انتخاب کنیم که در نهایت همهٔ روزهای ماه (از روز اول تا ۳۱) قابل‌نمایش باشد.

به عنوان یک معما کمی فکر کنید و ببینید روی هر وجه این مکعب‌ها باید چه اعدادی نوشته شود. پاسخ به این پرسش دشوار نیست. اما پیشنهاد‌مان این است که کمی وقت بگذارید و سپس روی عبارت پاسخ معما کلیک کنید تا جواب را ببینید:

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

  لطفاً توجه کنید که ما در متمم، تعداد و ترتیب درس‌ها و اولویت به‌روزرسانی آن‌ها را بر اساس تعداد دوستان علاقه‌مند به هر درس، انتخاب و طراحی می‌کنیم.

بنابراین لطفاً اگر به این درس (یا هر درس دیگری در متمم) علاقه‌مند هستید، حتماً زیر درس کنار عبارت «این درس در حوزهٔ علاقهٔ من قرار دارد» علامت بزنید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    امیرمحمد بابائی ، مسعود احمدی ، محمدرضاضامنی ، علی کریمی ، Mahshid

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت زمان به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت زمان
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴ نظر برای معمای تقویم ماهانه | اعداد مکعب‌ها را چگونه انتخاب کنیم؟

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .