Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
شرایط دریافت هدیه نوروزی متمم: دوره صوتی آموزش هدف‌گذاری (کلیک کنید)

بهترین کتابهای استراتژی و مدیریت استراتژیک | برای استراتژی چه کتابهایی بخوانیم؟

معرفی کتاب جنگل استراتژی

کتاب جنگل استراتژی نوشته هنری مینتزبرگهنری مینتزبرگ در کتاب Strategy Safari یا جنگل استراتژی ‌به بررسی مکاتب مختلف‌ در استراتژی می‌پردازد. با توجه‌ به جامع بودن این کتاب و نیز این‌که برای تدوین آن، بیش از ۲۰۰۰ منبع مختلف مطالعه شده است، می‌‌توان گفت مطالعه‌ی کتاب جنگل استراتژی‌ تصویر نسبتاً کاملی از دنیای ا‌ستراتژی و دیدگاه‌ها و نظریات مختلفی که در‌ این زمینه مطرح شده در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

این کتاب بی‌شک یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین کتابهای استراتژی در سطح جهان است و یک کتاب خوب برای مطالعه در زمینهٔ استراتژی است.

اگر خواستید این کتاب استراتژی را مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً بخش منابع و ارجاعات آن را هم جدی بگیرید و ببینید. به‌خاطر این‌که از طریق بخش منابع با فهرستی از بهترین کتاب های مدیریت استراتژیک و مقالات مرجع در حوزهٔ استراتژی آشنا خواهید شد.

معرفی کامل و خلاصه کتاب جنگل استراتژی

معرفی کتاب خرده‌روندها

کتاب خرده روندهاروند یا Trend یکی از اصطلاحات کلیدی عصر ماست.

مدام دربارهٔ روندهای گسترش شهرنشینی، روند افزایشی توجه به تغذیه و سلامت، روند افزایشی دمای کرهٔ زمین (اثر گلخانه‌ای)، روند کاهشی رشد جمعیت و … می‌خوانیم و می‌شنویم.

سیاست‌مداران و سیاست‌گذاران، مدام در حال بررسی روندها هستند. متخصصان استراتژی و بازاریابی هم روندها را می‌جویند تا کیفیت تصمیم‌های خود را بهتر کنند. دنیای کارآفرینی هم بر مدار روندها می‌گردد.

مارک پن (Mark Penn) در سال ۲۰۰۷ با این پیش‌فرض که «خرده‌روندها را باید جدی گرفت» کتاب خرده‌روند‌ها (Microtrends) را منتشر کرد. او کوشید روندهای مهمی را که شاید کمتر جدی گرفته می‌شوند، در این کتاب جمع کند و تا حد قابل‌قبولی هم موفق بود: از بررسی تعداد کسانی که در خانه کار می‌کنند تا افزایش جمعیت مسلمانان میانه‌رو در آمریکا؛ از جمعیت عاشقان کافئین تا کسانی که ترک تحصیل می‌کنند؛ از کسانی که بدن خود را خالکوبی می‌کنند تا عاشقان جراحی زیبایی؛ از کسانی که محیط زندگی نامنظم را می‌پسندند تا مخالفان توسعهٔ تکنولوژی.

پن حدوداً یک دهه بعد، یعنی حوالی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، کتاب خود را بازنگری کرد و آن را با عنوانی تازه (Microtrends Squared) به بازار عرضه کرد. ما محتوای این کتاب مدیریتی را در متمم بررسی کرده‌ایم:

معرفی کتاب خرده‌روندها

معرفی کتاب در جستجوی برتری

کتاب در جستجوی برتری نوشته تام پیترز کتاب در جستجوی برتری، یکی از پرخواننده‌ترین کتابهای مدیریتی است که در زمینه موفقیت سازمانها نوشته شده و عده‌ای آن را جزو بهترین کتابهای کسب و کار می‌دانند.
تام پیترز و روبرت واترمن در کتاب In Search of Excellence (در جستجوی برتری) به بررسی ویژگی های شرکتهای موفق پرداخته‌اند.

آن‌ها در این کتاب کلاسیک معروف بیش از چهل شرکت موفق را انتخاب کرده و وضعیت آن‌ها را در هفت حوزه‌ی مختلف بررسی کردند. از جمله توصیه‌های مطرح شده در این کتاب می‌توان به نگاه انسانی به همکاران، حفظ سادگی ساختار و تا حد امکان لاغر (Lean) نگه داشتن سازمان، اختیار دادن به همکاران و اهمیت کارآفرینی درون سازمانی اشاره کرد.

هم جایگاه تام پیترز و هم محتوای کتاب – که کم‌و‌بیش می‌تواند برای همهٔ کسب و کارها مفید باشد – کتاب در جستجوی برتری را به یکی از کتابهای مدیریتی پرطرفدار تبدیل کرده است.

معرفی کتاب در جستجوی برتری

معرفی کتاب با چرا شروع کنید

کتاب با چرا شروع کنید - سایمون سینک

چند سالی از انتشار کتاب با چرا شروع کنید (Start with Why) می‌گذرد و هنوز این کتاب سایمون سینک (Simon Sinek) را – که نخستین نوشته‌ی او نیز هست – می‌توانید در بخش کتاب‌های پرفروش بسیاری از کتاب‌فروشی‌ها ببینید.

این‌که بیش از ۲۰۰۰ نفر در سایت آمازون امتیاز Review مربوط به این کتاب را ثبت کرده‌اند، نشانه‌ی دیگری از پرطرفدار بودن این کتاب است.

سایمون سینک در این کتاب، نکته‌ای را مطرح می‌کند که در جمع آشنایان با استراتژی، یک اصل بنیادی است: تا ندانید چرا می‌خواهید کاری را انجام دهید، بهتر است دست به انجام آن کار نزنید.

کتاب با چرا شروع کنید را می‌توان بیانی ساده و تأثیرگذار از مفهوم مأموریت و چشم انداز در استراتژی فردی و سازمانی است.

معرفی و خلاصه کتاب با چرا شروع کنید

معرفی کتاب استراتژی اقیانوس آبی

کتاب استراتژی اقیانوس آبی

کتاب استراتژی اقیانوس آبی (Blue Ocean Strategy) را بی‌تردید می‌توان یکی از کتاب های مدیریتی کلاسیک در حوزه مدیریت و استراتژی دانست. کمتر کتابی در میان کتاب های رشته مدیریت وجود دارد که عنوان آن به ادبیات روزمره راه پیدا کرده باشد. در حدی که در گفتگوهای عادی هم می‌شنویم که می‌گویند: «الان باید سراغ فلان کار رفت که هنوز اقیانوس آن آبی است و به اقیانوس قرمز تبدیل نشده است.»

بحث استراتژی اقیانوس آبی، حول یک مفهوم شکل گرفته است: رقابت یا Competition.

این کتاب توسط آقای علیرضا پورممتاز به زبان فارسی ترجمه شده و به همت انتشارات آریاناقلم در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

لینک معرفی کتاب استراتژی اقیانوس آبی 

معرفی کتاب ساختن برای ماندن

کتاب ساختن برای ماندن
کتاب ساختن برای ماندن، امروزه یک کتاب کلاسیک مدیریتی محسوب می‌شود. و تقریباً هر جا فهرستی از کتاب های کسب و کار تنظیم شود، جایی هم برای آن در نظر می‌گیرند.

این کتاب مدیریت در دههٔ ۹۰ میلادی نوشته شده و حتی برخی از شرکت‌هایی که در آن نام برده شده، امروز وجود ندارند. اما ارزش کتاب به این است که مفاهیم مأموریت و چشم‌انداز را به خوبی برای مخاطب تشریح می‌کند. همین باعث شده که ساختن برای ماندن در بین کتاب های آموزش استراتژی جایگاه تثبیت‌شده‌ای پیدا کند.

کالینز و پوراس در این کتاب، ارزش‌محور بودن و شفاف بودن ارزش‌های کلیدی را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت استراتژیک شرکت‌ها مطرح و معرفی کرده‌اند.

معرفی کتاب ساختن برای ماندن 

معرفی کتاب مدیریت استراتژیک دیوید

شاید کتاب مدیریت استراتژیک فرد آر دیوید را نتوان یکی از بهترین کتاب های استراتژی دانست. اما بی‌تردید می‌توان گفت این کتاب از شناخته‌شده‌ترین کتابهای مدیریت استراتژیک در سراسر جهان است. خود دیوید هم در ابتدای کتاب مدیریت استراتژیک، فهرستی طولانی از دانشگاه‌ها و موسساتی که کتاب او را به عنوان مرجع آموزش مدیریت استراتژیک انتخاب کرده‌اند، ارائه کرده است.

در حال حاضر هفدهمین ویرایش این کتاب در بازار بین‌المللی موجود است و مانند سایر کتاب های حوزه مدیریت در سال‌های اخیر، دیوید هم در ویرایش جدید کتاب استراتژی خود تأکید ویژه‌ای بر دو موضوع اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی شرکتها داشته است (کتاب مدیریت استراتژیک دیوید از سال ۱۹۸۷ تقریباً هر دو سال یک‌بار، با یک ویرایش جدید عرضه شده است).

اگر قصد خرید کتاب مدیریت استراتژیک را دارید، می‌توانید پیش از تصمیم گیری نهایی، معرفی این کتاب را به همراه خلاصه مدلی که دیوید از استراتژی ارائه کرده در درس زیر بخوانید:

معرفی کتاب مدیریت استراتژیک دیوید

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     تعدادی از دوستان علاقه‌مند به این مطلب:    سمیه ، عباس علی پور ، الهام آگشته ، مهدی بدرخانی ، محمدنجفی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۰ نظر برای بهترین کتابهای استراتژی و مدیریت استراتژیک | برای استراتژی چه کتابهایی بخوانیم؟

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .