Menu
راهنمای خرید و خواندن کتاب

در انتخاب یک کتاب به چه نکاتی دقت کنیم و کتاب را چگونه بخوانیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد؟
تصمیم های سخت زندگی و درد راه‌های نرفتهمثل همیشه با توجه به این‌که در پیام اختصاصی متمم امکان بحث و گفتگو درباره‌ی جمله‌های روزانه وجود ندارد، فضایی را در قالب دعوت به گفتگو به یکی از این جمله‌ها اختصاص داده‌ایم تا کمی بیشتر بتوانیم در حاشیه‌ی آن به بحث و گفتگو بپردازیم.

جمله‌ای که این‌بار انتخاب شده از ژانت وینترسون و درباره‌ی تصمیم گیری است.

نکته‌ای که در این جمله مطرح شده چندان پیچیده نیست و بسیاری از ما، آن‌ را در زندگی خود تجربه کرده‌ایم. شاید اصل ارزش کار وینترسون در این باشد که توانسته یک تجربه‌ی دشوار مشترک را به زیبایی و در قالب کلمات، توصیف کند:

تصمیم های سخت زندگی

نکته‌ی مهم در حرف وینترسون این است که بسیاری از تصمیم‌ها، هرگز برای ما تمام نمی‌شوند.

در واقع، این‌طور نیست که ما بین دو یا چند گزینه، یکی را انتخاب کرده و از آن مرحله عبور کنیم. ما انتخاب‌مان را انجام می‌دهیم و از مرحله‌ی تصمیم‌گیری هم عبور می‌کنیم، اما گاهی آن تصمیم در وجود ما باقی می‌ماند و به زندگی در درون ما ادامه می‌دهد.

البته چنین مسئله‌ای در تصمیم‌های ساده‌ی زندگی کمتر اتفاق می‌افتد. اما در تصمیم‌های مهم شخصی و کاری، در انتخاب‌های مربوط به رابطه‌ی عاطفی، در مهاجرت کردن و نکردن، در تغییر مسیر شغلی، چنین تصمیم‌های دشوار و ماندگاری کم نیستند.

جمله‌ی وینترسون، فرصت خوبی است تا تجربه‌های خود را در این زمینه در اشتراک بگذاریم:

 • ‌آیا چنین تصمیم‌هایی را تجربه کرده‌ایم؟ در چه زمینه‌هایی؟
 • آیا این نوع گیر کردن در تصمیم‌ها و عبور نکردن از آن‌ها، یک مشکل است؟ یا واقعیتی اجتناب‌ناپذیر است که باید آن را تحمل کنیم؟
 • به نظر می‌رسد که «فشارِ راه‌های نرفته» می‌تواند ما را خسته و مستهلک کند. آیا روش یا روش‌هایی دارید که چنین فشاری را کاهش دهید؟
 • در هنگام تصمیم‌گیری و انتخاب، چه کارهایی می‌شود انجام داد که فشار‌های آتی و «دردِ اندیشیدن به مسیرِ انتخاب‌نشده» کمتر شود؟

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های تصمیم گیری و حل مسئله برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته با توجه به علاقه‌ی شما به مباحث تصمیم گیری و حل مسئله، مناسب‌تر به نظر می‌رسد که مطالعه‌ی درس‌های زیر را در اولویت قرار دهید:

  تفکر سیستمی | تفکر استراتژیک

  مهارت یادگیری | مدل ذهنی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم مسرور ، امیرمحمد قربانی ، سعید جعفری یزدی ، مهیندخت حسن پور ، یوسف شیخه

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تصمیم گیری

قوانین کامنت گذاری در متمم

51 نکته برای تصمیم های سخت زندگی و درد راه‌های نرفته

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : معصومه شیخ مرادی

  من فکر می کنم صحبت در این خصوص برمی گردد به خط قرمزهایی که برای خود تعیین می کنیم و میزان قدرت ما در رد نشدن از خط قرمزهایمان.
  به طور مثال من این خط قرمز را درباره تصمیم گیری برای خود می گذارم:
  "از بین گزینه ها پس از تحقیق و تفحص یکی را انتخاب می کنم و با تمام وجود روی آن تمرکز می کنم و به سایر گزینه ها فکر نمی کنم."
  و یا اینکه ممکن است ما دچار وسواس فکری باشیم و مدام به انتخاب های نکرده فکر کنیم به عبارتی زندگی های موازی در ذهن مان ایجاد کنیم که این واقعا مرحله رنج آوری است و احتمالا هر کدام از ما در برهه ای از زندگی دچارش بوده ایمT رهایی از این وضعیت زمانی است که به نوعی قاطعیت در تصمیم گیری رسیده باشیم و خط قرمزهایمان را گذاشته باشیم و اینکه نهایتا بگوییم ممکن است تصمیمم اشتباه باشد ایرادی ندارد تاوانش را پس می دهم.
  از نظر من مشکل آنجاست که ما از تصمیم اشتباه و شکست خوردن می ترسیم و راهی برای بازگشت و تجربه یک مسیر تازه را نمی بینیم. باور نداریم هر تصمیمی هزینه فرصت های خود را دارد.
  کتاب زندگی خود را طراحی کنیم به خوبی به این نکته اشاره می کند:
  این کتاب می گوید: انتخاب درست وجود ندارد فقط خوب انتخاب کنید.
  در آنجا مراحل تصمیم گیری را اینگونه شرح می دهد:
  جمع آوری اطلاعات و ایجاد گزینه های مختلف- محدود کردن گزینه ها- انتخاب- رهایی و حرکت
  در واقع منظور از رهایی و حرکت این است که دیگر دست از تعمق و تفکر بردارید.
  انتخاب خود را کاملا بپذیرید آن چنان که بتوانید بیشترین بازدهی را از آن داشته باشید. رویکرد شما به جای تفکر باید میل به عمل باشد.
  هر چند گاهی اینگونه عمل کردن ممکن است سخت به نظر برسد به ویژه در مورد انتخاب شغل و یا تغییر آن و ذهن ما مدام به انتخاب های نکرده فکر می کند، یک راه حل برای خلاصی از این وضعیت این است که دو یا سه مورد را همزمان برای مدتی، مثلا سه ماه انتخاب کرده و با تحقیق و تفحص درباره آنها با گذاشتن محدودیت زمانی به نتیجه برسیم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .