Menu


آیا در ارتباطات و مذاکره رفتار انفعالی تهاجمی دارید؟


رفتارهای انفعالی - تهاجمی متمم - محل توسعه مهارتهای من

رفتارهای تهاجمی را همه می‌شناسیم. از زمانی که بر سر یکی از اعضای خانواده یا همکاران فریاد می‌زنیم تا زمانی که در اثر عصبانیت، یکی از وسایل اطرافمان را به سمت دیوار پرتاب می‌کنیم یا وارد درگیری فیزیکی می‌شویم.

رفتارهای انفعالی را هم می‌شناسیم. اینکه وقتی مدیرتان یا یکی از ذوستانتان، بر سر شما فریاد زد، فقط سکوت کنید و بشنوید. اینکه وقتی در یک مذاکره یا حتی یک جلسه دوستانه، حق ما خورده می‌شود و ما چشمانمان کمی خیس می‌شود و در سکوت، جلسه را ادامه می‌دهیم می‌تواند یک رفتار انفعالی باشد.

اما رفتارهای انفعالی تهاجمی چه نوع رفتارهایی هستند؟ اجازه بدهید با چند مثال،‌ نمونه‌هایی از این رفتار را مرور کنیم:

* کارمند آی تی شرکت، به خاطر دیر انجام دادن پروژه‌ها، تهدید به اخراج می‌شود. او در جلسه سکوت میکند و سرش را پایین می‌اندازد. بعد بیرون می‌آید و کیفش را برمی‌دارد و با نهایت احترام و لبخندی بر لب محیط کار را ترک می‌کند. فردا می‌فهمید که قبل از خروج از شرکت، تمام فایل‌ها و اطلاعات روی سرور اصلی را پاک کرده و رفته است!

* یکی از بستگان از شما دلگیر است. تماس می‌گیرید و او را برای یک مهمانی دعوت میکنید تا شاید رفع کدورت شود. او هم استقبال می‌کند و از اینکه شما پیشقدم شده‌اید تشکر می‌کند و می‌گوید که این وظیفه من بود که چنین حرکتی را انجام دهم. اما روز مهمانی، نمی‌آید و بعداً در پیامکی، از شما عذرخواهی می‌کند. چون برایش کار مهمی پیش آمده بوده است!

* یکی از همکاران شما، در جلسه شرکت، یک ساعت حرف می‌زند و شما لبخند می‌زنید و گوش می‌دهید. وقتی از اتاق بیرون رفت به همکاران می‌گویید: «او یک احمق تمام عیار است!»

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

اجازه بدهید تاکید کنیم که اگر چه رفتارهای انفعالی تهاجمی، می‌توانند اثربخش باشند، اما جدای از هزینه‌های پنهانی که به ما تحمیل می‌کنند در بلندمدت، موجب افزایش تنش‌های درون گروهی و اصطکاک سازمانی و همینطور کاهش کارایی می‌شوند. در ادامه بحث در سری ارتباطات و مذاکره،‌ می‌خواهیم به سه سوال پاسخ دهیم:

(۱) به عنوان عضوی از شرکت یا خانواده، چه رفتارها و برخوردهایی از سوی من، باعث می‌شود که دیگران رفتار انفعالی تهاجمی را انتخاب کنند؟

(۲) در مواجهه با کسانی که به سراغ رفتارهای انفعالی تهاجمی میروند، چه عکس العملی داشته باشم؟

(۳) چگونه می‌توانم مدیریت تعارض را بهتر و کم هزینه‌تر انجام دهم که مجبور نشوم سراغ راهکارهای پیچیده‌ای مثل رفتار انفعالی تهاجمی بروم؟

یکی از بهترین کتابهای موجود در زمینه رفتار انفعالی تهاجمی، کتاب Angry Smile یا «لبخند خشم» است که به عنوان یکی از مراجع اصلی در این گروه از نوشته‌های ارتباطات و مذاکره متمم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تمرین:

چه نمونه‌هایی از رفتارهای انفعالی تهاجمی در محیط کار یا زندگی به خاطر دارید؟ نمونه‌هایی از آنها را با شرح مختصر در اینجا بیان کنید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: شیما کشاورز , سوده نوری , فرشید کسمایی , مریم , mahnaz ghazi

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری اصول و فنون مذاکره به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه اصول و فنون مذاکره
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

142 نکته برای آیا در ارتباطات و مذاکره رفتار انفعالی تهاجمی دارید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : نیلوفر کشاورز

  کلمه "هیچی" که  بسیاری از خانمهادر جواب سوالات مشخصی از طرف  همسران خود ، بکار می برند بنظر من نمونه ای از رفتار انفعالی تهاجمی است. علت این امر از طرف خانمهایی که از آن استفاده میکنند شاید حفظ آرامش یا وضعیت موجود باشد ولی بعدا می شود با سکوت معنادار و حالات نگاه آنها و ...ردپای آنرا در رابطه پیدا کرد.

  مثال:

  همسر بدون اطلاع قبلی دیر به منزل می رسند، خانوم بسیار سرسنگین رفتار میکنند و جواب میدهند. آقا می پرسد : چی شده؟ جواب خانوم : هیچیییی

  مثال دوم:

  آقا تمایل دارند جمعه  فوتبال تماشا کنند، خانم انتظار دارند روز جمعه خارج از منزل وقت بگذرانند. آقا تلویزیون را روشن میکنند و همزمان خانوم با حالت عصبانی از روی کاناپه بلند می شوند. آقا متوجه حالت بلند شدن ایشان می شود و می پرسد: چی شده؟

  جواب خانوم: هیچی فوتبالت رو ببین.

  بنظر من در روابط نزدیک مثل ازدواج عدم شفافیت در بیان خواسته ها و نیازها و ابراز به موقع خشم ها و دلخوریها منجر به رفتارهای انفعالی تهاجمی می تواند بشود.

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .