Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


هنری گانت | از طراحی گانت چارت تا توسعه مدیریت علمی


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۳۳۳۵۱
پیش نیاز مطالعه درس هنری گانت از دوستان متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس
  • نام هنری گانت را به عنوان یکی از پیشتازان توسعهٔ مدیریت علمی به خاطر بسپارند.
  • رابطهٔ میان هنری گانت و فردریک تیلور را - به عنوان نفری که مدیریت علمی را شکل دادند - در ذهن داشته باشند.
هنری گانت

احتمالاً با شنیدن نام هنری گانت (Henry L. Gantt) بلافاصله یاد گانت چارت می‌افتید. یکی از فراگیرترین و پرکاربردترین ابزارهای مدیریت زمانی پروژه‌ها که بیشتر ما به نوعی از آن استفاده کرده‌ایم.

اما شاید فرصتی پیش نیامده باشد که درباره آقای گانت و مدل ذهنی او تحقیق کنید و ببینید جایگاه او در تاریخ مدیریت چیست. در این درس می‌خواهیم کمی دربارهٔ گانت و زمانهٔ‌ او حرف بزنیم.

هنری گانت صرفاً ابداع‌کننده گانت چارت نبوده است. نقش او در تاریخ مدیریت مدرن فراتر از مخترع یک ابزار مدیریتی است

گانت؛ دستیار تیلور

دوستانش او را اچ. ال. (H. L.) صدا می‌زدند (دو حرف اول هنری لارنس). خودش هم از این‌که این‌گونه صدایش کنند راضی بود. گانت، متولد ۱۸۶۱، فقط پنج سال از فردریک تیلور کوچک‌تر بود. اما در تمام سی سالی که کنار تیلور کار کرد، او را «آقا» صدا می‌زد (+)؛ احتمالاً به این علت که اولین تجربهٔ شغلی خود را در کنار تیلور آغاز کرده و توسط خود تیلور استخدام شده بود.

عکس یک کارخانه قدیمی پس از انقلاب صنعتی در دوران هنری گانت

گانت هم مانند تیلور فردی جدی بود. در واقع اگر جدی نبود، بعید بود تیلور او را به عنوان دستیار خود انتخاب کند. تیلور از او خواسته بود در کارگاه و کارخانه بچرخد و روش‌های اقتصادی‌تر مدیریت کارخانه را کشف و پیاده‌سازی کند.

گانت هم مانند تیلور و بسیاری از مدیران عصر انقلاب صنعتی به مدیریت از بالا به پایین معتقد بود. اما از یک نظر زاویهٔ نگاهش با تیلور فرق داشت: او برخلاف تیلور انسان‌ها را جدی‌ می‌گرفت:

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

اگر بخواهیم درس را جمع‌بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم که نقش گانت در تاریخ مدیریت، فراتر از اختراع و ابداع گانت چارت بوده است.

با وجودی که نام گانت در حد نام فردریک تیلور مشهور نیست، اما آن‌قدر نقش‌آفرین بوده که او را در کنار تیلور و گیلبرت‌ها (فرانک گیلبرت و لیلیان گیلبرت که هر دو از دوستان تیلور و گانت بودند) از توسعه‌دهندگان نظریه مدیریت علمی می‌دانند. این گانت بود که رویکرد انسانی-اجتماعی را در مدیریت علمی پررنگ‌تر کرد.

برخی از آثار گانت

گانت بسیار اهل نوشتن بود و مقاله‌های متعددی نوشت. همین نوشتن بود که باعث شد به عنوان یکی از پیشگامان و مروجان مدیریت علمی شناخته شود. برخی از مشهورترین مقالات او دربارهٔ مکانیزم‌های محاسبهٔ حقوق و جبران خدمات‌اند. از جمله مقالهٔ «کار، دستمزدها و سودها» (Work, Wages and Profits) که در سال ۱۹۱۰ منتشر کرد. و نیز کتابچه‌ای صد‌ صفحه‌ای با عنوان «جبران خدمات کارگران» (The Compensation of Workmen) که متن یکی از سخنرانی‌های او دربارهٔ نظام حقوق و پرداخت است.

تمرین درس هنری گانت

آیا نمونه‌های دیگری در ذهن دارید که شبیه کورهٔ اضافی گانت باشند؟

یعنی این‌که مدیران تصمیم‌های نادرستی دربارهٔ منابع یا ظرفیت‌ها گرفته‌اند، اما نهایتاً کارکنان مجبور شده‌اند آن هزینه‌ها را جبران کرده، یا تلخی زیان‌ده بودن مجموعه را تحمل کنند.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری متفکران کلاسیک مدیریت به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه متفکران کلاسیک مدیریت
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۰ نظر برای هنری گانت | از طراحی گانت چارت تا توسعه مدیریت علمی

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .