Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


مشاوره مدیریت | انتظار شما از آموزش مشاوره مدیریت چیست؟


مشاوره مدیریت

بسیاری از مباحث مدیریتی چارچوب کمابیش مشخصی دارند.

مثلاً اگر درس‌های رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی یا مدل کسب و کار را در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مختلف بررسی کنید می‌بینید که معمولاً محتوای مشابهی دارند. حتی اگر محتوا مشابه نباشد، لااقل سرفصل‌ها به هم نزدیک هستند.

اما بحث مشاوره مدیریت چنین نیست. دنیای مشاوره مدیریت بسیار گسترده است و افراد مختلف با رویکردهای بسیار متفاوتی به آن نزدیک می‌شوند. اجازه بدهید بعضی از این رویکردها را ببینیم و تصور کنیم:

بعضی از افراد مشاوره مدیریت را به عنوان یکی از گزینه‌های پیش رو در مسیر شغلی خود در نظر می‌گیرند. به همین علت دوست دارند با این حوزه بیشتر آشنا شوند تا بتوانند به نتیجه برسند که این حوزه برای آن‌ها مناسب است یا نه.

کسانی هم هستند که هم‌‌اکنون در زمینه‌ی مشاوره مدیریت فعالیت می‌کنند و در این زمینه سابقه و تجربه دارند. چنین افرادی ممکن است صرفاً بخواهند به بهانه‌ای این درس‌ها تجربیات خود را مرور کنند و یا شاید کمی ذهن خود را نظم دهند.

گروهی از مدیران هم به عنوان کسانی که در آن سوی میز نشسته‌اند به درس‌های مشاوره مدیریت علاقه‌ دارند. آن‌ها می‌خواهند تصویر بهتری از مدل ذهنی مشاوران و عرف‌ها و استانداردهای مشاوره مدیریت داشته باشند تا جلسات‌شان با مشاوران اثربخش‌تر شود.

بعضی افراد هم می‌خواهند نقش مشاور درون‌سازمانی را ایفا کنند. چنین افرادی ممکن است هرگز رسماً «مشاور» نامیده نشوند. اما می‌خواهند به ابزار مشاوره مجهز باشند تا نقش‌ موثر‌تری در سازمان و کسب و کارشان ایفا کنند و بتوانند در ارتباط با همکاران و حل مشکلات سازمانی موفق‌تر باشند.

احتمالاً کسانی هم وجود دارند که در یک زمینه‌ی مشخص (مثلاً‌ استراتژی، مذاکره یا دیجیتال مارکتینگ)‌ تخصص دارند و قبلاً‌ ‌از این مهارت به شکل دیگری استفاده می‌کرده‌اند. مثلاً مهارت خود را آموزش می‌داده‌اند و یا این‌که به عنوان کارشناس در یک سازمان یا کسب و کار مشغول بوده‌اند. اما فکر می‌کنند می‌شود این دانش و مهارت و تجربه را در قالب دیگری هم عرضه و ارائه کرد و مشاوره می‌تواند قالب مناسبی باشد.

در سال‌های اخیر عده‌‌ای هم با سابقه‌ی کوچینگ به دنیای مشاوره مدیریت علاقه‌مند شده‌اند. کسانی که به  عنوان کوچ مدیران اجرایی فعالیت کرده‌اند می‌دانند که اگر رابطه‌ای عمیق و جدی شکل بگیرد، دیر یا زود مدیران به آن‌ها اعتماد می‌کنند و از قلمرو کوچینگ خارج می‌شوند و از کوچ خود می‌خواهند نقش یک مشاور مدیریت را ایفا کند (اگر چه ممکن است این خواسته دقیقاً به شکل صریح و با این کلمات مطرح نشود). یک گزینه این است که کوچ با توجه به اصول حرفه‌ای کوچینگ چنین درخواستی را به فردی دیگر ارجاع دهد. اما اگر کوچ به اندازه‌ی کافی از دانش و تجربه‌ی مدیریتی بهره‌مند باشد، ممکن است ترجیح دهد آشنایی بیشتری با مشاوره مدیریت پیدا کند و نقشی را که از او درخواست شده بر عهده بگیرد.

این فهرست پایان ندارد. انگیزه‌های بسیار بیشتری را می‌توان برای پیگیری بحث مشاوره مدیریت تصور کرد.

طبیعتاً ما در متمم بسته به انگیزه و دغدغه‌ی دوستان متممی می‌توانیم چارچوب‌های متفاوتی را برای توسعه و تکمیل درس‌های مشاوره مدیریت انتخاب کنیم.

بنابراین چنان‌که این شیوه را در برخی درس‌های دیگر هم به کار برده‌ایم، درخواست‌مان این است که اگر بحث مشاوره مدیریت برای شما جدی است، حتماً زیر این مطلب به شکل ساده و مختصر، انتظار خود را از مجموعه درس‌های مشاوره مدیریت بیان کنید.

قرار نیست الزاماً جدی، رسمی و طولانی بنویسید. شاید یک یا دو جمله هم برای بیان منظورتان کافی باشد. اما قطعاً همکاری شما و بیان انتظارتان می‌تواند به ما در تکمیل این مجموعه از درس‌های متمم کمک کند.

با توجه به این‌که همیشه گروهی از دوستان متممی برخی درس‌ها را به شکل تفننی و از سر کنجکاوی می‌خوانند (که البته ایرادی هم ندارد)، ما فرض‌مان بر این است که اگر دوستی در زیر این مطلب انتظار و خواسته‌ی خود را مطرح نکرده، جزو خوانندگان تفننی این مجموعه محسوب می‌شود.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علیرضا محمدی ، علیرضاعباسی ، رامین ، شیما حیدری ، سجاد قاضی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مشاوره مدیریت به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مشاوره مدیریت
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۲۵ نظر برای مشاوره مدیریت | انتظار شما از آموزش مشاوره مدیریت چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حامد زرندی

  سه هدف در حال حاضر از اینکه مجموعه درس های مشاور مدیریت را میخوانم دنبال میکنم.

  مورد اول: ساختارها، روش ها و نحوه انجام پروژه ها در شرکت های بزرگ مشاور مدیریتی چگونه است. از بریف ابتدایی تا داکیومنت نهایی که تحویل مشتری میدهند.

  مورد دوم: نحوه تعاملات در شرکت های مشاورمدیریتی با مشتری چگونه است. مخصوصا در شرایط پیچیده. اگر پروژه ای شکست بخورد، چطور باید با شکست برخورد کرد و آن پروژه را ادامه داد و یا از آن انصراف داد.

  مورد سوم: نمونه قضاوت های مشاورین بزرگ در پروژه ها. پروژه هایی در دو سال اخیر روبه رو بودم که چند مشاور در عارضه نقطه اشتراک داشتند، اما راه حل های متفاوت داشتند. راه حل هایی که هرکدام مدل های معروفی بودند. اما انتخاب بهترین راه حل، کار ساده ای نیست.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .