Menu


فهرست بهترین دیکشنری های آنلاین انگلیسی به انگلیسی


یادگیری زبان انگلیسی با کدام دیکشنری

همیشه مشکلات ما ناشی از کمبود منابع نیست. گاهی هم وفور منابع مشکل‌زاست. تعداد سایت‌هایی که به عنوان دیکشنری در فضای وب وجود دارند، کم نیست. اما دقیقاً مشکل از همین جا شروع می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، حتی حرفه‌ای‌ترین کاربران اینترنت هم، عموماً به یک سایت خاص وفادار نیستند و به دلیل همین تعدد منابع، ترجیح می‌دهند برای جستجوی معنای هر واژه، به سراغ گوگل بروند و گوگل از میان دیکشنری‌های مختلف، یکی را به عنوان گزینه مطلوب به کاربر معرفی کند. البته این کار برای ترجمه سریع خیلی مناسب است. اما در بلندمدت، استفاده از یک سرویس ثابت، می‌تواند مزایای بسیار بیشتری داشته باشد.

احتمالاً شما هم برای ترجمه سریع انگلیسی به فارسی، از خود گوگل استفاده می‌کنید. کافی است در گوگل عبارت English to Persian Dictionary را جستجو کنید تا بتوانید در پنجره‌ای که نمایش داده می‌شود، معادل کلمات مد نظر خود را جستجو کنید.

dictionary-google

اما همه می‌دانیم که یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری، در بهترین حالت با دیکشنری‌های داخلی همان زبان (مثلاً انگلیسی به انگلیسی) امکان‌پذیر است و طبیعتاً تلاش می‌کنیم از این دیکشنری‌ها استفاده کنیم. در اینجا برخی از بهترین گزینه‌های موجود را – به سلیقه‌ی گروه متمم – مرور می‌کنیم.

یادگیری زبان انگلیسی با کدام دیکشنریشاید به سختی بتوان از لحاظ طراحی ساده و کارای فضای دیکشنری آنلاین، مشابه دیکشنری آکسفورد باشد. این دیکشنری، امکانات عمومی همه دیکشنری‌های دیگر نظیر لغت و معنی و کاربرد در جمله و موارد مشابه را دارد. اما شاید یکی از قسمت‌های کاربردی و مهم آن، بخش واژه‌های هم معنی یا همان Synonyms باشد. چون بر خلاف بسیاری از دیکشنری‌ها که فقط فهرست بلندبالایی از واژه‌های مشابه را می‌نویسند، اینجا با ارائه‌ی توضیح، به انتخاب بهترین گزینه کمک می‌شود. به عنوان مثال اگر وقتی شما دنبال لغتی مثل وقت کشی و از بین رفتن وقت بگردید می‌توانید در بخش واژه‌های هم معنی لغت Kill را جستجو کنید. آن وقت به شما گزینه‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود. از جمله اینکه: اگر منظور شما We had to kill several hours و مفاهیمی مشابه است می‌توانید از واژه‌هایی نظیر Fill up و Use up و Spend و … استفاده کنید.

[مطلب مرتبط: تاریخچه دیکشنری آکسفورد]

یادگیری زبان انگلیسی با کدام دیکشنریسایت Dictionary.com یکی از معروف‌ترین و حرفه‌ای ترین سایت‌های این حوزه است. در بسیاری از موارد، گوگل هم جستجوگران را برای مشاهده معنی لغات، به این سایت هدایت می‌کند. شاید یکی از گزینه‌های عمومی و مطلوب برای استفاده از دیکشنری آنلاین این سایت باشد. امکاناتی نظیر توضیح معنی، بررسی ریشه‌ی کلمات، مثال‌های متعدد و تلفظ و عموم قابلیت‌هایی که از یک دیکشنری انتظار دارید، توسط این سرویس، ارائه می‌شود.

یادگیری زبان انگلیسی با کدام دیکشنری بسیاری از دیکشنری‌های موجود در فضای آنلاین، صرفاً شکل دیجیتال همان دیکشنری‌های موجود در فضای آفلاین هستند. یکی از مواردی که می‌توانید به وضوح تفاوت را در آن حس کنید The Free Dictionary  است. جدای از لغت‌نامه و گزینه‌های استاندارد، به لغت‌نامه‌های تخصصی پزشکی و مالی و فرهنگ اصطلاحات هم دسترسی دارید. به همان اندازه شاید اگر در بخش پزشکی Aspirin‌ را جستجو کنید،‌ بیشتر متوجه شوید که طراحان این سرویس،‌ تا چه حد برای ارائه‌ی اطلاعات جزیی و دقیق تلاش کرده‌اند!

 

ایادگیری زبان انگلیسی با کدام دیکشنریگر به طور تخصصی در جستجوی واژه‌های حوزه مدیریت و کسب و کار هستید، احتمالاً BusinessDictionary هم می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای شما باشد. تعاریفی که برای واژه‌های تخصصی مانند Brand و Strategy و یا اصطلاحات بازرگانی نظیر اینکوترمز و … در این دیکشنری ارائه شده، با دقت و توجه به معنای متعارف و علمی آنها تدوین گردیده‌ اند.

 

یادگیری زبان انگلیسی با دیکشنری Onelook

قطعاً  دیکشنری Onelook چیزی نیست که به صورت روزمره قابل استفاده باشد. این دیکشنری، در واقع یک جستجوگر لغت است که در میان لغت‌نامه‌های دیگر برای شما به دنبال یک واژه‌ی خاص می‌گردد. اما در دو حالت می‌تواند خیلی مفید باشد. یکی وقتی که فقط قسمتی از یک کلمه در ذهن شما باشد (یادم هست که با Effi شروع می‌شد و معنایش به اعتماد به نفس یا Self Confidence نزدیک بود اما هیچ چیز دیگری را به خاطر نمی‌آورم!) می‌تواند بسیار مفید باشد. و دیگری وقتی که می‌خواهید از دیکشنری به صورت معکوس استفاده کنید. یعنی توضیح را بنویسید و ببینید کدام لغت‌ها با این توضیح مرتبط هستند.

اما اگر بخواهیم یک دیکشنری را به عنوان تنها گزینه در نظر بگیریم انتخاب ما دیکشنری دیگری است:

دیکشنری کالینز، علاوه بر تمام قابلیت‌های متعارف دیکشنری‌های آنلاین، چند ویژگی خوب دارد که آن را تا حد زیادی از سایر رقبایش متمایز می‌سازد. یکی اینکه برای هر کلمه، از میان جملات معروف و جملات بزرگان، نمونه‌های مختلفی را نقل می‌کند که این کار می‌تواند کمک خوبی در به خاطر سپردن کلمات و درک بهتر معنی آنها باشد.

دیگر آنکه روند کاربرد هر واژه را به صورت نمودار نشان می‌دهد تا بدانیم که آیا کاربرد آن رو به گسترش است؟ یا کاربردش کمتر شده یا تغییری نکرده است. علاوه بر اینها می توانید ترجمه‌ی همان لغت را همزمان به زبان‌های دیگر هم ببینید و حتی بشنوید. این نوع امکانات، جدای از اینکه جنبه‌ی تفریحی یادگیری را افزایش می‌دهند، واقعاً هم می‌توانند مفید و کاربردی باشند.

یادگیری زبان انگلیسی با کدام دیکشنری

پی نوشت: در صورتی که به استفاده از دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی به صورت آفلاین بر روی موبایل یا تبلت تمایل دارید، ما در متمم یک دیکشنری بسیار مناسب برای اندروید را جهت دانلود قرار داده‌ایم. احتمالاً از آن راضی خواهید بود.

  
  

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری آموزش زبان انگلیسی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه آموزش زبان انگلیسی

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

43 نکته برای فهرست بهترین دیکشنری های آنلاین انگلیسی به انگلیسی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هومن کلبادی

  سلام یاسین عزیز
  با این سوالت ، یاد حرفی که معلم زبانمون میگفتن افتادم . ایشون می گفتن :
  " سعی کنید برای یاد گرفتن زبان انگلیسی ، به انگلیسی فکر کنید " . ایشون معتقد بودن حتی فکر کردن به زبان فارسی و بعد ترجمۀ اون به زبان انگلیسی ، میتونه در فرآیند یادگیری زبان ، اختلال ایجاد کنه .
  اینکه برای یادگیریِ زبان انگلیسی از دیکشنریِ انگلیسی به انگلیسی استفاده کنیم ، فواید بسیار زیادی داره که از جملۀ اونها میشه به این موارد اشاره کرد :
  1- مواجه شدن با معادل های اون کلمه در زبان انگلیسی
  2- دیدنِ مثالهایِ کاربردِ اون کلمه در جملاتِ مختلف
  3- آشنایی با سایر مشتقاتِ اون کلمه (مثلاً فعل ، اسم ، صفت و ...)
  4- آشنایی با توصیف دقیقِ اون کلمه از زبانِ افرادی که اون زبان ، زبانِ مادریِ اونها هست (Native Speakers)
  و موارد دیگه
  پی نوشت : برای افرادی که زبان آموزِ آماتور هستند ، بهتره که از ورژن هایِ ابتدایی ترِ دیکشنری استفاده بشه . دیکشنری ها همون طوری که در متن هم توضیح داده شد ، ورژن های مختلفی دارند مثل :
  student edition , beginners , Advance learners و ورژن های دیگه که فردِ یادگیرنده میتونه بر حسب سطحِ معلوماتِش ، از دیکشنریِ مناسبِ خودش ، استفاده کنه . در دیکشنری های Beginners ، یا Student edition ، معانیِ کلمات ، به زبانی بسیار ساده بیان شده و فهم معنیِ کلمات ، بسیار ساده و راحت هست .
  ارادتمند - هومن کلبادی

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .