Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


مدل مارشال مک لوهان برای تحلیل تکنولوژی ها


مدل مک لوهان برای تحلیل تکنولوژیها و رسانه ها ها

مارشال مک لوهان را در متمم معرفی کرده ایم. حرفها و نظرات او را عمدتاً در حوزه رسانه و مدیریت رسانه طبقه بندی میکنند و البته در آن حوزه علاوه بر علاقمندان و طرفداران زیاد، منتقدان خود را نیز دارد.

اما آنچه از هر متفکری میتوان آموخت مدل ذهنی او در نگاه به پدیده ها و نحوه تفسیر و تعبیر آنهاست. در درس مدل ذهنی در دوره MBA متمم، به تدریج می کوشیم مدلهایی را که متفکران مختلف در نگاه به رویدادها و روندهای دنیای اطراف داشته اند مرور کنیم تا به کمک آنها، پختگی خودمان هم در قضاوت و تحلیل افزایش یابد.

مارشال مک لوهان، مدلی دارد که آن را چهارگانه اثرات رسانه مینامد و البته خود او و دیگران، این مدل را برای تحلیل انواع تکنولوژی ها نیز به کار گرفته اند. این مدل اگر چه به شکلهای مختلف در تحلیلهای مک لوهان دیده میشود اما ساختار منسجم آن در سال ۱۹۸۹ (پس از مرگش) در کتابی از او که تحت عنوان «دهکده جهانی، تحولات در زندگی جهانی و رسانه در قرن بیست و یکم» منتشر شد، مشاهده می شود.

او تاکید میکند که این مدل نگرش چهارگانه او، نگاه جدیدی نیست. بلکه ابزاری است برای اینکه برخی از جنبه ها، از نگاه ما مغفول نمانند و به دست فراموشی سپرده نشوند.

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مدل ذهنی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مدل ذهنی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های مدل ذهنی به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

بررسی‌های ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس مدل ذهنی معمولاً از بین درس‌های متمم به درس‌های زیر علاقه‌ی بیشتری دارند:

  تصمیم گیری | حل مسئله | یادگیری

  تفکر سیستمی | تفکر استراتژیک | تفکر نقادانه

  مشاوره مدیریت | کوچینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

 اگر کمی به مثال های بالا نگاه کنیم، میبینیم که میتوان این ابزار اثرات چهارگانه مک لوهان را، به شکلی دقیق تر و در حوزه های خاص تر هم به کار برد. این مربع چهارگانه اثرات خودرو، برای مردم شهر شاید به شکلی متفاوت از مردم روستا تعریف شود. برای خانواده های ثروتمند به شکل متفاوتی از خانواده های متوسط. برای نوجوانان به شکلی متفاوت از انسانهای مسن.

اما به هر حال، به خاطر داریم که این مدل چهارگانه اثرات، نوعی ابزار است و نه بیشتر. چارچوبی که کمک میکند ذهن ما به شکلی دقیق تر و فعال تر به موضوعات و تحلیل آنها بپردازد.

تمرین:

یک وسیله یا ابزار یا رسانه یا تکنولوژی یا نرم افزار یا تئوری مدیریتی یا هر دستاورد دیگر دست بشر را، مورد توجه قرار دهید و تلاش کنید با مدل اثرات چهارگانه مک لوهان، نگاه دوباره ای به آن داشته باشید.

برخی منابع برای تقلب: منبع اول، منبع دوم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شراره مالکی ، حمیدرضا رضازاده ، نیلوفر شیری پور ، فاطمه زهرا گیلانی نژاد ، محمد علی نیا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدلهای ذهنی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدلهای ذهنی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۷۵ نظر برای مدل مارشال مک لوهان برای تحلیل تکنولوژی ها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محسن مسلمی

  http://money.cnn.com/2015/04/17/autos/driving-error-prediction-tech/index.html
  تکنولوژی از رانندگی با سرعتهای بالا و حرکات خطرناک جلوگیری می‌کند
  طبق تحقیقات جدید و مطالعات روی سیستم های کنترل خودرو ها، تا چند سال آینده ماشین ها مجهز به تجهیزات خاص برای کنترل نحوه رانندگی افراد می¬شوند.
  این پیشرفت تکنولوژی با توجه به مدل ذهنی مک لوهان و سوالات مربوطه، از نظر من به این شکل قابل بررسی است:
  سوال 1: این تکنولوژی باعث افزایش آرامش و امنیت در زمان رانندگی، احتمالا کاهش ترافیک و کاهش تصادفات و تلفات میشه
  سوال 2: من فکر میکنم این تکنولوژی باعث منقرض شدن حرکات نمایشی مثل ویراژ رفتن میشه چون دائما به راننده آلارم میده
  سوال 3: احتمالا در گذشته ها که خیابونهای خلوت تری داشتیم رانندگی آرامش و لذت بیشتری داشت، از نظر من این تکنولوژی کمی باعث میشه که افراد لذت بیشتری از رانندگی داشته باشن
  سوال 4: با توجه به این پیشرفتها و این مورد که بشر درحال کار برروی انتقال اطلاعات از مغز به سیستمهای کامپیوتری هست، شاید روزی برسه که با نشستن داخل ماشین فقط فکر کردن به مقصد، خودروی فرد با توجه به سوابق ذهنی قبلی و شرایط موجود، مسیر رو انتخاب کنه و فرد فقط مسافر ماشین شخصی خودش باشه.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .