Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


بایدها و نبایدهای اولین جلسه مشاوره مدیریت


خدمات مشاوره مدیریت

اگر به مباحث مذاکره و مهارت ارتباطی علاقه‌مند باشید، حتماً بارها به اصطلاح تأثیرگذاری اولیه یا First Impression برخورد کرده‌اید.

حرف اصلی در تأثیرگذاری اولیه این است که چند لحظه یا چند دقیقه‌ی اول تعامل شما با طرف مقابل، گاهی چنان تأثیر عمیقی به جا می‌گذارد که شاید با ساعت‌ها گفتگو هم نتوان اثر آن را به سادگی اصلاح کرد یا تغییر داد.

ایده‌ی تأثیرگذاری اولیه را می‌توانیم کمی تعمیم دهیم و از چیزی به عنوان «اثر جلسه‌ی اول» حرف بزنیم.

فرد یا شرکتی که به عنوان مشاور مدیریت با یک کارفرما وارد گفتگو می‌شود،‌ باید جلسه‌ی اول را بسیار جدی بگیرد و بسیار هوشمندانه در این جلسه حاضر شود.

چرا جلسه اول مهم است؟

نخست به این علت که جلسه‌ی اول می‌تواند سرنوشت همکاری شما را مشخص کند.

بسیاری از مشاوران مدیریت، فرصت همکاری و عقد قرارداد را به خاطر اشتباهاتی که در جلسه‌ی اول دارند از دست می‌دهند. البته در بسیاری از موارد،‌ کارفرما مستقیماً‌ نمی‌گوید که شما در جلسه‌ی اول بد برخورد کردید یا رفتارتان اشتباه بود. اما به شیوه‌های دیگری از عقد قرارداد طفره می‌رود:

ممنون که در جلسه شرکت کردید. ما با واحد … مشورت می‌کنیم و نتیجه را به شما اطلاع می‌دهیم [و دیگر اطلاع نمی‌دهد.]

جلسه‌‌ی بسیار مفیدی بود. رویه‌ی شرکت ما این است که چنین همکاری‌هایی را باید هیئت‌مدیره تأیید و تصویب کند. حتماً با آن‌ها هماهنگ می‌کنیم و به شما خبر می‌دهیم [و بعداً ابراز تأسف می‌کند که ما بسیار علاقه‌مند به همکاری بودیم. اما نتوانستیم هیئت مدیره را قانع کنیم.]

واقعاً دانش و تخصص شما عالی است. فقط ما هنوز گرفتاری‌های ساده‌تری داریم که به نظر می‌رسد اگر آن‌ها را حل کنیم و بعد مزاحم شما شویم،‌ همکاری اثربخش‌تری خواهیم داشت [و قانع‌تان می‌کنند که فعلاً پیگیری نکنید و خودشان هم تماس نمی‌گیرند.]

جلسه مشاوره مدیریت

البته این احتمال هم هست که با وجود اداره‌ی نامناسب جلسه‌ی اول، هم‌چنان کارفرما با شما قرارداد ببندد. در چنین مواردی کارفرما ممکن است چنین فکر کرده باشد که «این مشاور، ۱۰۰٪‌ خواسته و انتظار مرا تأمین نمی‌کند، اما همین‌که ۶۰٪ یا ۷۰٪ را تأمین می‌کند کافی است.»

در این وضعیت هم، اثر جلسه‌ی اول شما تا مدت‌ها در ذهن طرف مقابل باقی می‌ماند و روی قضاوت‌ها و برخوردها و رفتارهایش تأثیر می‌گذارد.

چند مورد از بایدها و نبایدهای جلسه اول مشاوره مدیریت

بسیاری از کتاب‌های مشاوره مدیریت، درباره‌ی جلسه‌ی اول و بایدها و نبایدهای آن صحبت کرده‌اند. از جمله‌ی این کتابها می‌توان به کتاب مدیریت شرکتهای خدمات حرفه‌ای اشاره کرد که دیوید مایستر در آن برخی از این نکات را مطرح کرده است. کتاب‌های دیگری هم هستند که به خوبی به این موضوع پرداخته‌اند (+/+/+).

در ادامه‌ی این درس برخی از این موارد را با هم مرور می‌‌کنیم:

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ درس‌های مشاوره مدیریت

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مرتبط با مشاوره مدیریت برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به این بحث به مجموعه‌ی گسترده‌ای از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

شاید برایتان جالب باشد که بررسی‌های ما نشان داده در میان دوستان متممی، کسانی که به درس‌های مشاوره مدیریت علاقه‌مند بود‌ه‌اند، برای مطالعه‌ی درس‌های زیر هم وقت گذاشته‌اند:

کوچینگ | کارآفرینی | کار تیمی | مدیریت تعارض | تفکر سیستمی

  استراتژی  |  تفکر سیستمیتصمیم گیری | مدیریت منابع | گزارش نویسی

ارزش آفرینی | سیستمهای کنترل مدیریت | مدل کسب و کار |‌ دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تذکر: برای دسترسی به محتوای درسی که مشاهده می‌کنید، صرفاً‌ عضو شدن و پرداخت عضویت کافی نیست و باید تمرین ورود به بحث را هم انجام دهید. انجام این تمرین بسیار ساده است. چون صرفاً از شما خواسته‌ایم انتظار خود را از درس‌های مشاوره مدیریت متمم بیان کنید.

پس از تمام نکاتی که مطرح شد، مناسب است بحث را با جمله‌ای از دیوید مایستر به پایان برسانیم:

جلسه مشاوره مدیریت

مشارکت در بحث

اگر به عنوان مشاور یا در جایگاه کارفرما، تجربه‌ای در مورد جلسه‌ی اول مشاوره مدیریت در ذهن دارید، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان‌تان در میان بگذارید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محسن لاله ، احمد فضلی ، یاسر مجتهدی ، ابوالفضل ، احمدنوری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مشاوره مدیریت به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مشاوره مدیریت
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱ نظر برای بایدها و نبایدهای اولین جلسه مشاوره مدیریت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محسن لاله

  با سلام به همه متممی های عزیز
  وقتی به این جمله رسیدم  که: "مطمئن شوید که سطح دانش طرف مقابل را به درستی برآورد کرده‌اید." برای لحظاتی  لبخند حاکی از تمسخر و تاسف روی لبانم نقش بست و یاد خاطراتی افتادم که به علت برآورد غلط و یا حتی برآورد نکردن سطح دانش طرف مقابل بعدا پشیمان شده ام.
  ولی روند این برآورد غلط بصورت کاملا مشهودی تغییر کرده است بطوریکه اوایل که تازه کارتر بودم و کم تجربه تر همواره احساس میکردم طرف مقابل یا نمیفهمد یا خیلی کمتر از من می داند و حرفها و کارهای سطحی خود را آنچنان با آب و تاب ارائه میکردم که الان بحال خودم در آن زمان تاسف میخورم، از طرفی الان که کمی از آن کم تجربه گی فاصله گرفتم دچار مشکلی دیگر شده ام و آن اینکه نمیدانم چرا آنقدر مباحث و نکاتم را که از دید دیگران کارهای ارزشمندی هستند را کم و کوچک به نظرم میآید و با حالتی ارائه میکنم که باز بعدا که به آنها فکر میکنم خنده ام میگیرد که چرا کاریکه طرف مقابل را آنچنان شگفت زده کرده را آنگونه سطح پایین قلمداد کردم و ارایه کردم.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .