گوستینگ چیست؟ | قطع ناگهانی رابطه عاطفی چگونه اتفاق می‌افتد؟ | متمم
Menu


گوستینگ چیست؟ | قطع ناگهانی رابطه عاطفی چگونه اتفاق می‌افتد؟


گوستینگ چیست

طی سال‌های اخیر شیوه‌ی ارتباط ما انسان‌ها به شدت تحت تأثیر ابزارهای ارتباط دیجیتال قرار گرفته و متحول شده است. فناوری اطلاعات روش‌هایی را برای ارتباط و دوستی فراهم کرده که بیست یا سی سال قبل، اصلاً قابل تصور نبود.

ابزارهای تازه باعث شده رفتارهای تازه هم به وجود بیایند. رفتارهایی که به تدریج نام تازه برایشان پیدا می‌شود و جایی مختص خود در واژه‌هانامه‌ها و کتاب‌ها و کلاس‌ها پیدا می‌کنند.

یکی از این رفتارها قطع ناگهانی رابطه عاطفی یا Ghosting است که می‌توان آن را به غیب شدن یا ناپدید شدن هم ترجمه کرد.

گوستینگ (غیب شدن) چیست؟

گوستینگ به این معناست که کسی که با شما رابطه عاطفی دارد، ناگهان از پیش چشم‌تان ناپدید شود و مسیرهای ارتباطی خودش را نیز مسدود کند. این کار بدون ارائه‌ی هرگونه توضیح در زمینه‌ی نارضایتی از رابطه یا تلاش برای ترمیم و بازسازی رابطه انجام می‌شود.

نمی‌توان گفت چنین رفتاری جدید است. در داستان‌ها و حکایت‌های قدیمی هم شنیده‌ایم که فردی از خانه و خانواده فرار می‌کند و سر به بیابان می‌گذارد و دیگر کسی پیدایش نمی‌کند.

اما در دنیای مدرن و به واسطه‌ی ابزارهای ارتباطی جدید، این کار ساده‌تر شده و بیشتر اتفاق می‌افتد.

دو نفر در فضای آنلاین و شبکه های اجتماعی حرف می‌زنند و با هم دوست می‌شوند و رابطه‌ی عمیق‌تری میان‌شان شکل می‌گیرد. این رابطه می‌تواند هفته‌ها و ماه‌ها و حتی سال‌ها ادامه پیدا کند. اما ناگهان یکی از دو نفر ناپدید می‌شود. نه به این معنا که بیمار شده یا مُرده است. بلکه طرف مقابلِ خود را در شبکه‌های مختلف Block می‌کند و دسترسی‌ها مسدود می‌شود و او به زندگی خودش ادامه می‌دهد. بدون این‌که طرف دوم به درستی بفهمد که چه اتفاقی افتاده و این رفتار در چه علت‌هایی ریشه دارد.

ظاهراً واژه‌ی گوستینگ را نخستین بار Urban Dictionary‌ در سال ۱۹۹۶ تعریف کرد و پس از آن این واژه به سرعت راه خود را به سایت‌ها و مجلات پیدا کرد. رسانه‌ها واژه‌‌های Ghoster (به معنای کسی که ناپدید شده) و Ghostee (کسی که رها شده و تنها مانده) را ساختند و رواج داد. اما هم‌چنان بسیاری از توضیحات و تحلیل‌ها بر اساس تجربه‌ی شخصی بود و مطالعه‌ی علمی چندانی روی این رفتار انجام نشده بود. اما طی سال‌های اخیر، این وضعیت تغییر کرد و برخی محققان مطالعاتی در این زمینه انجام دادند و چند مقاله هم در این حوزه منتشر شد.

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس حمایت اجتماعی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های حمایت اجتماعی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. به عنوان عضو ویژه‌ی متمم به مجموعه درس‌های بسیار بیشتری از جمله درس‌های زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

  فهرست درس‌های متمم

البته اگر به حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی و موضوعاتی از این دست علاقه دارید، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مدیریت استرس | مهارت ارتباطی

  شخصیت شناسی | خودشناسی

  چگونه شاد باشیم | عزت نفس

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    پوپک جهانشاهی ، فاطمه رضایی خادم ، ابراهیم صیادی ، محمدامین پاک گوهر ، داود شاکری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری حمایت اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه حمایت اجتماعی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

16 نکته برای گوستینگ چیست؟ | قطع ناگهانی رابطه عاطفی چگونه اتفاق می‌افتد؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمدجواد یعقوبی

  محوری که متمم از «منافع» و «شیوه بیان» ارائه کرد، یک مدل ذهنی جذاب بود به مسئله‌ای که خیلی درگیرش بوده‌ام و هستم. یعنی گوستینگ.

  غالب موارد، از بیان صریح خواسته‌ها و نیازهایم طفره می‌روم. به هوای اینکه کسی ناراحت نشود و یا «طردشدگی» را تجربه نکنم.

  لایه‌های پنهانی که در شخصیت من مانع از ابراز وجود می‌شود را تاحدی کشف کرده‌ام اما هنوز در این مهارت کُمیت‌ام می‌لنگد. چنانکه باید قوی نیستم و هنوز هم از بیان درونیاتم، نه گفتن‌ها و تعاملات شفاف بر اساس خواسته‌های واقعی‌ام می‌ترسم.

  کتاب معنای زندگی از آلن دوباتن را که می‌خواندم، جایی گفته بود «ازخودگذشتگی» در مواقعی خاص، باعث زیان است و ضرر. اینجور می‌نویسد:

  نوع خوب و مطلوب خودخواهی به‌معنای این است که شجاعت این را داشته باشیم که خود و نگرانی‌های‌مان را در اولویت قرار دهیم.
  نه برای اینکه به افراد آسیب بزنیم یا بی‌بروبرگرد آن‌ها را رد کنیم،‌ بلکه برای این که در درازمدت بتوانیم عمیق‌تر و متعهدانه‌تر به آن‌ها خدمت کنیم. 

  این در اولویت قرار دادن خود برای خدمت‌ کردن بهتر به آن‌هایی که دوست‌شان داریم، مرا یاد تصمیم‌گیری برپایه تفکر سیستمی انداخت.

  بیش از همه چیز، با مطالعه این درس به یاد مهارت جرأت‌ورزی افتادم. شاید دارویی باشد که بتوان برای گوستنیگ‌های ناشی از ترس، تجویز کرد. از آن ترس‌هایی که من هم زیاد تجربه‌اش می‌کنم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .