Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


گوپرو GoPro | داستان اوج و فرود کسب و کار دوربینهای اکشن


گوپرو

در مجموعه‌ی #داستان کسب و کار ما به سراغ کسب و کارها و برندهای جهانی می‌رویم و می‌کوشیم گوشه‌هایی از داستان زندگی آن‌ها را مرور کنیم.

البته این را می‌دانیم که تحلیل تصمیم‌ها و روند رشد و افول کسب و کارها، کاری پیچیده است و نمی‌توان صرفاً پس از آشنایی با گوشه‌ای از داستان یک کسب و کار، درباره‌ی آن به شکل قطعی اظهارنظر کرد.

با این حال، مروری اشاره‌وار به داستان کسب و کارها و برندها، می‌تواند انگیزه‌ای باشد تا شما، با دقت و حوصله‌ی بیشتر، در فضای وب جستجو کنید و با کسب اطلاعات تکمیلی، از موفقیت‌ها و شکست‌های آن‌ها درس بگیرید.

در این درس می‌خواهیم به سراغ نخستین شرکت تولیدکننده‌ی دوربینهای اکشن، یعنی گوپرو (GoPro) برویم. با وجودی که داستان GoPro نکات آموزنده‌ی متعددی دارد و می‌تواند برای علاقه‌مندان به داستان‌های کسب و کار جالب باشد، در فضای وب فارسی کمتر به آن پرداخته شده و جنبه‌های مختلف آن چندان بررسی نشده است.

اجازه بدهید برای شروع، یکی از معروف‌ترین کلیپ‌های فیلم‌برداری شده توسط دوربین گوپرو را ببینیم:


منظور از دوربین اکشن چیست؟

دوربین‌های اکشن (Action Camera) دوربین‌هایی هستند که برای کار در شرایط سخت طراحی و تولید شده‌اند. هر جا که لرزش، تکان‌های شدید، محدودیت فضا، احتمال ضربه خوردن، خطر نفوذ آب و گرد و غبار و گستره‌ی نامتعارف دما وجود دارد، دوربین‌های اکشن به کار می‌آیند.

دوربین‌های اکشن روی بال پرندگان، کلاه ورزشکاران، بدنه‌ی ماشین‌های مسابقه، سطح بیرونی هواپیماها، پهپادها (Drones)، لباس غواصان و خلاصه، هر جای عجیب و غریبی که فکر کنید، نصب می‌شوند و فیلم‌هایی جذاب و به‌یادماندنی برای ما ثبت می‌کنند.

اگر چه این دوربین‌ها توانایی عکاسی هم دارند، اما کاربرد اصلی آن‌ها در فیلم‌برداری است. در سال‌های اخیر، کاربرد دوربینهای اکشن از ورزش‌های هیجانی فراتر رفته و بسیاری از بلاگرها و فعالان شبکه‌های اجتماعی هم، برای تولید محتوای ویدئویی از این دوربین‌ها استفاده می‌کنند.

لنزهای دوربین‌های اکشن معمولاً از نوع Wide هستند و زاویه‌های ۱۲۰ تا ۱۷۰ درجه را پوشش می‌دهند. هم‌چنین برخی از انواع دوربین‌های اکشن از توانایی ثبت تصویر ۳۶۰ درجه برخوردار هستند.

امروزه بسیاری از این دوربین‌ها می‌توانند با نرخ‌ ۲۴۰ فریم در ثانیه و با کیفیت ۴K کار فیلم‌برداری را انجام دهند. این کیفیت ثبت تصویر و نرخ نسبتاً بالای تعداد فریم‌ها باعث می‌شود که دوربین‌های اکشن در ورزش‌های سریع (مثل موج‌سواری، اسکی، چتربازی و …) هم از کارایی خوبی برخوردار باشند.

اکشن کمرا - دوربین گوپرو نصب شده روی سر موتورسوار

در حال حاضر بازار اکشن کمرا یا دوربین‌های اکشن در اختیار برندهای متعددی است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به GoPro، Sony و DJI اشاره کرد.

بازار جهانی دوربین‌های اکشن در سال ۲۰۱۸ حدود چهار و نیم میلیارد دلار بوده و برآورد می‌شود که حجم این بازار تا سال ۲۰۲۶ از ده میلیارد دلار فراتر رود (+).

نیک وودمن | از عشق به موج‌سواری تا تولید دوربین اکشن

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری داستان کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه داستان کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴ نظر برای گوپرو GoPro | داستان اوج و فرود کسب و کار دوربینهای اکشن

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .