Menu


اسپم چیست؟ | تعریف هرزنامه و انواع آن


اسپم چیست و چرا مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

اسپم (یا هرزنامه) برای ما چیز ناآشنایی نیست. حتی اگر نتوانیم به درستی تعریف کنیم و توضیح بدهیم که اسپم چیست اما همگی به خوبی پیامهای اسپم را تجربه و لمس کرده‌ایم و دردسرهای آنها را می‌شناسیم.

 کافی است یک اکانت ایمیل داشته باشید تا وقت و بی‌وقت مورد هجوم ایمیلهای اسپم و ناخواسته قرار بگیرید. از ایمیلهایی که انواع داروهای مختلف برای رفع انواع ناتوانی را تبلیغ می‌کنند تا ایمیلهای اسپم مربوط به تبلیغ محصولات و خدمات خاص از ارسال کنندگانی که هرگز نام آنها را نشنیده‌اید یا ایمیل خود را در فهرست ایمیل‌های آنها ثبت نکرده‌اید.

برای اینکه بهتر بتوانیم تصور کنیم که اسپم چیست و چرا مورد استفاده قرار می‌گیرد باید دائماً به خاطر بسپاریم که ظهور اسپم همزمان با ظهور ایمیل و پیامک نبوده و قبل از آن هم وجود داشته است.

اسپم چیست و چرا هرزنامه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند

اگر ما امروز ارسال هرزنامه و اسپم را بیشتر به شکل ایمیل و پیامک در ذهن خود تصور می‌کنیم، به این دلیل است که این ابزارها هزینه ارسال اسپم را کاهش داده و منافع حاصل از پیامهای اسپم را افزایش داده اند.

به عبارتی تکیه بر پیامهای اسپم را به عنوان راهکاری غیرقانونی و غیراخلاقی برای کسب منافع، توجیه‌پذیرتر و جذاب‌تر کرده‌اند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اسپم در اصل، برند یک کنسرو است (دقیقاً با دیکته‌‌ی Spam):

اسپم چیست و چرا مورد استفاده قرار میگیرد

شاید خواندن ماجرای اسپم برای شما هم جالب باشد:

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت.

فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  دوره MBA

  فنون مذاکره

  تصمیم گیری

  مدیریت بازاریابی

  سواد دیجیتال

ریشه استفاده از اسپم

اما به هر حال، مستقل از ریشه‌ی داستان، هم اکنون تعریفهای متعددی از اسپم وجود دارد که تقریباً وجه مشترک آنها را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

هر گونه ارسال پیام به تعداد زیادی از کاربران در فضای آنلاین، که بدون کسب اجازه‌ی آنها و توافق قبلی با آنها انجام شود، مستقل از اینکه این کار برای چه هدفی انجام گیرد (اطلاع رسانی، تبلیغات، دست یافتن به رمز عبور، ایجاد ترافیک و …) اسپم یا هرزنامه نامیده می‌شود.

کسانی که در حوزه اقتصاد کسب و کار فعالیت می‌کنند معتقدند که اقتصاد اسپم چیزی نیست که به زودی به فراموشی سپرده شود و تنها چیزی که می‌توان در مورد سرنوشت اسپم حدس زد، تغییر و تکامل آن همزمان با تغییر و تکامل و توسعه‌ی تکنولوژی است.

چیزی که دیوید رایلی از آن به عنوان بازی موش و گربه بین ارسال کنندگان اسپم و ارائه دهندگان خدمات ارتباطی نام می‌برد.

به هر حال، ارسال اسپم هزینه‌ی اجرایی و عملیاتی بسیار پایینی دارد و حتی اگر با کمترین نرخ تبدیل هم نتیجه بخش باشد، همچنان اقتصادی است.

بر اساس گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۴ توسط شرکت کسپرسکی، آخرین آمار در مورد مبدا ارسال ایمیلهای اسپم در جهان به صورت زیر است:

اسپم چیست

با توجه به حجم گسترده‌ ارسال اسپم در ایران، می‌توان – در حد یک شوخی – مدعی شد که شرکت کسپرسکی و سایر شرکتهای ارائه دهنده گزارش‌های مشابه، به دلیل تحریم به ما اجازه‌ی ورود به لیست‌های فوق را نداده‌اند!

این مطلب به صورت بسیار خلاصه و صرفاً به عنوان یکی از مطالب #واژه نامه متمم منتشر شده و متمم بحث اسپم و تحلیل و بررسی آن را در سلسله درس‌های ایمیل مارکتینگ انجام خواهد داد.

منابع برای مطالعه بیشتر:

مقاله‌ی اقتصاد اسپم یا Economics of Spam (لینک Pdf)  که توسط David Reily و همکارش تنظیم شده است (دیوید، اکنون در مرکز تحقیقات گوگل مشغول به کار است و همکارش یاستین، در مرکز تحقیقات مایکروسافت کار می‌کند).

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: الهام طهماسبی , سعید بقایی , مهتاب کردی , حسین , سپهر محمدی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری سواد دیجیتال به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه سواد دیجیتال
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟