Menu


منظور از دیدگاه مبتنی بر منابع (RBV) چیست؟


دیدگاه مبتنی بر منابع (جی بارنی)

اگر چه همه‌ی بحث استراتژی را نمی‌توان در رقابت خلاصه کرد، اما این واقعیت هم انکارناپذیر است که بخش مهمی از استراتژی و تفکر استراتژیک، به رقابت اختصاص یافته است.

هم‌چنین برخی از شناخته‌شده‌ترین دانشمندان این حوزه (از جمله مایکل پورتر و جی بارنی) تقریباً تمام عمر دانشگاهی خود را به مفاهیمی مانند رقابت و مزیت رقابتی اختصاص داده‌اند.

وقتی یک کارآفرین می‌خواهد به سراغ راه‌اندازی یک کسب و کار جدید برود، احتمالاً همه چیز از یک ایده آغاز می‌شود. سپس در ادامه موضوعاتی مانند ارزش آفرینی، طراحی مدل کسب و کار و تدوین طرح کسب و کار مطرح می‌شوند.

اما مرحله‌ی بعدی، پرداختن به رقابت است: با افراد و کسب و کارهای دیگری که محصولات مشابه ما دارند چه کنیم؟

در این‌جا دو دیدگاه متفاوت وجود دارد که یکی را می‌توان دیدگاه مبتنی بر بازار و دیگری را دیدگاه مبتنی بر منابع نامید. در این درس قصد داریم این دو دیدگاه را به صورت مختصر معرفی کنیم.

دیدگاه مبتنی بر بازار (Market-based View)

اگر به سراغ تحلیل SWOT بروید، احتمالاً رقیبان و ویژگی‌هایشان را در بخش‌های فرصت (O) و تهدید (T) طبقه‌بندی خواهید کرد (که البته درست هم هست).

این همان شیوه‌ای است که تقریباً از سال‌های ۱۹۶۰ میلادی رواج داشته و نامدارترین فردی که رقابت را از این منظر دیده و بررسی کرده، مایکل پورتر است (با وجودی که پورتر دانشمند شناخته‌شده‌ی این حوزه است، باید به خاطر داشته باشیم که این دیدگاه قبل از او هم وجود داشته است).

مایل پورتر رقابت را چالش اصلی کسب و کارها و صنایع می‌دید و به همین علت، معتقد بود (+):

هر چه نیروهای رقابتی در یک صنعت ضعیف‌تر باشند، جذابیت آن صنعت بیشتر است

خروجی این طرز تفکر، همان چیزی است که پورتر به آن جایگاه یابی (Positioning) می‌گوید. پورتر می‌گوید برای پیروزی در بازی رقابت، باید به وضعیت بازار و بازیگران آن نگاه کرده و سپس، جایگاه (Position) خود را در میان آن‌ها انتخاب کنید.

به عنوان مثال، تصمیم بگیرید ارزان‌ترین محصول را در میان رقبا عرضه کنید؛ یا این‌که محصولی متمایز از رقبا ارائه کنید؛ و یا اصلاً به سراغ گوشه‌های خلوت بازار (Market Niches) بروید تا جایگاه خاص خود را بیابید و از فشار رقابت هم، تا حدی در امان باشید.

این نوع نگاهِ از بیرون به درون را اصطلاحاً رویکرد مبتنی بر بازار یا Market-based view و به صورت مخفف MBV می‌نامند. رویکردی که ابتدا وضعیت بازار را می‌بیند و سپس با خود می‌اندیشد که من در این وضعیت، چه می‌توانم بکنم و چه جایگاهی می‌توانم داشته باشم؟

دیدگاه مبتنی بر منابع (Resource-based View)

دیدگاه مبتنی بر بازار – که با کمی اغماض می‌توان آن را دیدگاه پورتری نیز نامید – چند دهه به عنوان دیدگاهِ غالب در استراتژی رقابتی مطرح بود و هرگاه بحث از رقابت و رقیبان پیش می‌آمد، بلافاصله این سوال مطرح می‌شد که: شما دنبال چه جایگاهی در بازار هستید؟

از این منظر، مقاله‌ی جی بارنی در سال ۱۹۹۱، نقطه‌ی مهمی در تاریخ استراتژی محسوب می‌شود. بارنی در مقاله‌ای با عنوان منابع بنگاه‌ها و مزیت رقابتی پایدار بر این نکته تأکید کرد که استراتژیست‌ها ارزش منابع سازمانی را چندان که باید، جدی نگرفته‌اند (+).

بارنی معتقد بود که در تحلیل‌های دیگران (به طور مشخص به پورتر اشاره می‌کند) دو نکته دیده نشده است:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان تفکر استراتژیک مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مدل ذهنی | تفکر سیستمی

  تصمیم گیری | مدیریت در شرایط ابهام

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

چند پرسش، و پاسخ آن‌ها  هر یک از استراتژی‌های مبتنی بر منابع و مبتنی بر بازار در چه شرایطی مناسب هستند؟

پاسخ قطعی به این سوال وجود ندارد. اما بارنی در مقاله‌ی خود، تأکید می‌کند که استراتژی مبتنی بر بازار، اغلب در مواردی مناسب است که بازار دارای ثبات نسبی باشد. اما در شرایط ابهام و وضعیتی که ثبات کافی وجود ندارد، تمرکز بر منابع داخلی و تدوین استراتژی بر اساس آن‌ها می‌تواند موفق‌تر باشد.

آیا می‌توانیم بگوییم استراتژی‌های RBV و MBV هر کدام، نیمی از ماتریس SWOT را مورد توجه قرار داده‌اند؟

چنین تعبیری چندان دقیق نیست. چون همان‌طور که در درس اشاره شد، این دو استراتژی صرفاً بر سر اولویت‌ها اختلاف‌ دارند. در عین حال، این نوع تفکیک (تقسیم کردن SWOT به دو بخش بر اساس دو دیدگاه) در بسیاری از کتاب‌های استراتژی نیز رایج است.

تمرین و مشارکت در بحث غیر از مثال‌هایی که در درس مطرح شد، چه مثال‌های دیگری از استراتژی مبتنی بر منابع و استراتژی مبتنی بر بازار در ذهن دارید؟
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم زادسر ، حسین قربانی ، رسول حسنی ، نورالدین حسینی ، محمد علی پورابراهیم

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر استراتژیک به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر استراتژیک
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

19 نکته برای منظور از دیدگاه مبتنی بر منابع (RBV) چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مریم رئیسی

  در زندگی شخصی: انتخاب مقصد مسافرت

  رویکرد مبتنی بر بازار: فردی که قصد مسافرت داره, ابتدا شهرهایی که در فصلِ مورد نظر, مناسب سفر هستند رو بررسی می‌کنه و هر شهر رو از نظر بیشترین تعداد مسافر و میزان جذابیت اون شهر برای مسافران و توریست‌ها چک می‌کنه.

  و پس از اون مقصد مورد نظر رو انتخاب می‌کنه و ممکنه حتی بودجه‌ی کافی نداشته باشه و برای این منظور از جای دیگه هزینه‌ی مورد نظر رو تامین کنه.

  رویکرد مبتنی بر منابع: در این حالت شخص ابتدا به منابع مالی و همچنین علاقه و سلیقه‌اش توجه میکنه و اون‌ها رو بررسی میکنه.

  اینکه چقدر بودجه داره, آیا آدمی هست که از خرید لذت میبره و بنابراین دوست داره به مال‌های بزرگ بره و خرید کنه و یا اینکه فقط دنبال یک جای ساکت و آرام هست برای استراحت؟

  و بعد بر این اساس شهر مورد نظر رو انتخاب میکنه.

  در زندگی شغلی: انتخاب ابزار مناسب برای دیجیتال مارکتینگ

  استراتژی مبتنی بر بازار: فرض کنیم کسب و کاری که قصد داره به دیجیتال مارکتینگ بپردازه, ابتدا در مورد ابزارهای مختلفی که برای این منظور به کار میرن, مانند بازاریابی موبایلی, بازاریابی موتورهای جستجو, ایمیل مارکتینگ و غیره, مطالعه می‌کنه.

  و جایگاه هر کدوم و میزان مفید بودنش رو بررسی می کنه؛ و سپس تصمیم میگیره از کدوم استفاده کنه.

  مثلا تصمیم می‌گیره که جزو نتایج اولیه‌ی جستجوی گوگل باشه و بنابراین به سراغ استخدام متخصصین سئو و تولید محتوا میره.

  استراتژی مبتنی بر منابع: در این حالت, کسب و کار ابتدا به منابعی که داره توجه می‌کنه.

  مثلا بررسی می‌کنه که مشتریانش از چه قشری هستند و برای این جامعه‌ی هدف کدام ابزار مناسبت‌تره. شاید بازاریابی موبایلی یا بازاریابی شبکه های اجتماعی براش مفیدتر باشه.

  و یا ممکنه منابع مالیش برای استفاده از متخصصین سئو کافی نباشه و به نتیجه برسه که ایمیل مارکتینگ براش کم هزینه تره و فعلا سراغ اون بره.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .