Menu


داستان کسب و کار: امریکن اکسپرس، درسهایی‌برای‌ما


داستان کسب و کار: امریکن اکسپرس و درسهایی برای ما

امریکن اکسپرس (American Express) را عموماً به نام Amex می‌شناسند. این شرکت که بیش از یک و نیم قرن سابقه فعالیت دارد، یکی از سی شرکتی است که قیمت سهام آن، در شاخص داو جونز لحاظ می‌شود. بیزینس ویک، آن را بیست و دومین برند جهان می‌داند و فورچون، یکی از بیست شرکت برتری که در دنیا مورد تحسین مردم هستند.

یکی از زمینه‌های اصلی کسب و کار امریکن اکسپرس، کارتهای اعتباری و کارتهای شارژ است و کارتهای اعتباری این شرکت، حدود یک چهارم کل حجم دلاری نقل و انتقال اعتباری در کشور آمریکا را به خود اختصاص می‌دهد.

اما داستان رشد کسب و کار این شرکت از زمانی به خدمات جابجایی نامه مشغول بود و دارایی اصلی‌اش، تعدادی اصطبل اسب بود تا امروز که یک موسسه بزرگ مالی و اعتباری است، داستانی شنیدنی و حاوی نکات آموزنده است.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

بحث تاریخچه امریکن اکسپرس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان داستان کسب و کار مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  دوره MBA متمم

  اصول و فنون مذاکره

  آموزش فروش

  تفکر سیستمی

  کارآفرینی

حتی امریکن اکسپرس به اردوگاه‌های اسرای جنگی می‌رفت و پول‌ها و اسناد مالی اسرای انگلیسی و فرانسوی را جمع‌آوری می‌کرد و مکانیزم‌هایی را فراهم می‌کرد که آنها بتوانند از خانه‌های خود پول دریافت کنند.

بعد از سالهای ۱۹۵۰ که کارت‌های اعتباری به شکل امروزی آن در آمریکا رواج یافت، امریکن اکسپرس طبیعتاً جزو اولین بانک‌هایی بود که چنین خدماتی را عرضه کرد و روند رشد این شرکت و همکاری آن در صنعت مالی، بانکداری، مسافرت و گردشگری و … هنوز ادامه دارد…

ameican-expressمرور ماجرای طولانی و عجیب امریکن اکسپرس در یک قرن و نیم اخیر، جدای از اینکه رویدادها و لحظات و فرصت‌های متعدد تاریخی برای رشد این شرکت را آشکار و مشخص می‌کند، یک نکته‌ی مهم را مجدداً به ما یادآوری می‌کند. نکته‌ای که همه‌ی ما، شنیده‌ایم و تکرار می‌کنیم، اما کمتر در تصمیم‌های واقعی و تحلیل‌های کسب و کار خود لحاظ می‌کنیم:

موفقیت پایدار و بزرگ، در ظاهر حاصل یک یا چند رویداد و تصادف است. اما ریشه در یک روند طولانی مدت فکری دارد. روندی که در مورد امریکن اکسپرس، استفاده از هر اتفاق بد، به عنوان فرصتی برای تغییر و پیشرفت بود…

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محبوبه رمضانیان ، هادی شعبانیان ، حمید صادقی ، تامیلا پاشافر ، ناهید عبدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری داستان کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه داستان کسب و کار

قوانین کامنت گذاری در متمم

18 نکته برای داستان کسب و کار: امریکن اکسپرس، درسهایی‌برای‌ما

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : م وحیدنیا

  با درود
  درسهایی که باید از این بحث گرفت را خانم ابراهیمی به روشنی در جمع بندی خود بیان کردند .
  نکته ای که در این داستانها کسب و کار برای من جالب است هوشمندی و انعطاف پذیری مدیران و یا بنیانگزاران است . ریسک پذیری ایشان بی پروا و کورکورانه نبوده آنها خود را تطبیق می داده اند و این رمز پیشرفت وماندگاری آنها بوده . اسم از شرکت کبریت توکلی برده شد, بد نیست یادی کنم از شرکت ارج ( تاسیس1303 به نظرم ) که در دوره خود چنان مدیران خلاق و پیشرو و زحمتکشی داشت که ارج را از آهنگری , ریخته گری و چوشکاری به یکی از 5 شرکت برتر لوازم خانگی در جهان در دهه 20-30تبدیل کرد و گستره جغرافیایی محصولاتش تا آفریقا را هم پوشش میداد. اما پس از انقلاب دچار سرنوشتی عجیب شد و امروز دیگر نمیدانم چه شرایطی دارد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .