Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


خستگی، ملال و دلزدگی در رابطه عاطفی | با نگاهی به مدل خودافزایی


دلزدگی در رابطه عاطفی

روزهای اول رابطه عاطفی روزهای خاص و ویژه‌ای هستند.

احساسات در اوج قرار دارند. تجربه‌های عجیب و بی‌سابقه‌ای داریم. هیجانات چنان شدید و عمیق‌اند که به نظر می‌رسد قرار نیست هرگز فروکش کنند.

حتی اگر از هزار نفر بشنویم که «رابطه‌تان بعداً عادی خواهد شد» و «برای یکدیگر تکراری خواهید شد» باز هم باور نمی‌کنیم. حتی اگر همه چنین تجربه‌ای داشته باشند، ما قرار نیست چنین چیزی را تجربه کنیم. این رابطه، جدی‌تر و عمیق‌تر از آن است که گرفتار روزمرگی و ملال و خستگی و دلزدگی شود.

با این حال، گذر زمان نشان می‌دهد که دلزدگی و ملال، می‌تواند در مسیر بسیاری از رابطه‌ها قرار گیرد. منظور از ملال (Boredom) این نیست که طرفین از هم بدشان می‌آید، یا احساس بدی به هم پیدا می‌کنند، یا با رفتار و گفتارشان یکدیگر را آزار می‌دهند.

منظور از ملال، نوعی بی‌تفاوتی در رابطه است. وقتی که شدت احساسات و هیجانات کم می‌شود. نه شور و شوق و لذتی وجود دارد و نه ناراحتی و نفرت. رابطه از عاطفه خالی می‌شود و همه چیز، رنگ تکرار به خود می‌گیرد (+).

درباره‌ی این خستگی و دلزدگی و ملال، حرف‌های بسیاری گفته شده و نظریه‌های متعددی هم وجود دارد. ساده‌ترین تعبیری که در گفتگوهای روزمره به کار می‌بریم این است که برای هم عادی شده‌ایم.

اما آیا تفسیر و توضیحی دقیق‌تر و کامل‌تر از این عادی شدن وجود دارد؟ آیا راه‌حل یا توصیه‌ای وجود دارد که ما را از تله‌ی خستگی در رابطه نجات دهد؟

در این درس می‌خواهیم کمی در این باره صحبت کنیم.

خودافزایی چیست؟

مدل خودافزایی یا Self-expansion یکی از مدل‌هایی است که برای توصیف و تبیین عملکرد و کارکرد رابطه‌ی عاطفی به کار می‌رود. این مدل می‌تواند کمی به ما کمک کند تا درک بهتری از رابطه‌ی عاطفی داشته باشیم. البته چنان‌که در درس‌های مدل ذهنی و مدلسازی گفته‌ایم، هیچ مدلی کامل نیست و هر مدل می‌تواند جنبه‌ای از جنبه‌های متنوع یک پدیده را برای ما تشریح کند.

بنابراین قرار نیست کل رابطه‌ی عاطفی را با همه‌ی پیچیدگی‌های آن در قالب خودافزایی خلاصه کنیم. اما این مدل می‌تواند یکی از وجوه رابطه‌ی عاطفی را برای ما ترسیم کند (+/+/+/+).

مدل خودافزایی – که ابتدا توسط آرتور آرون و الن آرون مطرح شد – دو فرض اصلی دارد:

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۵۱ عدد

  دانشجویان این درس: ۳۴۷۴ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۳۹۰۷ مورد

به عنوان عضو ویژه‌ی متمم به مجموعه درس‌های بسیار بیشتری از جمله درس‌های زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

  فهرست درس‌های متمم

ضمناً از میان دوستان متممی، کسانی که درس‌های حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی را مطالعه کرده‌اند، به درس‌ها و موضوعات زیر نیز علاقه نشان داده‌اند:

  مدیریت استرس  |  مهارت ارتباطی  |  کوچینگ

  شخصیت شناسی | خودشناسی  |  مدیریت تعارض

  چگونه شاد باشیم | عزت نفس  | هوش هیجانی

  تحلیل رفتار متقابل  |  روانشناسی مثبت گرا  |  حل مسئله

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مجید قبولی خوشرو ، رضازارعی ، Vahid ، سعیده هادیخانیهادیخانی ، آزاده پورحاتم

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری حمایت اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه حمایت اجتماعی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۹ نظر برای خستگی، ملال و دلزدگی در رابطه عاطفی | با نگاهی به مدل خودافزایی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : خسرو بوشهری

  در بسیاری مواقع ما به دنبال یک دوست و همدل برای روزهای پر فراز و نشیب زندگی و یا یک استاد و آموزگاری برای یاد گرفتن یک حرفه و یا موضوع مورد علاقه خود هستیم. چه بهتر اگر این دوست و همدل و یا آموزگار همسرمان باشد. حتی اگر قرار باشد از او طرز درست کردن قورمه سبزی  و یا چگونه بافتن یک کلاه کاموایی را بیاموزیم بلخره حداقل فایده این همکاری شناخت بیشتر از یکدیگر و نشان دادن توجه ما به طرف مقابل ما خواهد بود.

  واقعیت اینستکه ما آدمها اغلب برای انجام هر کاری به دنبال یک سری منافع هستیم که عمدتا مادی و تسهیل کننده درآمدزایی بیشتر باشند. مثلا هزینه می کنیم و در کلاس آموزش تعمیر و نگهداری برخی لوازم خانگی ثبت نام می کنیم تا شاید در روزی این حرفه درآمد بیشتری را برای ما فراهم آورد. شاید یاد گرفتن برخی حرفه و مهارتها از همسر خود، هر چند ممکن است به ظاهر درآمد مستقیمی نداشته باشد اما می تواند در فضای اشتراک کاری ، آرامشی را در خانه ایجاد نماید که بتوانید در سایه آن با خیالی آسوده به حوزه های کسب درآمد بیشتر و یا علاقمندیهای فردی خود هم رسیدگی نمایید. همان آرامشی که اگر نباشد حتی ممکن است حوصله خودتان را هم نداشته باشید.

  نقل قولی از مرحوم استفان کاوی بزرگ در کتاب هفت گام برای موفقیت در خصوص دوست او و همسرش هست. آنها اظهار می کنند ما با اینکه مشکل خاصی با هم نداریم اما نسبت به هم سرد و عادی شده ایم. استفان می گوید به آنها گفتم عاشق هم باشید. در بار اول آنها با تعجب می گویند اما دقیقا مشکل ما همین است! ما می خواهیم راهی برای عاشق شدن به ما بیاموزی و تو به می گویی عاشق هم باشیم! منظورت چیست؟ استفان می گوید پس از چند بار تاکید بر این جمله که باید عاشق هم باشد، به آنها توضیح دادم عشق ورزیدن در تمامی زبانهای بشری یک فعل است و هر فعلی محقق نمی شود مگر آنکه فاعلی آنرا انجام دهد. یعنی باید یک سری اقدامات در راستای تحقق آن انجام دهید و در واقع عشق صرفا یک موهبت افتاده در میانه زندگی زوجین از آسمان نیست. بلکه حاصل تلاش و برنامه ریزی ها و خرده فعالیتهای محبت آمیز و توجهات طرفین به یکدیگر می باشد.

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .