Menu


گام اول در مشاوره | جایگاه خود را نسبت به طرف مقابل مشخص کنید


مشاور مدیریت و کسب و کار

معمولاً در آموزش مشاوره مدیریت پس از اشاره‌ی کوتاهی به ویژگی‌های شغل مشاوره مدیریت و عوامل موفقیت در مشاوره به سرعت به سراغ موضوع عقد قرارداد یا Contracting می‌روند.

به عبارتی فرض را بر این می‌گذارند که اولین ایستگاه در فرایند مشاوره، عقد قرارداد است.

قطعاً عقد قرارداد یک مهارت مهم و کلیدی است. بی‌تردید قرارداد بد یا ضعیف می‌تواند شما را با مشکل مواجه کند. واضح است که شما در قرارداد، انتظارات طرف مقابل از خودتان و چارچوب وظایف خود را در قبال او تعیین می‌کنید. همه‌ی این‌ها درست است. اما آیا نخستین گام در فرایند مشاوره، تنظیم و عقد قرارداد است؟

ادگار شاین چند دهه قبل در کتاب Process Consultation چنین باوری را زیر سوال می‌برد. کتابی که هنوز هم مورد توجه مشاوران مدیریت است و نکات و توصیه‌های آن، در کتاب‌های جدیدتر نقل می‌شود.

در مشاوره منظور از Status Negotiation یا گفتگو بر سر جایگاه چیست

البته ادگار شاین بحث Status Negotiation را به مشاوره مدیریت محدود نمی‌کند. او معتقد است که در هر رابطه‌ای که از جنس کمک به طرف مقابل باشد، بخشی از گفتگوهای اولیه‌ی دو طرف، در راستای مشخص کردن جایگاه‌ها خواهد بود.

حتی وقتی به یک بنگاه معاملات املاک هم مراجعه می‌کنید و مشورت می‌خواهید، چند دقیقه‌ی اول به شکل آشکار و پنهان به این چانه‌زنی بر سر جایگاه می‌گذرد. شما ممکن است بخواهید به طرف مقابل نشان دهید که منطقه را خوب می‌شناسید و از وضعیت املاک خبر دارید. شاید هم از این در وارد شوید که هیچ چیز نمی‌دانید و منتظر هستید که مشاور دست‌تان را بگیرد و راهنمایی‌تان کند.

مشاور هم هم‌زمان استراتژی خودش را دنبال می‌کند. ممکن است با انواع سوال‌ها و رفتارها، به شما گوشزد کند که در موضع ضعف هستید. شاید هم خود را در موضع پایین‌تر قرار دهد و به شکلی رفتار کند که شما خود را در جایگاه بالاتر ببینید.

اما فعلاً ما در این درس به طور خاص به مشاوره مدیریت می‌پردازیم و مصداق‌یابی در حوزه‌های دیگر را به خودتان واگذار می‌کنیم.

شما در جایگاه بالاتری هستید یا کارفرما؟

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سید حمید رضا صحفی ، امین رستاد ، مهشید افشایی ، وحید قاسمی ، الهام تاجدینی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مشاوره مدیریت به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مشاوره مدیریت
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

3 نکته برای گام اول در مشاوره | جایگاه خود را نسبت به طرف مقابل مشخص کنید

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .