Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تکنیک های مذاکره | خودتان را بی‌دلیل در برابر دیگران متعهد نکنید


تکنیک های مذاکره

در این درس می‌خواهیم درباره‌ی متعهد شدن در برابر دیگران صحبت کنیم.

تعهد داشتن و متعهد شدن، به خودی خود چیز بدی نیست. اما زمانی دردسرساز می‌شود که ما بیهوده و بی‌دلیل، خودمان را در برابر دیگران، نسبت به یک تصمیم متعهد کنیم و دست و پای خودمان را ببندیم.

این درس را با یک داستان فرضی کوتاه آغاز می‌کنیم و سپس، به جزئیات بیشتر بحثِ تعهد (Commitment) می‌پردازیم.

فرض کنید که درگیر جستجو و تلاش برای اجاره کردن محل جدیدی برای منزل مسکونی خود هستید.

در میان گزینه‌های مختلفی که پیدا می‌کنید، یک خانه با قیمت مناسب پیدا می‌شود که اتفاقاً در یکی از نقاط خوب شهر هم قرار دارد: بالکن زیبایی دارد. نمای آن رو به پارک است و شما کاملاً مصمم می‌شوید که آن خانه را اجاره کنید.

گفتگوهای اولیه با مالک هم خوب پیش رفته است و قرار است هفته‌ی آینده نتیجه را قطعی کنید.

در این مواقع، بسیاری از ما به شدت هیجان‌زده می‌شویم و برای تمام دوست و آشنا توضیح می‌دهیم که: «بله! من یک خانه‌ی جدید گرفته‌ام. در فلان محله است. رو به پارک است و بالکن زیبایی هم دارد. هفته‌ی آینده جا به جا می‌شویم.

اگر کمی شوخ‌طبعی هم داشته باشید، ممکن است در دید و بازدیدهای دوستانه، به دوستان خود به شوخی بگوییم: «شما بالکن ندارید؟ پس شب‌ها چکار می‌کنید؟ قرارمان از هفته‌ی آینده،‌ هر جمعه پارک جلوی خانه‌ی ما!»

حالا تصور کنید که با همه‌ی شلوغ‌کاری‌ها و حرف‌هایی که زده‌اید، هفته‌ی بعد به دیدار مالک می‌‌روید و او توضیح می‌دهد که به دلیل برخی مشکلات مالی، ترجیح می‌دهد مبلغ رهن کمتر و اجاره بیشتر باشد.

اگر جلوی تمام دوست و آشنا خبر جابجایی را تا این حد قطعی اعلام نکرده بودید،‌ به احتمال زیاد از اجاره این محل صرف‌نظر می‌کردید. اما چه باید کرد که با همه حرف زده‌اید و حتی دوستانتان را جمعه‌ی آینده برای پیک‌نیک در پارک، دعوت کرده‌اید. بدیهی است که در چنین شرایطی، عملاً مجبورید تا حد زیادی تابع نظر مالک باشید و حتی به قیمت فشار مالی یا کوتاه آمدن، به هر شکل شده تلاش کنید که قرارداد اجاره منعقد شود.

چگونه در مذاکره، دست و پای خودمان را می‌بندیم؟

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌ها

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مذاکره و زبان بدن برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۹۴ عدد

  دانشجویان این درس: ۸۵۵۵ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۵۰۱۴ مورد

البته با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

ضمناً شاید بهتر باشد از میان درس‌ها مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت ارائه و سخنرانی | فن بیان | پرسونال برندینگ

  مهارتهای ارتباطی | تحلیل رفتار متقابل

  شخصیت شناسی | خودشناسی | مدیریت تعارض

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تمرین و مشارکت در بحث

آیا تا به حال شرایطی پیش آمده که خود را، بدون این‌که لازم باشد، در برابر دیگران متعهد کرده باشید و با این کار، در یک توافق یا قرارداد یا خرید، تحت فشار روانی قرار بگیرید؟

آیا مواردی بوده که توانسته باشید از دام چنین تعهدهایی بگریزید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محسن ، اختر مقدمی ، علیرضا عبودی ، میلاد آقاجوهری ، لاله اصفهانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری اصول و فنون مذاکره به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه اصول و فنون مذاکره
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۷ نظر برای تکنیک های مذاکره | خودتان را بی‌دلیل در برابر دیگران متعهد نکنید

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : وحید قاسمی

  تجربه اول: یک دوستی داشتم که از دوران دبیرستان به همه می گفت که میخواد مهاجرت کنه. الان که حدود پانزده سال از اون زمانها سپری شده باز هم از قصد خودش برای مهاجرت صحبت میکنه. اما تا به حال نتونسته اون رو عملی کنه. فکر میکنم به علت اینکه این دوستم وابستگی شدیدی به خانواده اش داره شاید هیچ وقت نتونه مهاجرت کنه. اما با تعهدی که به همه داده احتمالا تا آخر عمرش با هرکسی روبه رو شد باید بهش توضیح بده که چرا تا الان مهاجرت نکرده.

  تجربه دوم: دوست دیگری هم داشتم که به همه دوستان و آشنایان اعلام کرده بود که قصد مهاجرت داره، اما نتونست از آزمون ورودی دانشگاه قبول بشه. صراحتا به من برگشت گفت چون به همه اعلام کردم که من به قصد تحصیل عازم خارج از کشور هستم، باید هرطور شده از کشور خارج بشم ولو اینکه برای مدتی به عنوان داوطلب آزاد در دانشگاه مقصد مشغول بشم و خودم رو برای سال بعد آماده کنم. حدس میزنم این تصمیم بار مالی زیادی روی دوش دوستم گذاشت.

  تجربه سوم: چندسال پیش که برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت داشتم، با اینکه پذیرش دانشگاه مقصد رو هم در دستم داشتم به علت پیچیدگی های درخواست ویزا و ریسکهای محتمل آن با هیچ یک از دوستانم در موردش صحبت نکردم تا اینکه ویزا و بلیط سفرم در دستم بود و تقریبا مطمئن بودم که قراره فردا صبح پرواز کنم.

  به نظرم در آن مقطع این کار دو کمک اساسی به من کرد. اول اینکه به من فرصت داد تا بدون فشار احساسی اطرافیانم، کارهایم را در سه ماه آخر مدیریت کنم و همچین باعث شد تا استرس و اضطراب ناشی از مهاجرت رو کنترل کنم. سر آخر هم وقتی برای خداحافظی با دوستانم رفتم بهشان توضیح دادم که چرا نتوانستم زودتر آنها را در جریان کارهایم بگذارم.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .