Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


گوستینگ چیست؟ | قطع ناگهانی رابطه عاطفی چگونه اتفاق می‌افتد؟


گوستینگ چیست

طی سال‌های اخیر شیوه‌ی ارتباط ما انسان‌ها به شدت تحت تأثیر ابزارهای ارتباط دیجیتال قرار گرفته و متحول شده است. فناوری اطلاعات روش‌هایی را برای ارتباط و دوستی فراهم کرده که بیست یا سی سال قبل، اصلاً قابل تصور نبود.

ابزارهای تازه باعث شده رفتارهای تازه هم به وجود بیایند. رفتارهایی که به تدریج نام تازه برایشان پیدا می‌شود و جایی مختص خود در واژه‌هانامه‌ها و کتاب‌ها و کلاس‌ها پیدا می‌کنند.

یکی از این رفتارها قطع ناگهانی رابطه عاطفی یا Ghosting است که می‌توان آن را به غیب شدن یا ناپدید شدن هم ترجمه کرد.

گوستینگ (غیب شدن) چیست؟

گوستینگ به این معناست که کسی که با شما رابطه عاطفی دارد، ناگهان از پیش چشم‌تان ناپدید شود و مسیرهای ارتباطی خودش را نیز مسدود کند. این کار بدون ارائه‌ی هرگونه توضیح در زمینه‌ی نارضایتی از رابطه یا تلاش برای ترمیم و بازسازی رابطه انجام می‌شود.

نمی‌توان گفت چنین رفتاری جدید است. در داستان‌ها و حکایت‌های قدیمی هم شنیده‌ایم که فردی از خانه و خانواده فرار می‌کند و سر به بیابان می‌گذارد و دیگر کسی پیدایش نمی‌کند.

اما در دنیای مدرن و به واسطه‌ی ابزارهای ارتباطی جدید، این کار ساده‌تر شده و بیشتر اتفاق می‌افتد.

دو نفر در فضای آنلاین و شبکه های اجتماعی حرف می‌زنند و با هم دوست می‌شوند و رابطه‌ی عمیق‌تری میان‌شان شکل می‌گیرد. این رابطه می‌تواند هفته‌ها و ماه‌ها و حتی سال‌ها ادامه پیدا کند. اما ناگهان یکی از دو نفر ناپدید می‌شود. نه به این معنا که بیمار شده یا مُرده است. بلکه طرف مقابلِ خود را در شبکه‌های مختلف Block می‌کند و دسترسی‌ها مسدود می‌شود و او به زندگی خودش ادامه می‌دهد. بدون این‌که طرف دوم به درستی بفهمد که چه اتفاقی افتاده و این رفتار در چه علت‌هایی ریشه دارد.

ظاهراً واژه‌ی گوستینگ را نخستین بار Urban Dictionary‌ در سال ۱۹۹۶ تعریف کرد و پس از آن این واژه به سرعت راه خود را به سایت‌ها و مجلات پیدا کرد. رسانه‌ها واژه‌‌های Ghoster (به معنای کسی که ناپدید شده) و Ghostee (کسی که رها شده و تنها مانده) را ساختند و رواج داد. اما هم‌چنان بسیاری از توضیحات و تحلیل‌ها بر اساس تجربه‌ی شخصی بود و مطالعه‌ی علمی چندانی روی این رفتار انجام نشده بود. اما طی سال‌های اخیر، این وضعیت تغییر کرد و برخی محققان مطالعاتی در این زمینه انجام دادند و چند مقاله هم در این حوزه منتشر شد.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به این درس و ۵۲ درس دیگر دربارهٔ حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. تا کنون ۴۱۱۴ نفر از متممی‌ها مجموعاً ۴۹۴۲ تمرین در درس‌های حمایت اجتماعی ثبت کرده‌اند.

با عضویت ویژهٔ متمم علاوه بر این ۵۲ درس به هزاران درس دیگر از جمله درس‌های زیر دسترسی خواهید داشت:

  مدیریت استرس  |  مهارت ارتباطی  |  کوچینگ

  شخصیت شناسی | خودشناسی  |  مدیریت تعارض

  چگونه شاد باشیم | عزت نفس  | هوش هیجانی

  تحلیل رفتار متقابل  |  روانشناسی مثبت گرا  |  حل مسئله

ثبت نام    تجربه‌ٔ متممی‌ها

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری حمایت اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه حمایت اجتماعی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۸ نظر برای گوستینگ چیست؟ | قطع ناگهانی رابطه عاطفی چگونه اتفاق می‌افتد؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد راسخ

  گوستینگ. عجب مفهوم جالبی. تا حالا مفهوم و نامی برای این تجربه‌ی تلخ و غیرقابل‌‌بیان نمی‌شناختم.

  هر کسی که گوستینگ رو - به خصوص در اوجِ تجربه کردنِ شور و گرمی و عشق  - تجربه کرده باشه میدونه که این یکی از سخت‌ترین و دردناک‌ترین تجربه‌هایی هست که یک انسان میتونه در طول زندگیش داشته باشه، و از اون اتفاقاتیه که می‌تونه یک انسان رو در اوج شکوفایی، پژمرده بکنه.

  اصلا خود تعریف Ghostee گویای همه چیز هست: "کسی که رها شده و تنها مانده." و چه چیزی وقتی که او در اوج احساس و لذت از یک ارتباط قرار داره، از این یأس‌آورتر و غم‌انگیزتر؟

  وقتی گوستینگ اتفاق میفته، اولش به شدت نگران سلامتی طرف مقابلت میشی، و بعد که متوجه سلامتیش میشی و خیالت از این بابت آسوده میشه، با تک‌گویی‌ها و پرسش‌های دردآور و بی‌پایانی مواجه میشی که هیچ جواب روشن و مشخصی براشون وجود نداره.

  حتی ممکنه اون شخص رو باز هم توی این فضای دیجیتال ببینی و حتی توی فضای عمومی هم گاهی حرفی بین‌تون رد و بدل بشه، اما دیگه اون فضای اختصاصی منحصر به فردی که تو در اون، سرشار از حسی خاص و شگفت‌انگیز بودی وجود نداره.

  - در مورد بخش با گوستینگ چه کنیم؟

  علاوه بر موارد خوبی که در متن درس گفته شد، مواردی که به ذهن من میرسه اینه که سعی کنیم شکیبایی و پذیرش و تسلیم و سکوت رو تمرین کنیم.

  هر چقدر هم که این موضوع برامون سخت و غیرقابل درک و غیرقابل باور باشه سعی کنیم با هر کاری که میتونه بهمون کمک کنه مثل مدیتیشن، خواندن کتابهای مفید، پیاده روی، ورزش و ... به حالتی از صلح و آرامش دست پیدا کنیم، و در این وضعیت به این فکر کنیم که او حتماً برای خودش دلیل یا دلیل‌هایی داشته.

  "همان علت‌هایی که نمی‌دانیم و شاید هرگز ندانیم."

  شاید بهتر باشه به این جمله‌ی «آلن دو باتن» در کتاب «سیر عشق» فکر کنیم:

  "هر فاصله‌ای این قدرت را دارد که دوباره این پرسش را پیش بکشد که: آیا هنوز هم او ما را می‌خواهد یا نه؟" و بعد سعی کنیم به این خواست و احساسش احترام بذاریم.

  اگر طرف مقابلمون برامون خیلی عزیزه و واقعا از اعماق وجودمون دوستش داریم، شاید بهتر باشه به این فکر کنیم که اگرچه با تمام وجود، خواستار این بودیم و هستیم که اون لحظه‌های قشنگ برای همیشه ادامه پیدا می‌کردند و باز هم او رو در کنار خودمون داشتیم، اما ناگزیریم که بهش اجازه بدیم که توی این فاصله‌ای که از ما گرفته، بتونه بهتر نفس بکشه و بتونه برای زندگیش و برای حال و آینده‌اش بهتر تصمیم بگیره.

  حتی به این فکر می‌کنم که (اعتراف میکنم که به این راحتی هم که میگم نیست) شاید بهتر باشه توی این وضعیت، اونقدر خودمون رو از عشق به او اشباع کنیم - شاید بشه گفت یکجور saturated love  (با الهام از saturated hope) که دلخوری و کینه و نفرتی از او بخاطر این اتفاق به دلمون راه پیدا نکنه و بتونیم این قدرت رو به دست بیاریم که با این موضوع به بهترین و منطقی‌ترین شکل کنار بیاییم، و به خاطر این تجربه‌ی تلخ آسیب نبینیم و در عین حال هم عمل اشتباهی ازمون سر نزنه و ناخواسته به طرف مقابلمون هم آسیب نزنیم.

  حتی این توانایی رو پیدا کنیم که در این شرایط تلخ، و بخاطر هر دلیلی هم که داشته با او از دور، همدلی هم بکنیم.

  - در پایان کامنتم، دوست داشتم اشاره‌ای بکنم به زیباترین شعری که من در مورد چنین تجربه‌ای میشناسم: شعر غیبت از «وینیسیوس دی مورائس»

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .