Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


یک تکنیک مفید در برنامه ریزی برای آینده


برنامه ریزی برای آینده - یک تکنیک مفید

پیش از این، هنگام صحبت درباره‌ی مدیریت زمان به این نکته اشاره کردیم که مشکلات ما در برنامه ریزی و هدف گذاری و مدیریت بهینه‌ی زمان، می‌توانند ریشه‌های متنوعی داشته باشند.

بنابراین، هیچ‌وقت نمی‌توان گفت یک راهکار یا تکنیک برنامه ریزی و مدیریت زمان، می‌تواند برای همه مفید باشد.

تکنیکی که در این درس می‌خواهیم مطرح کنیم، برای کسانی مفید است که:

 • برنامه‌ی خود را بیشتر از ظرفیت‌شان پُر می‌کنند
 • کارهایی که برای دیگران انجام می‌دهند و قرارهایی که با دوست و آشنا و همکار دارند، بخش قابل توجهی از زمان‌شان را به خود اختصاص می‌دهد

اگر شما هم از جمله‌ی کسانی هستید که در ابتدای روز یا هفته، می‌بینید که حجم کارهای آن هفته‌ی شما، بیشتر از ظرفیت‌تان است؛ این تکنیک ممکن است برایتان مفید باشد.

فرض می‌کنیم نه گفتن را بلدید

بخشی از مشکلات ما در برنامه ریزی و مدیریت زمان، ناشی از این است که در مهارت نه گفتن ضعیف هستیم. به این معنا که در عین تراکم و فشار کارها، باز هم نمی‌توانیم به درخواست‌ها و انتظارات دیگران، نه بگوییم و به همین علت، اغلب می‌بینیم که فرصت و ظرفیت‌مان، برای انجام آن‌چه به دیگران متعهد شده‌ایم کافی نیست.

با توجه به این‌که درباره‌ی نه گفتن، به صورت جداگانه صحبت کرده‌ایم، در این‌جا فرض می‌کنیم با مهارت نه گفتن آشنا هستید و مشکل را باید در جای دیگری جستجو کرد.

[ درس مرتبط: مهارت نه گفتن ]

ارزیابی نادرست در برنامه ریزی برای آینده

آیا تا به حال به این نکته دقت کرده‌اید که مهارت برنامه ریزی برای امروز و فردا (آینده‌ی نزدیک) با برنامه ریزی برای هفته‌ها و ماه‌های آتی (آینده‌ی دورتر) تفاوت دارد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که می‌خواهید با یک دوست‌تان برای هفته‌ی بعد یا چند هفته بعد قرار بگذارید.

یا این‌که یک سفر کوتاه تفریحی را برای تعطیلات ماه بعد، برنامه ریزی کنید.

یا این‌که دوستی از شما می‌خواهد که در پنج‌شنبه‌ی یکی از هفته‌های آتی، برای یک مشاوره‌ی کوتاه، به دفترش سر بزنید.

وقتی می‌خواهیم برای امروز و فردا (و روزهای نزدیک) برنامه ریزی کنیم، معمولاً می‌توانیم برنامه‌ی زمانی خود را چک کنیم و بر اساس فرصت‌های آزادمان، درباره‌ی انجام دادن یا ندادن یک کار (متعهد شدن یا نشدن نسبت به انجام یک کار یا برگزاری یک دیدار) تصمیم بگیریم.

اما  وقتی مسئله به هفته‌ها و ماه‌های بعد مربوط می‌شود، معمولاً حس می‌کنیم که به هر حال، زمان بسیاری وجود دارد و حتماً می‌توان در این میان، فرصتی خالی هم پیدا کرد.  در واقع، دور بودنِ زمان، باعث می‌شود که کارها و فعالیت‌ها و فشارهای آن دوره را نبینیم و به همین علت، با متعهد شدن و برنامه ریزی، خود را در آینده تحت فشار قرار دهیم.

خطا در برنامه ریزی برای آیندهسه سناریوی پیشنهادی دن اریلی هنگام برنامه ریزی برای آینده دور

دن اریلی پیشنهاد می‌کند که وقتی می‌خواهیم برای آینده دوردست برنامه ریزی کنیم و متعهد شویم، سه سناریو را تصور کنیم و بکوشیم با استفاده از آن‌ها، تصمیم بهتری بگیریم و برنامه ریزی بهتری انجام دهیم (در کتاب Irrationally Yours):

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

برای مشاهدهٔ متن کامل این مطلب کافی است (بدون پرداخت هرگونه هزینه) در سایت متمم ثبت نام کنید. پس از ثبت‌نام به تعداد قابل‌توجهی از درس‌‌های متمم دسترسی پیدا خواهید کرد نمونهٔ آن‌ها را می‌توانید از طریق لینک زیر ببینید:

نمونه درس‌های کاربر آزاد متمم

البته اگر بخواهید به همهٔ درس‌های متمم دسترسی داشته باشید، لازم است حق اشتراک بپردازید.

ثبت نام رایگان    تجربه‌ٔ متممی‌ها

مشارکت در بحث

آیا شما هم، جزو گروهی که در این درس مطرح شد هستید؟ به عبارت دیگر، آیا برایتان پیش آمده که بیش از توان و وقت و ظرفیت‌تان، برنامه ریزی کنید و بعداً پشیمان شوید؟

چه تجربه‌ها و خاطراتی در این زمینه دارید؟

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت زمان به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت زمان
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۵۵ نظر برای یک تکنیک مفید در برنامه ریزی برای آینده

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : جواد عزیزان

  بله من هم در گذشته از جمله افرادی بودم که بیشتر از توان و ظرفیت ام، برنامه ریزی می کردم و گاهی هم پیش می آمد که واقعا به بعضی از برنامه هایم نمی رسیدم و یا برخی از آنها را با کیفیت مورد نظرم انجام نمی دادم. بنابراین سناریو اول را به کار بردم و برخی از امور روزانه را به نفع برخی از کارهای دیگر کنسل کردم. به عنوان مثال قبلا سعی می کردم در یک روز کاری، چند برنامه مختلف (جلسه، دیدار با دوستان و ...) بگذارم که دیدم با توجه به ترافیک شهر (شرایط محیطی) و توان و انرژی ام (ظرفیت ام) به برخی از آنها نمی رسم و مجبور می شدم در دقیقه نود آنها را کنسل کنم. بنابراین تصمیم گرفتم برنامه های روزانه ام را محدودتر کنم.

  ☼ یاد یکی از پیام های اختصاصی متمم هم افتادم:

  استیون کاوی

  تفاوت بسیاری است میان کسی که کارهای اولویت دارش را در تقویم برنامه ریزی می کند و کسی که کارهایش را در تقویم اولویت بندی می کند.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .