Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


جنگ با گنجشک‌ها | هزینهٔ نادیده گرفتن پیچیدگی‌های سیستمی


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۳۲۸۶۳۱
پیش‌نیاز مطالعهٔ این درس

از دوستان متممی انتظار می‌رود پس از مطالعهٔ این درس

 • داستان جنگ مائو با گنجشک‌ها را به عنوان مثالی از سیاست‌گذاری کوته‌بینانه به خاطر بسپارند.
 • به خاطر داشته باشند که در سیستم‌های پیچیده، گاهی اوقات «نتایج پیش‌بینی‌نشده‌ٔ تصمیم‌ها» از «نتایج مورد انتظار سیاست‌گذاران» بزرگ‌تر و مهم‌تر می‌شود.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
جنگ گنجشکها

تقریباً در هر جای جهان، اگر در بخش کتاب کودک کتاب‌فروشی‌ها قدم بزنید، کتاب یا کتاب‌هایی از سارا پنی‌پکر را می‌بینید. یکی از این کتاب‌ها «دختر گنجشکی | Sparrow Girl» است.

داستان به دختر کوچکی به نام مینگ‌لی مربوط می‌شود. او در چین زندگی می‌کند و عاشق گنجشک‌هاست. اما دولت دستور داده که گنجشک‌ها باید کشته شوند. از نظر حاکم چین، گنجشک‌ها محصول کشاورزان را می‌خورند و این باعث می‌شود انسان‌ها گرسنه بمانند.

مینگ‌لی می‌بیند که برادرش ترقه‌ها را برداشته تا برود گنجشک‌ها را بترساند و همسایه‌ها قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌ها را با کف‌گیر بیرون می‌برند و سر و صدا می‌کنند تا گنجشک‌ها پرواز کنند و جرئت نکنند جایی بنشینند. حاکم گفته گنجشک‌ها را آن‌قدر از ترس روی هوا نگه دارید تا از گرسنگی بمیرند و بر زمین بیفتند.

دختر گنجشکی داستان ما نمی‌تواند با دستور حکومت مقابله کند. اما با خودش قرار می‌گذارد هر تعداد گنجشک را که توانست، بیاورد و پناه دهد و پنهانی به آن‌ها غذا دهد تا نمیرند.

کتاب دختر گنجشکی

تصویرسازی اثر Yoko Tanaka

داستان خوشایندی نیست. لازم نیست دوستدار حیوانات یا گیاه‌خوار باشید تا چنین داستانی برایتان دردناک شود. حتی بسیاری از کسانی هم که رژیم غذایی گوشتی دارند، احتمالاً از تصور این که صدها میلیون گنجشک از گرسنگی بر زمین می‌ریزند و پر و بال می‌زنند تا بمیرند، حس خوبی پیدا نمی‌کند.

چنین ایدهٔ تلخی چگونه به ذهن پنی‌پکر رسیده؟ واقعیت این است که جنگ با گنجشک‌ها، ایدهٔ پنی‌پکر نیست. این اتفاقی است که در چین در دوران مائو اتفاق افتاد و در مقطعی رهبر چین علیه گنجشک‌ها اعلام جنگ کرد.

جنگ با گنجشک‌ها

تصویرسازی اثر Yoko Tanaka

جملهٔ «امروز گنجشک‌ها دشمن ملت هستند» شاید برای ما عجیب یا خنده‌دار به نظر برسد. اما مائو واقعاً در سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۲ یکی از بزرگ‌ترین جنگ‌های تاریخ علیه طبیعت را با همین شعار هدایت کرد.

داستان دستور مائو و تبعات آن را می‌توانید در کتاب‌های مختلف، تحت عناوین متفاوت ببینید. شکل ساده‌شدهٔ آن را تام فیلیپس در کتاب تاریخ مختصر به گند کشیدن جهان آورده است. بررسی تخصصی‌تر آن را هم می‌توانید در کتاب «نقش گونه‌های غیربومی در محیط زیست» یا «جنگ مائو با طبیعت» بخوانید (+/+).

داستان جنگ با گنجشک‌ها مشابه اثر مار کبری است که پیش از این آن را در متمم بررسی کرده‌ایم و می‌توانید آن را نمونهٔ دیگری از نادیده گرفتن پیچیدگی سیستم‌ها و مقاومت سیستم در برابر سیاست‌گذار در نظر بگیرید.

مائو و برنامهٔ جهش بزرگ

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ درس‌های تفکر سیستمی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های تفکر سیستمی برای اعضای  ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه در متمم علاوه بر دسترسی به مجموعه درس‌های تفکر سیستمی به مجموعه گسترده‌تری از درس‌ها به شرح زیر نیز دسترسی پیدا خواهید کرد:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس‌های تفکر سیستمی، از میان مجموعه درس‌های متمم به مطالعه‌ی درس‌های زیر بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند:

  مدل ذهنی | تفکر استراتژیک | تفکر نقادانه

  کوچینگ | مشاوره مدیریت | استعدادیابی

  تصمیم گیری | حل مسئله | مدیریت زمان | یادگیری

گزینه‌ی دیگر هم پیگیری منظم مجموعه درس‌های دوره MBA متمم است.

تذکر: برای دسترسی به محتوای درسی که مشاهده می‌کنید، صرفاً‌ عضو شدن و پرداخت عضویت کافی نیست و باید تمرین درس تعریف سیستم را هم انجام دهید. انجام این تمرین ساده باعث می‌شود ذهن‌تان برای یادگیری این درس و درس‌های پیشرفته‌تر تفکر سیستمی آماده شود.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر سیستمی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر سیستمی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶۰ نظر برای جنگ با گنجشک‌ها | هزینهٔ نادیده گرفتن پیچیدگی‌های سیستمی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مهدی کلانترزاده

  این داستان برای ما ایرانی ها بسیار آشنا و ملموس است. جهاد کشاورزی در دهه 60 در استان اصفهان سطح کشت 70 هزار هکتار در سال 57  را طی سه سال به 350 هزار هکتار رساند (5 برابر). خودکفایی در تولید محصولات ، ایحاد اشتغال و رفع محرومیت از طبقه کشاورز اهداف اصلی این طرح ها بود. نتیجه آن تصمیمات شتابزده این شد که :
  1. دشت های اطراف اصفهان دچار ترک های خطرناک شده اند و شهر قدیمی و تاریخی اصفهان در خطر فرو نشست و تخریب قرار دارد. 
  2. زاینده رود خشک شده است. 
  3. کشاورزان نه تنها همان زراعت محدود سال 57 را ندارند که عموما به بیکاری دچار شده اند. 
  پ.ن: حکومت های ایدئولوژیک عموما علاقه دارند مسائل را ساده سازی کنند و به جای استفاده از تفکر کند و آهسته (بخش نئو کورتکس مغز) از تفکر تند و سریع و هیجانی استفاده کنند. 

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .