Menu
راهنمای خرید و خواندن کتاب

در انتخاب یک کتاب به چه نکاتی دقت کنیم و کتاب را چگونه بخوانیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد؟
برچسب گذاری محتوا و نقش آن در استراتژی محتوا


برچسب گذاری محتوا و کارکرد آن در استراتژی محتوا

برچسب گذاری محتوا یا Content Tagging برای کسانی که وبلاگ نویسی انجام داده‌اند مفهوم آشنایی است. البته گسترش شبکه های اجتماعی و رواج یافتن اصطلاح تگ کردن هم باعث شده است که همه به نوعی با مفهوم برچسب گذاری محتوا یا تگ کردن آشنا شوند یا حتی اگر آشنا هم نیستند، آن را به کار ببرند.

اصطلاح هشتگ هم که قبلاً تحت عنوان هشتگ و استراتژی هشتگ در مورد آن صحبت کرده‌ایم عملاً از ترکیب دو واژه‌ی Hash (یعنی علامت #) و Tag (یا همان برچسب) ایجاد شده و عملاً معنای لغوی آن، برچسب گذاری محتوا با استفاده از علامت # است.

در این درس می‌خواهیم در مورد ریشه‌های شکل گیری برچسب گذاری و همینطور کارکردهای آن در حوزه استراتژی محتوا بپردازیم.

اگر چه تاریخچه برچسب گذاری محتوا را به سادگی می‌‌توان مرور و بررسی کرد اما لااقل ما در متمم نتوانستیم نقطه آغاز مشخصی برای برچسب گذاری پیدا کنیم. این مفهوم تقریباً از بدو تولد محتوای دیجیتال به شکل‌های مختلف و تحت عناوین مختلف وجود داشته است.

برچسب گذاری محتوا و نقش آن در استراتژی محتوا

 طبیعی است که یک استراتژیست محتوا هم عملاً خودش را مدیر ارشد و سیاست‌گذار کارخانه تولید محتوا می‌داند و همانطور که در مورد انبار توضیح دادیم، او هم دغدغه انبار و انبارداری کالاهای خودش را دارد. تنها تفاوت در این است که کالاها و محصولات او از جنس محتوا هستند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

این درس هنوز می‌تواند کامل‌تر شود. در صورتی که توضیحاتی دارید که می‌تواند به درک بهتر درس کمک کند، آن‌ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید(لطفاً مستقیماً از جاهای دیگر کپی نکنید). برخی از زمینه‌هایی که می‌توانید در موردش برای ما بنویسید:

* کاربردهای دیگر برچسب گذاری

* توضیحات کامل‌تر در مورد فولکسونومی

* سایر مزایا یا معایب فولکسونومی

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مهدی میم ، علیرضا داداشی ، سارا ساور ، حسن کشاورز فضل ، یوسف شیخه

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی محتوا

قوانین کامنت گذاری در متمم

41 نکته برای برچسب گذاری محتوا و نقش آن در استراتژی محتوا

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه :

  توماس واندر وال واژه فولکسونومی را در سال 2004 از ترکیب Taxonomy  (رده بندی) و Folk (مردمی) ایجاد کرد. همانطور که حدس زدید، نوعی طبقه بندی، که توسط مردم یا مصرف کنندگان نهایی محتوی اتفاق می افتد. در تعریف دیکشنری آکسفورد آمده:
  "فولکسونومی یک سیستم تولید شده توسط کابران برای طبقه بندی و مدیریت محتوی دیجیتال با کمک فراداده هایی مانند برچسب الکترونیک است."
  برخلاف برچسب گذاری متداول، که توسط صاحب محتوی انجام می گیرد، در این روش، مصرف کنندگان نهایی محتوی، آزادانه، با دایره واژگان شخصی و براساس الگوی ذهنی خود نسبت به رده بندی محتوی اقدام می کنند.

  این آزادی عمل موجب مشکلاتی از جمله برچسب گذاری ضعیف، مبهم، اشکال دار (از نظر املایی) شده است. در اصل می توان گفت زمانی که هیج سیستمی برای رتبه بندی محتوی نداشته باشیم (شهر کوران)، فولکسونومی پادشاه است.
  امروزه یکی از کاربردهای آن در شبکه های اجتماعی مانند  اینستاگرام و توئیتر است. اگر چه قبل از جیک جیک توئیتر، برای اولین بار فولکسونومی در فلیکر و دلیشز رایج بود و هست. در گذشته آمازون به کاربران خود اجازه می داد، به کالاها، برچسب بزنند. ولی بعد از توقف آن در سال 2006، امروز تنها می توان با ایجاد list ، محصولات را در لیست های مختلف قرار داد (شاید بتوان گفت یک نوع فولکسونومی کنترل شده است.)
  شارون بورتن در وبسایت زبان استراتژی محتوی می گوید: با فولکسونومی، شما می توانید با مدل ذهنی کاربران آشنا شوید. به اینکه آنها در ذهن خود چگونه به مطالب ساختار می دهند. این کار، به ما، اجازه می دهد که ساختارهای اطلاعات خود را، به نحوی تغییر دهیم که بیشترین انطباق را با الگوی های ذهنی آنها داشته باشد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .