Menu


چند ایده برای تولید محتوا در اینستاگرام (۱)


معرفی چند ایده برای تولید محتوا در اینستاگرام

اگر در قالب اکانت شخصی یا اکانت کسب و کارتان مدتی در اینستاگرام فعالیت کرده باشید، احتمالاً چنین تجربه‌ای داشته‌اید که موضوع یا ایده یا مطلب خاصی به ذهن‌تان نرسیده تا اکانت خود را به روز کنید.

در گذشته که شبکه های اجتماعی وجود نداشتند، تجربه‌ی این جنس از مشکلِ تولید محتوا صرفاً مختص نویسندگان بود.

نویسندگان فارسی زبان می‌گفتند که دچار انقباض فکری شده‌اند و گاهی هم از عقیم شدن و ناباروری ذهن صحبت می‌کردند؛ انگلیسی زبان‌ها هم با اصطلاح Writer’s block به این وضعیت اشاره می‌کردند و می‌کنند.

اما امروز این نوع انقباض‌ها و عقیم‌شدن‌ها، به تجربه‌ای فراگیر تبدیل شده و روش‌های مختلفی هم برای مدیریت آن به وجود آمده است.

یکی از حرفه‌ای‌ترین کارهایی که می‌توانید برای مدیریت این وضعیت انجام دهید، تهیه فهرست ایده‌های محتوا است تا همیشه آن را مرور کنید و بتوانید به کمک آن، موضوعی را برای تولید و انتشار پست انتخاب کنید.

البته فهرست ایده صرفاً مخصوص کسانی نیست که در نوشتن و تولید محتوا ضعف دارند یا ایده‌ای به ذهن‌شان نمی‌رسد.

بسیاری از کسانی که به شکل حرفه‌ای در شبکه های اجتماعی فعالیت می‌کنند، چنین فهرستی دارند و به کمک آن، تقویم محتوای خود را می‌چینند.

مثلاً با خود قرار می‌گذارند که از یک موضوع خاص، در طول هر ماه ۴ یا ۵ پست منتشر کنند و موضوع دیگری را صرفاً یک مرتبه در ماه مطرح کنند.

شاید هم تصمیم بگیرند شکل خاصی از محتوا را هر روز یا در روز مشخصی از هفته منتشر کنند.

بنابراین، فهرست ایده عملاً برای هر کس به شکلی می‌تواند مفید باشد.

[ درس مرتبط: تقویم محتوا چیست ]

تولید محتوا برای اینستاگرام و چند ایده برای آن

فهرستی از چند ایده برای انتشار پست در اینستاگرام

بدیهی است قرار نیست همه‌ی مواردی که در این فهرست پیشنهاد می‌شوند، برای همه‌ی ما – مستقل از نوع اکانت و هدف‌مان از فعالیت در اینستاگرام – مفید و مناسب باشند.

اما به هر حال، چنین فهرستی می‌تواند نقطه‌ی شروع مناسبی برای طراحی و ایجاد یک فهرست ایده برای شما باشد. با حذف موارد نامناسب و افزودن مواردی که در اینجا مطرح نشده‌اند، می‌توانید فهرست مناسب خودتان را بسازید.

همچنین واضح است که چنین فهرستی برای کسانی مفید است که به توسعه برند شخصی یا توسعه کسب و کار خود به کمک اینستاگرام فکر می‌کنند؛ چون اگر اکانت شما کاملاً شخصی است و مخاطب‌تان هم صرفاً دوستان نزدیک‌تان هستند، قاعدتاً هر نوع محتوایی را به هر شکل در آن‌جا منتشر کنید، مناسب و قابلِ دفاع محسوب می‌شود.

مطرح کردنِ پرسش‌هایی مرتبط با فضای اکانت‌تان

استفاده از پرسش‌هایی که برخی از مخاطبان به آن جواب بدهند، می‌تواند سهم مهمی در موفقیت اکانت شما داشته باشد.

این نوع محتوا، هم باعث می‌شود که درگیری ذهنی مخاطب (Engagement)  با اکانت شما افزایش پیدا کند و هم اینکه با توجه به تعامل با مخاطب، شانسِ پیشنهاد پست شما به دیگران افزایش یابد.

پیشنهاد مهم: اگر سوالی مطرح می‌کنید، منطقی است که پاسخ خودتان را نیز مطرح کنید. بسته به نوع سوال، می‌توانید پاسخ‌ خودتان را هم‌زمان با طرح سوال بگویید، یا اینکه پس از ثبت کامنت‌ها، پست دیگری را به پاسخ خودتان اختصاص دهید.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

مجموعه درس‌های تولید محتوا و استراتژی محتوا برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده‌اند. هم‌چنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  شبکه های اجتماعی

  گیمیفیکیشن

 سواد دیجیتال

  دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA

بعد از خواندن این درس چه کار کنم؟

  می‌توانید بخش دوم همین درس را بخوانید و اگر نکته‌ای هم به ذهن‌تان می‌رسد که در درس و بخشِ دوم آن مطرح نشده،‌ در زیر درس دوم مطرح کنید.

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علیرضا عسگری ، سیده نیلوفر موسوی سردری ، زهره جلالی ، ژاله دژ ، آزاده طهماسبی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تولید محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تولید محتوا
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟