Menu


روش کسب درآمد از پادکست | آیا می‌توانیم روی درآمد پادکست حساب باز کنیم؟


کسب درآمد از پادکست

این روزها پادکست یکی از گزینه‌های رایج در تولید محتوا است. افراد بسیاری به انتشار پادکست رو می‌آورند و امیدوارند این ابزار بتواند به شکل مستقیم یا غیرمستقیم برایشان منافع مادی به همراه بیاورد.

در این درس می‌خواهیم به دو پرسش بپردازیم. نخست این‌که چه روش هایی برای کسب درآمد از تولید پادکست وجود دارد؟

و سپس به موضوع مهم‌تری اشاره کنیم و آن این است که چقدر می‌توان روی درآمد پادکست حساب کرد؟ آیا یک فرد علاقه‌مند به تولید پادکست می‌تواند مسیر شغلی خود را بر این پایه بسازد و انتشار پادکست را به عنوان یک شغل تمام وقت برای خود در نظر بگیرد؟ یا لااقل برای چنین هدفی در میان‌مدت و بلندمدت برنامه ریزی کند؟

روش های کسب درآمد از پادکست

شیوه‌هایی که برای کسب درآمد از تولید پادکست به کار گرفته می‌شوند، چندان شگفت‌انگیز و غیرمنتظره نیستند و اگر روش‌های عمومی کسب درآمد از تولید محتوا را بشناسید، می‌توانید مصداق‌هایشان را در این حوزه هم بیابید و تشخیص دهید.

در این‌جا چند نمونه از رایج‌ترین روش‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

کسب درآمد با جذب اسپانسر (حامی)

انتشار محتوای حمایت شده یا Sponsored Content یکی از شناخته‌شده‌ترین روشهای کسب درآمد از محتواست. این روش در دنیای تولیدکنندگان پادکست هم طرافداران بسیاری دارد.

فرض کنید یک فرد یا کسب و کار محصول مشخصی دارد و به دنبال مشتری برای آن است. طبیعی است اگر این فرد یا کسب و کار احساس کنند جامعه‌ی مخاطبان یک پادکست مشتریان بالقوه‌ی خوبی برای محصولات‌شان محسوب می‌شوند، حاضرند با پرداخت پول به تولیدکننده پادکست، نقش حامی یا اسپانسر را بر عهده بگیرند.

پادکسترها هم در طول زمان آموخته‌اند که جدولی از خدمات و گزینه‌ها را ارائه کنند. به عنوان مثال معمولاً تیزر یا بخش تبلیغی را به دو شکل «ابتدای پادکست یا Pre-roll» و «میانه‌ی پادکست یا Mid-roll» می‌فروشند. احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که Mid-roll کمی گران‌تر است.

هم‌چنین تولیدکنندگان پادکست پکیج‌های حمایت از یک قسمت یا چند قسمت هم دارند و طبیعی است که می‌کوشند تبلیغ‌دهندگان را قانع کنند که برای قسمت‌های بیشتری پول بدهند.

واضح است که اسپانسرها همیشه انتظار ندارند در قبال حمایت خود، محصول مشخصی را بفروشند. گاهی اوقات این کار را با هدف برندسازی و افزایش آگاهی از برند انجام می‌دهند و در میان‌مدت یا بلندمدت از ثمره‌ی سرمایه‌گذاری خود بهره‌مند می‌شوند.

این نکته هم بدیهی است که طبق قاعده‌ی کلی تبلیغات، هر چقدر مخاطبان یک پادکست (تعداد دانلودهای آن) بیشتر باشد، تعرفه‌ی اسپانسرشیپ هم افزایش خواهد یافت.

کسب درآمد از طریق حمایت مخاطبان یا دونیت (Donate)

روش دیگری که برای کسب درآمد از پادکست رواج دارد، استفاده از حمایت مخاطبان و مکانیزم دونیت است.

در این شیوه کسی که پادکست رو تولید می‌کند از مخاطبان خود می‌خواهد که اگر محتوای پادکست را دوست دارند و به ادامه پیدا کردن آن علاقه‌مندند، مبلغی را به حساب او واریز کنند.

شیوه‌های متنوعی برای اجرای این کار وجود دارد. بعضی پادکسترها مبلغ خاصی را اعلام نمی‌کنند و می‌گویند هر چقدر دلتان خواست کمک کنید.

برخی دیگر به شکل کاملاً صریح و مشخص، عددی را به شکل ماهانه، فصلی یا سالانه اعلام می‌کنند و می‌گویند که اگر مخاطبان دوست دارند آن عدد را پرداخت کنند.

به هر حال در همه‌ی شرایط، پرداخت از طرف علاقه‌مندان کاملاً اختیاری است. اما اگر با اقتصاد رفتاری آشنا باشید می‌دانید که بازی با این گزینه‌ها می‌تواند به سادگی مجموع دریافتی از مخاطبان را کاهش یا افزایش دهد.

استفاده از ساز و کار افیلیت (همکاری در فروش)

ما درباره‌ی افیلیت مارکتینگ یا همان سیستم همکاری در فروش در قالب یک درس مستقل صحبت کرده‌ایم. این شیوه به شدت مورد استقبال تولیدکنندگان پادکست هم قرار گرفته است.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

مجموعه درس‌های تولید محتوا و استراتژی محتوا برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده‌اند. هم‌چنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس‌های استراتژی محتوا و تولید محتوا، از میان مجموعه درس‌های متمم به مطالعه‌ی درس‌های زیر بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند:

  دیجیتال مارکتینگ  |   بازاریابی محتوا  |  سئو

  سواد دیجیتال  |  شبکه های اجتماعی  |  تسلط کلامی

  گیمیفیکیشن  |  ایمیل مارکتینگ  |  اسلایدسازی

  جستجو با گوگل  |  مدل کسب و کار

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم درس‌های مدیریت و کسب و کار)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سامان کرمپور ، فرشته آرامش ، عرفان اعتضادزاده ، علیرضا همتی آزاد ، مسعود احمدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تولید محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تولید محتوا
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

6 نکته برای روش کسب درآمد از پادکست | آیا می‌توانیم روی درآمد پادکست حساب باز کنیم؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : آرزو اسماعیلی

  یک پادکست فارسی که خیلی دوست دارم و می‌پسندم، کارنکن هست. یکی از دلایلش اینه که باعث ترویج امید در جامعه ناامید ما میشه و دلیل دیگه هم اینه که در مورد مسیر شغلیه. پادکست کارنکن هم اسپانسر داره و هم از طریق افیلیت مارکتینگ درآمد داره.

  یکی از قسمت‌های کارنکن، امین آرامش از پیمان فخاریان (هم‌بنیان‌گذار یکتانت) میپرسه که چرا مهاجرت نکرده. فخاریان در جواب میگه که ایران و شغلش رو دوست داره و وابستگی‌هاش در ایران کم نیست.

  من سال‌ها پیش به مهاجرت فکر می‌کردم. ریسرچ و تجربه زندگی در یک کشور دیگر رو دوست داشتم. هیچ‌وقت هم به خانواده‌ام وابسته نبودم. مسیر شغلیم هم مثل فخاریان نبوده که انقدر حالم رو خوب بکنه که بگم از کارم انرژی می‌گیرم. همه این عوامل باعث می‌شد که به مهاجرت فکر کنم. اما بیشتر از یک سال میشه که میدونم نمی‌خوام مهاجرت کنم. اگرچه مثل بقیه خیلی تحتِ فشارم، اما میدونم که مهاجرت هم مزایا و معایب خودش رو داره و گزینه من نیست.

  تصمیمی که برای آینده‌ام گرفتم اینه که مسیر شغلیم رو عوض کنم. همون‌کاری که امین آرامش هم انجام داده. وقتی میخوای تغییر مسیر بدی، خیلی تحتِ فشار قرار می‌گیری. در حال حاضر فشاری که تحمل می‌کنم، بیشتر هم شده. ذهنم درگیرِ رفع سوء‌برداشت میشه. عکس‌العمل‌هایی رو می‌بینم که خیلی ناراحتم میکنه. انقدر ناراحت که احساسِ کم‌آوردن می‌کنم. انقدر که فکر می‌کنم قوانین مورفی عمل می‌کنند و حرفِ آدم به بدترین شکل ممکن تفسیر میشه. انقدر که با همه عشق و علاقه‌ای که دارم، فکر می‌کنم شاید wrong person باشم.

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .