Menu


هشتگ چیست + بهترین استراتژی استفاده از هشتگ در اینستاگرام (۲)


استراتژی هشتگ در اینستاگرام

قبلاً در قسمت اول نوشته مربوط به هشتگ و تاریخچه آن، اشاره‌ای کلی به مفهوم هشتگ و بحث‌های حول و حوش آن داشتیم. در این نوشته به طور خاص می‌خواهیم در مورد هشتگ و استراتژی‌های مرتبط با آن در فضای اینستاگرام صحبت کنیم.

اینستاگرام مرزها و محدوده‌های خودش را برای کاربران تعریف می‌کند. اما همانطور که استفاده نکردن از ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها منطقی نیست، استفاده از تمام این ظرفیت‌ها هم الزاماً بهترین نتیجه را ایجاد نمی‌کند.

به عنوان مثال، اینستاگرام اجازه می‌دهد که حداکثر تا ۷۵۰۰ پروفایل دیگر را فالو کنیم. یا اجازه می‌دهد در مجموع حداکثر ۳۰ هشتگ برای یک عکس مورد استفاده قرار دهیم. اینساتگرام اجازه نمی‌دهد در یک ساعت بیشتر از سیصد و پنجاه عکس را لایک بزنیم.

اینستاگرام حتی در مورد تعداد فالو و آنفالو کردن هم محدودیت دارد.

عدد قطعی در این زمینه مشخص نیست. اما بیشتر فعالان حرفه‌ای و متخصص اینستاگرام بر این باورند که قبلاً مجموعاً بیش از یکصد و شصت مرتبه (حاصلجمع فالو و آنفالو کردن در ساعت) می‌توانست این قابلیت را برای مدت محدودی روی اکانت شما، غیرفعال کند.

اما ظاهراً این عدد کاهش یافته و اخیراً گزارش‌هایی از تعلیق موقت کسانی که در ساعت حتی بیست مورد فالو و آنفالو داشته اند هم مشاهده شده. به هر حال، اگر چه الگوی دقیق اینستاگرام در این زمینه مشخص نیست و هر کسی حدسی می‌زند، اما به هر حال در این حوزه محدودیت‌های جدی وجود دارد.

شبکه های اجتماعی و اشتباهات کسب و کارها در آن

از آنجا که الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی به صورت دقیق و شفاف مشخص نیست، هر کس بر اساس تجربه‌های خود، حدس‌ها و توصیه‌هایی دارد. آنچه در اینجا می‌خوانیم مواردی است که مورد اتفاق نظر بسیاری از فعالان و بزرگان عرصه شبکه‌های اجتماعی بوده است:

اگر علاقمند به آشنایی بیشتر با بزرگان فعال در زمینه شبکه های اجتماعی هستید، می‌توانید این دو مطلب را مطالعه کنید

رید هافمن و مقاله در مورد شبکه های اجتماعی

پیتر ثیل ، استراتژی و کشف دنیاهای ناشناخته

کوین سیستروم،بنیان گذار اینستاگرام و مصاحبه او درAdweek

 

 

instagram-iconنکته اول: از هشتگ استفاده کنید.

به هر حال، هشتگ دو کاربرد مشخص دارد. قبل از هر چیز به بازدیدکننده فعلی عکس شما، توضیح می‌دهد که شما با چه انگیزه‌ای عکس را گذاشته‌اید. هشتگ #خاطرات نشان می‌دهد کاربرد آن تصویر برای شما، مرور گذشته بوده. اما زیر همان عکس اگر از هشتگ #رستوران یا #شام استفاده کنید، مشخص می‌شود که بیشتر مکان عکسبرداری یا سفره ی غذا مورد توجه شما بوده تا مرور خاطرات قدیمی.

هشتگ و اینستاگرام

کاربرد دوم هشتگ،‌ کمک به جستجوی تصویر است. کسانی که در اینستاگرام جستجو می‌کنند، جدای از نام کاربری یا Username، می‌توانند Tag را هم جستجو کنند. به عنوان مثال ببینند چه تصاویری با motamem یا Dinner یا غروب یا پارک یا … تگ و برچسب گذاری شده‌اند. پس با هشتگ می‌توانید در جستجوها مشاهده شوید و صفحه خود را در معرض دید کاربران جدید قرار دهید.

instagram-iconنکته دوم: از هشتگ زیاد استفاده نکنید.

استفاده زیاد از هشتگ،‌ سه مشکل جدی دارد. نخست اینکه حس کاربران را بد می‌کند و خواندن متن را سخت می‌کند. دوم اینکه نشان می‌دهد که شما به صورت تهاجمی در تلاش برای تبلیغ و توسعه صفحه خود هستید (که برای برند یک فرد یا سازمان ممکن است چندان خوب نباشد. اما شاید برای یک صفحه تبلیغاتی، چنین رفتاری پذیرفته شده و مورد انتظار باشد) و سوم اینکه ممکن است پست‌های شما، اسپم فرض شود. تحقیقات در این زمینه متعدد است.

هشتگ و اینستاگرام

در کتابهای نتیکت،‌ بین سه تا پنج عدد هشتگ را حرفه‌ای می‌دانند. اما در مقالات مربوط به تبلیغات و بازاریابی آنلاین،‌ بین پنج تا ده عدد هشتگ برای یک عکس توصیه شده است.

اگر به  مبحث شبکه های اجتماعی علاقه مندید،خواندن این مقاله رو هم به شما پیشنهاد میکنیم:

شبکه های اجتماعی و اشتباه‌های سرنوشت‌ساز در آنها

instagram-iconنکته سوم: همه هشتگ‌ها را دقیقاً در توضیح عکس استفاده نکنید.

هشتگ‌های استفاده شده در خود عکس یا در کامنت‌ها، فرق خیلی جدی با هم ندارند. می‌توانید به تدریج در کامنت‌ها هشتگ اضافه کنید. مثلاً تصویر اولیه را با یک یا دو هشتگ آپلود کرده و بین هر چند کامنت، چند هشتگ جدید را هم بگذارید.

instagram-iconنکته چهارم: استراتژی هشتگ داشته باشید.

از هر کلمه ای استفاده نکنید. کسانی که به صفحه شما بیایند و ببینید که پراکندگی زیاد است، ممکن است کمتر به فالو کردن شما رغبت پیدا کنند. می‌توانید بین بیست تا پنجاه هشتگ  (اختلاف بین علما خیلی زیاد است!) انتخاب کنید و فقط از آنها استفاده کنید.این کار شاید باعث شود در انتخاب عکس‌ها هم ناخودآگاه، همگونی بیشتری به وجود بیاید.

هشتگ و اینستاگرام

سه گروه هشتگ معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند:

icon-1هشتگ برند (مثلاً ما در صفحه @motamem همه عکس‌ها را با #motamem و #متمم برچسب گذاری می‌کنیم).

icon-1هشتگ کمپین: ممکن است در مدت کوتاهی به خاطر یک مسابقه یا رویداد خاص، از هشتگ خاصی استفاده شود.

icon-1هشتگ توضیح: این هشتگ‌ها به توضیح بیشتر عکس و جستجوی ساده‌تر آن در محیط اینستاگرام کمک می‌کنند.

instagram-iconنکته پنجم: قبل از انتخاب هشتگ‌ها، آنها را در اینستاگرام جستجو کنید.

همیشه ببینید که قبلاً چه کسانی از این هشتگ‌ها استفاده کرده‌اند. همینطور ببینید که چه تعداد عکس با آنها تگ شده است. ممکن است دیگران ایده‌های بهتری در مورد هشتگ داشته باشند. ممکن است شما، از برای ابیات شعر، از هشتگ #شعر استفاده کنید. اما ببینید که هشتگی به نام #شاعرانه هست که صفحه‌های بهتر و قوی‌تر از آن استفاده کرده‌اند. صفحه‌هایی که به سلیقه شما نزدیک‌تر هستند.

هشتگ و اینستاگرام

بعضی‌ها اشتباهاً فکر می‌کنند که بهتر است از هشتگ‌هایی استفاده کنند که اصطلاحاً Trend هستند و زیاد به کار می‌روند می‌تواند کمک کند. اما دقت داشته باشیم که تعداد کسانی که این هشتگ‌ها را استفاده می‌کنند خیلی زیاد هستند.

اگر شما از هشتک #nofilter استفاده کنید، اگر صرفاً می‌خواهید به بیننده اطلاع دهید که عکس ویرایش نشده، کار درستی انجام می‌دهید. اما اگر می‌خواهید با این هشتگ یا هشتگ‌هایی مانند #nature و #animal و …  راحت‌تر جستجو شوید، خوب است بدانید که عکسی که با #nofilter تگ می‌شود در کمتر از یک ثانیه از فهرست ده عکس اول خارج می‌شود.

از طرف دیگر استفاده از هشتگ‌هایی که خیلی کم مورد استفاده قرار گرفته‌اند هم چندان مفید نیست.

چون نشان می‌دهد این هشتگ‌ها کمتر در ذهن مردم جا دارند و احتمالاً کمتر هم جستجو می‌شوند. شاید میانه‌ی این محدوده، جای مناسب‌تری برای انتخاب گزینه‌ها باشد.

 

instagram-iconنکته ششم اینکه از سرویس‌های تحلیلی استفاده کنید.

یکی از سرویسهای ارزشمند در این زمینه، iconosquare است. امکانات زیادی در این سرویس‌ و سرویس‌های مشابه در اختیار شما قرار می‌گیرد. به عنوان مثال به نمودار زیر که مربوط به اکانت @mrshabanali است نگاه کنید:

insta-report-mrshabanli

در این اکانت، عکس‌ها عمدتاً در روزهای سه شنبه تا جمعه آپلود می‌شوند و عموماً در ساعتهای هفت صبح و دوازده ظهر و یازده شب.

اما کاربران صفحه ترجیحات دیگری دارند.

آنها روزهای شنبه و یکشنبه ساعت‌ هفت صبح راحت‌ترند و بیشتر به اینستاگرام سر می‌زنند و ساعت دو تا چهار صبح خوابند و جمعه‌ها فعال‌ترین حضور را دارند. پس بهتر است در صورتی که هدف، توسعه تعداد لایک کنندگان است، از ساعت‌هایی که مورد ترجیح کاربران است استفاده شود.

ما برخی از ابزارهای حرفه‌ای برای تحلیل هشتگ‌ها و مقایسه آنها با یکدیگر برای انتخاب اثربخش‌ترین آنها را در یک مطلب مستقل معرفی کرده‌ایم که احتمالاً مطالعه آن برای شما مفید باشد:

انتخاب بهترین هشتگ‌ها برای اینستاگرام

 

تمرین:

۱- یک حوزه مورد علاقه خود را در اینستاگرام انتخاب کنید و چند هشتگ متداول در آن حوزه را شناسایی و جستجو کنید. بنویسید که کدام را قابل توصیه و کدام را غیرقابل توصیه می‌دانید.

۲- یکی از صفحات مربوط به برندهای معروف ایران یا جهان را در اینستاگرام انتخاب کنید و استراتژی هشتگ آنها را تا حد امکان با دقت تحلیل کنید و برای بقیه دوستان متممی بنویسید.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری شبکه های اجتماعی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

21 نکته برای هشتگ چیست + بهترین استراتژی استفاده از هشتگ در اینستاگرام (۲)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  پاسخ تمرین 1) من از حوزه های مورد علاقه ام، حوزه ی «book» یا کتاب،  رو در نظر می گیرم.
  طبق بررسی که انجام دادم، چند هشتگ متداول در این حوزه دیدم از جمله:
  higherlearning# (قابل توصیه)
  deepknowledge# (قابل توصیه)
  books# (قابل توصیه)
  know# (قابل توصیه)
  truth# (غیرقابل توصیه)
  learn# (قابل توصیه)
  knowledge# (قابل توصیه)
  beautiful# (غیرقابل توصیه)
  cute# (غیرقابل توصیه)
  fashion# (غیرقابل توصیه)
  summer# (غیرقابل توصیه)
  instalike# (غیرقابل توصیه)
  kindle# (قابل توصیه)
  writer# (قابل توصیه)

  پاسخ تمرین 2) برای انجام این تمرین، من صفحه ی مربوط به برند Adidas (آدیداس) رو انتخاب می کنم. adidas@  با 6.7m فالور.

  و برام جالب بود که چندین صفحه ی وابسته داره از جمله: adidasoriginals (با 9.4m)

  adidashoops   - adidaswomen - adidasfootball  و ...

  و موضوع دیگری که برام خیلی جالب بود اینکه خود صفحه ی رسمی آدیداس، در هیچکدام از پست های خودش اصلا از هشتگ استفاده نکرده بود! به نظر میرسه این برند اونقدر فالور و طرفدار داشته باشه که نیازی به استفاده از هشتگ ها نمیدیده شاید...

  ولی صفحات وابسته ای که داشت از هشتگ هایی مانند هشتگ های زیر استفاده کرده بودند:
  YEEZYBOOST ،  #usrmeinvalid ، #ZXFLUX# ، #kingpushEQT# و ...

  و این هشتگ رو هم زیاد دیدم که استفاده شده بود: NMD# و در جستجویی که در موردش در اینترنت انجام دادم، به این جمله برخوردم:

  Adidas NMD – the hottest shoe of 2016!

  هشتگ جالب دیگری که زیاد در صفات مربوط به برند آدیداس به چشمم خورد، هشتگ allin# بود.

  و وقتی توی اینترنت در موردش بیشتر تحقیق کردم، متوجه شدم که آدیداس در سال 2011 کمپین ای به نام all in راه می اندازه که از اون به عنوان بزرگترین کمپین بازاریابی در تاریخ برند یاد شده!

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .