Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.بازه زمانی توجه (Attention Span)


بازه زمانی توجه یا Attention Span چیست؟

بازه زمانی توجه یا Attention Span یکی از شاخص هایی است که طی سالهای اخیر، بیش از پیش مورد توجه روانشناسان و رفتارشناسان قرار گرفته است.

واحد سنجش بازه زمانی توجه، زمان (ثانیه یا دقیقه) است و آن را به صورت زیر تعریف می‌کنند:

چه مدت می‌توانید ذهن خود را بر روی یک فعالیت مشخص متمرکز کنید و حواستان به موضوع دیگری پرت نشود؟

شاخص بازه زمانی توجه را یکی از شاخص های پیش بینی کننده مربوط به موفقیت و دستیابی به اهداف در زندگی می‌دانند.

[مطالعه بیشتر: شاخص پیش بینی کننده چیست؟]

در مطالعه و بررسی نوشته‌ها و مقالات و تحقیقاتی که به نوعی به بحث توجه و بازه زمانی توجه پرداخته‌اند، حتماً ابتدا به این مسئله توجه داشته باشید که تعریف توجه در نگاه آنها و تحلیل آنها چه بوده است.

چون تعاریف بسیار متنوعی از توجه یا Attention وجود دارد که طبیعتاً می‌تواند نتایج و توضیحات و تحلیل‌های متفاوتی را هم به همراه داشته باشد.

یکی از تقسیم بندی‌های رایج در بحث توجه به صورت زیر است:

  • توجه گذرا یا Transient Attention که به مدت زمان توجه ما به یک محرک مشخص می‌پردازد. مثلاً وقتی صدای رعد و برق را می‌شنویم چه مدت حواسمان از کارهای جاری‌مان پرت می‌شود. یا به شکل مشابه، وقتی صدای رعد و برق را می‌شنویم، تا چه مدت به آن توجه می‌کنیم؟
  • توجه پایدار یا Sustained Attention: در این نگاه، بحث اصلی این است که اگر مشغول یک فعالیت مشخص باشید، تا چه مدت می‌توانید بر روی آن متمرکز بمانید و حواس‌تان به چیز دیگری پرت نشود. مثلاً وقتی مشغول خواندن یک درس متمم هستید، تا چند دقیقه می‌توانید به موضوع دیگری فکر نکنید و فقط بر روی درس‌تان متمرکز باشید؟

توجه داشته باشید که در اینجا هم، صرفاً یک تقسیم بندی ارائه کرده‌ایم. حتی اگر مشخص شود که موضوع بحث، توجه پایدار یا توجه گذرا است، باز هم باید به صورت دقیق‌تر مشخص شود که چه تعریفی از آن داریم و آن را چگونه می‌سنجیم.

بنابراین، به سادگی نمی‌توان در قالب یک پرسشنامه، به صورت کلی و عمومی در مورد توجه و بازه زمانی توجه اظهار نظر کرد.

اما شاید سوالات زیر بتواند تا حدی، مسئله‌ی توجه و اهمیت آن را برای شما پر رنگ‌تر کند:

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

[ درس‌های مرتبط: #مجموعه درس‌های نظم شخصی]

[ محصول مرتبط: فایل صوتی مدیریت توجه]

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

24 نکته برای بازه زمانی توجه (Attention Span)

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .