Menu
دوره آموزشی برندسازی شخصی

در دنیای مبتنی بر اقتصاد شهرت، برندسازی شخصی ابزاری قدرتمند برای ایجاد تمایز است.
رونویسی متن‌ها | تمرینی برای شروع نویسندگی


رونویسی کتاب

می‌دانیم که یک روش واحد و مشخص، برای تمرین نوشتن و نویسندگی وجود ندارد و هر کس به سبک و شیوه‌ی خودش با چالش نوشتن کنار می‌آید. اما یکی از روش‌هایی که ما همیشه در متمم آن را توصیه کرده و در راهنمای خواندن و خریدن کتاب هم به آن اشاره کرده‌ایم، رونویسی است.

پیشنهاد ما این است که برای رونویسی وقت بگذارید و اثربخشی آن را امتحان کنید. ممکن است شما هم یکی از انبوه افرادی باشید که این روش را برای تمرین نوشتن موثر یافته‌اند و توانسته‌اند از آن، برای بهبود مهارت نگارش خود بهره بگیرند.

چرا رونویسی؟ این کار خیلی خسته‌کننده است

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بر پایه‌ی «شتاب» و «افزایش بهره‌وری» بنا شده است. کم نیستند کسانی که ما را به «تُندخوانی» و «افزایش سرعت مطالعه» تشویق می‌کنند. به همین خاطر شاید در نگاه اول، پیشنهاد رونویسی – که قطعاً کُند و زمان‌گیر است – کمی عجیب به نظر برسد.

ولی ما در قبلاً در درس‌های مهارت یادگیری متمم توضیح داده‌ایم که کند کردن سرعت یادگیری می‌تواند به عمیق‌تر شدن آموخته‌های ما و تثبیت بهتر آن‌ها در ذهن‌مان کمک کند.

چقدر پیش آمده که چند صفحه از یک کتاب را خوانده‌اید و بعد متوجه شده‌اید که اصلاً حواس‌تان به متن نبوده و فقط روخوانی کرده‌اید؟

وقتی حواس‌پرتی‌ها و شتاب‌زدگی ما در حدی است که پیام کلی متن را هم از دست می‌دهیم، چگونه می‌شود انتظار داشت که یک مرحله هم فراتر برویم و با الهام از آن متن‌ها، هنر نوشتن را فرا بگیریم؟

رونویسی ابزاری برای مدیریت توجه است: ما را کُند می‌کند، تمرکزمان را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند که روی متن‌ها عمیق‌تر شویم.

چه متنی را برای رونویسی انتخاب کنم؟

بهتر است برای رونویسی متن نویسنده‌ای را انتخاب کنید که سبکش را می‌پسندید. به عبارتی دوست دارید زمانی مانند او بنویسید.

پیشنهاد ما این است که ترجیحاً به سراغ متن‌های تألیفی از نویسندگان بزرگ فارسی بروید. چون ترجمه‌های ضعیف فراوانند و با رونویسی از یک متن ضعیف، ممکن است شیوه‌های نادرست نگارش در ذهن‌تان تثبیت شود.

اگر تصمیم گرفتید به سراغ ترجمه بروید، باز هم بکوشید کار مترجمان بزرگ و کارآزموده را انتخاب کنید. کسانی که صاحب‌سبک هستند و رونویسیِ کارهای آن‌ها می‌تواند چیزی به شما اضافه کند.

به هر حال، رونویسی کار ساده‌ای نیست و وقت و انرژی زیادی از شما خواهد گرفت. پس بهتر است این منابع را به پای هر متنی نریزید و نسوزانید.

چگونه تمرین رونویسی را انجام دهیم؟

اگر مدتی رونویسی را تمرین کنید، خودتان به یک روش و سبک اختصاصی و مناسب دست پیدا خواهید کرد. اما پیشنهاد ما این است که برای شروع، روش سه‌مرحله‌ای پیشنهادی متمم را انجام دهید:

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    هادی اعظمی ، پویان فدوی ، مهدیه توکلی ، Zeinab Ghadiri ، کیوان بشاش

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری چالش نوشتن به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه چالش نوشتن
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

8 نکته برای رونویسی متن‌ها | تمرینی برای شروع نویسندگی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : تهمینه محمد علی زاده

  این تمرین رو موقع یادگرفتن نوشتن انگلیسی انجام می دادم. اوایل، یه پاراگراف نوشتم و به ارتباط بین جملات و کلمات دقت میکردم. کالوکیشن ها رو به خصوص یاد گرفتم. تا اینکه کم کم، تونستم یک پاراگراف از خودم تولید کنم و بعدها اون رو به 250 کلمه رسوندم.

  این درس بار دیگه، تلنگری بود برای اینکه بازم نوشتم رو ارتقا بدم.

  کاری که اخیرا شروع کردم یه وبسایت درست کردم که تمرین نوشتن انگلیسی انجام بدم. http://enquiringmind.simplesite.com

  گاهی ایده برای روزنویسی ندارم. کاری که انجام می دم اینه که، خلاصه ای از کتابهایی رو مطالعه می کنم رو می نویسم. از این طریق هم افکارم رو ثبت می کنم و هم نوشتن رو تمرین میکنم. در مراحل بعد، نوشته هامو تصحیح می کنم و از اشتباهاتم درست بکار بردن کلمات رو یاد میگیرم.

  اینکه این تمرین رو تا کی باید ادامه داد، برای من، فکر کنم چون این تمرین همراه با هیجان زیاد برای یادگیری مطالب و ساختارهای جدید هست، باید به عادت روتینم تبدیل بشه مثل عادت قشنگ کتاب خوندن روزانه که لذت آن قابل وصف نیست.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .