Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


تعریف منحنی یادگیری چیست و برای ما چه کاربردی دارد؟


تعریف منحنی یادگیری چیست و کاربرد منحنی یادگیری در کجاست

بعد از تایپ چند کلمه، می‌توانید بگویید که دیگر یک تایپیست حرفه‌ای هستید؟

با چقدر تمرین می‌توانید ادعا کنید که دیگر یک تایپیست آماتور نیستید؟ (حتی اگر هنوز حرفه‌ای هم محسوب نشوید).

چند ساعت پرواز می‌تواند شما را به یک خلبان حرفه‌ای و کارآزموده تبدیل کند؟ آیا کسی که ۲۰۰ ساعت تجربه‌ی پرواز دارد، دو برابر کسی که ۱۰۰ ساعت پرواز را تجربه کرده بر این مهارت مسلط است؟

بعد از تولید چند دستگاه خودرو، یک کارخانه خودروسازی می‌تواند بگوید بر زیر و بم‌های تولید خودرو تسلط دارد؟

بعد از خواندن چند صفحه کتاب انگلیسی می‌توانید بگویید که خواندن صفحات بعدی، نقش چندانی در یادگیری زبان انگلیسی شما ندارد؟

همه می‌دانیم که معمولاً‌ میزان یادگیری  بر اساس تکرار و تجربه، غیر خطی است.

به این معنا که اگر مثلاً صد ساعت با نرم‌افزاری مثل Excel کار کنید، الزاماً دو برابر کسی که پنجاه ساعت با Excel کار کرده بر این نرم‌افزار مسلط نیستید.

هر وقت به این سوال فکر می‌کنید که صرف زمان بیشتر چقدر می‌تواند روی یادگیری من تاثیر بگذارد، به مفهوم منحنی یادگیری یا Learning Curve نزدیک شده‌اید.

تعریف منحنی یادگیری چیست

تعریف منحنی یادگیری

زمانی که هرمان ابینگ هاوس (Hermann Ebbinghaus) روانشناس آلمانی اصطلاح منحنی یادگیری را خلق کرد، هدف اصلی‌اش مطالعه‌ی توانایی انسان در به خاطر سپردن و نیز بررسی روند فراموش کردن دانسته‌ها و اطلاعات بود.

در ابتدا انتظار نمی‌رفت اصطلاح منحنی یادگیری یا Learning Curve تا این حد فراگیر شود و حوزه‌های مختلف آن را به‌کار بگیرند. اما این اصطلاح به سرعت جای خود را در میان روانشناسان رفتارگرا، کارشناسان آموزش، متخصصان طراحی محصول، مدیران تولید کارخانه‌ها و حتی متخصصان هوش مصنوعی باز کرد.

هنوز هم تعریف منحنی یادگیری باید بسته به موضوعی که مد نظر شماست مشخص شود و نمی‌توان یک تعریف کلی برای آن ارائه کرد.

اما شاید نمایش تصویری روند تغییر میزان تسلط و تخصص بر اثر تمرین و تکرار ساده‌ترین تعریف منحنی یادگیری باشد.

به نمودار زیر توجه کنید:

مثال منحنی یادگیری

 حالا سعی کنید به این سوال جواب دهید:

اگر محور افقی تعداد ساعت‌های کار با موبایل‌تان را (از زمانی که آن را خریدید) نشان دهد و محور عمودی تسلط شما بر موبایل‌تان (قابلیت‌‌ها، نرم‌افزارها و امکانات و نحوه استفاده) را نمایش دهد، کدام منحنی می‌تواند روند یادگیری شما را بهتر نمایش دهد؟

پاسخی که به این سوال می‌دهید، منحنی یادگیری استفاده از موبایل (برای شما) نامیده خواهد شد.

حالا با مرور سوال‌هایی که در ابتدای درس مطرح شد، می‌توانید برخی از نمودارهای یادگیری را – که درباره‌شان تجربه دارید – حدس بزنید.

مثلاً:

یادگیری تایپ بیشتر از جنس یادگیری سریع است.

یادگیری سریع به این معنا نیست که واقعاً در زمان کوتاهی به یک تایپیست حرفه‌ای تبدیل می‌شوید. بلکه به این معناست که در نخستین تجربه‌های تایپ به سرعت نکات فراوانی را یاد می‌گیرید و بعد از مدتی، تکرار و تمرین بیشتر، تاثیر چندانی بر مهارت شما نخواهد داشت.

بر همین منوال، تصور الگوی یادگیری تدریجی هم چندان دشوار نیست.

همچنین احتمالاً برای یادگیری S هم مثال‌های بسیاری در ذهن دارید: زمانی که یادگیری در اوایل کند است و سپس شتاب می‌گیرد و بعد از مدتی دوباره کند می‌شود و با روندی آرام ادامه پیدا می‌کند.

یادگیری مسئله محور

گاهی اوقات، ما در محیط‌هایی قرار داریم که دائماً مسئله‌های جدید مطرح می‌شوند و تا زمانی که با یک مسئله‌ی جدید مواجه نشویم، یادگیری ما رشد چندانی ندارد.

یادگیری مدیریت و یادگیری برنامه نویسی دو نمونه از منحنی‌های یادگیری مسئله محور هستند.

اگر مسئله و چالشی برای شما به وجود نیاید و صرفاً به تکرار روند روزمره خود بپردازید، دانسته‌های شما یا ثابت می‌ماند و یا – به علت تحول در محیط – ارزش خود را به تدریج از دست می‌دهد.

اما هر بار که با یک چالش یا مسئله‌ی جدید مواجه شوید، تخصص و مهارت شما یک پله افزایش می‌یابد.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

یک مثال از یادگیری: انتخاب اپلیکیشن مناسب

کمی به اپلیکیشن‌های موبایل خود فکر کنید.

آیا همه‌ی آنها منحنی یادگیری یکسانی دارند؟ قطعاً چنین نیست.

حتی برای یک کاربرد مشخص هم، اپلیکیشن‌های متفاوت منحنی‌های یادگیری متفاوتی دارند.

مثلاً اگر از نرم افزار To do که روی گوشی شما نصب شده برای ثبت فهرست کارهای روزانه استفاده کرده باشید، احتمالاً منحنی آن را در گروه یادگیری سریع قرار می‌دهید.

اما اگر مدیریت کارها و فعالیت‌هایتان را به کمک برنامه‌ای مانند OneNote یا EverNote انجام داده باشید، احتمالاً قبول دارید که جنس منحنی یادگیری شما بیشتر شبیه منحنی S بوده است.

اوایل کمی در برنامه چرخیده‌اید و چیز خاصی متوجه نشده‌اید (بخش اول منحنی S).

بعد سرعت یادگیری‌تان افزایش یافته و تقریباً همه چیز دست‌تان آمده است (بخش میانی منحنی S).

اما بعد از مدت‌ها کار کردن هم، هنوز ممکن است نکات ریز و کوچکی بیابید که قبلاً‌ آن‌ها را تجربه نکرده‌اید (قسمت انتهایی S).

جالب اینجاست که بسیاری از ما، ترجیح می‌دهیم از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهایی استفاده کنیم که منحنی یادگیری سریع دارند. چون منحنی یادگیری S به صرف زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد که ممکن است فراتر از حوصله‌ی ما باشد.

این درس بهانه‌ی خوبی است تا به استراتژی یادگیری خود فکر کنید.

اینکه کدام منحنی‌ها را در کجاها تجربه کرده‌اید.

با کدام راحت‌تر هستید و اگر قدرت انتخاب داشته باشید، بین چند مهارت یا چند نرم افزار یا چند بازی یا چند شغل، بر اساس منحنی یادگیری کدام را ترجیح می‌دهید و انتخاب می‌کنید؟

یادآوری: قطعاً به تعداد مهارت‌های قابل تصور، منحنی‌های یادگیری متفاوتی هم وجود دارد. ما در اینجا صرفاً چند شکل کلی را مثال زدیم تا برای درس‌های دیگر در متمم، به ادبیات مشترکی دست پیدا کنیم.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارت یادگیری به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارت یادگیری
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۸۱۴ نظر برای تعریف منحنی یادگیری چیست و برای ما چه کاربردی دارد؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمدامین نجفی

  هدف من از یادگیری، کسب مهارت است و تعداد زیادی مهارت وجود دارد که من علاقه مند به یادگیری آنها هستم.

  من مهارت ها رو به دو دسته تقسیم می کنم:

  دسته اول: مهارت هایی هستند که داشتنش نقطه قوت نیست اما نداشتنش نقطه ضعف است.

  عموما منحنی یادگیری مهارت های این دسته، از نوع یادگیری سریع و یادگیری S می باشد و گاهی(شاید به ندرت) هم از نوع یادگیری تدریجی است.

  برای من یادگیری نرم افزاری مثل word یا Powerpoint از نوع یادگیری سریع، یادگیری نرم افزارهایی مثل Excel یا نرم افزارهای تخصصی رشته دانشگاهی ام، از نوع یادگیری S و یادگیری زبان انگلیسی از نوع یادگیری تدریجی می باشد.

  دسته دوم: مهارت هایی هستند که داشتن آن مهارت ها، شما را از بقیه متمایز می کند و تبدیل به نقطه قوت و وجه تمایز شما از دیگران میشود.

  منحنی یادگیری مهارت های دسته دوم عموما از نوع یادگیری مسئله محور و به میزان کمتری از نوع یادگیری تدریجی می باشد.

  برای من درس های تخصصی آخر لیسانسم از نوع یادگیری تدرجی بود. اما مهارت هایی مثل مدیریت یا مهارت های تخصصی در حوزه کار که بیشتر، از طریق تجربه و قرار گرفتن در موقعیت های خاص و عملیاتی بدست می آید، از نوع یادگیری مسئله محور است.

  نتیجه گیری: مهارت های دسته اول قابل حذف نیستند اما بیش از حد وقت گذاشتن برای این مهارت ها هم تصمیم عاقلانه و منطقی ای نیست. لذا اولویت اول من صرف زمان و هزینه برای مهارت هایی است که منحنی یادگیری آنها از نوع مسئله محور می باشد و اولویت دومم برای مهارت هایی است که منحنی یادگیری آنها از نوع تدریجی می باشد. خوبی این مهارت ها اینست که تقریبا در طولانی مدت شیب نمودار یادگیری این مهارت ها ثابت است و هرچقدر زمان بیشتری صرف بکنی به همان میزان ماهرتر میشوی. اما اولویت سوم و چهارم من به ترتیب مهارت هایی هستند که منحنی یادگیری آنها از نوع یادگیری S و یادگیری سریع است و البته تا جایی صرف زمان و هزینه برای یادگیری این مهارت ها منطقی است که شیب منحنی یادگیری هنوز کم نشده باشد.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .