Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


مثالی از مفهوم پردازی: انواع درونگرایی


تعریف درونگرایی چیست و چگونه مفهوم پردازی میشود؟

زمانی که در مورد مفهوم پردازی صحبت کردیم، قرار شد برخی مثال‌های ساده را مرور کنیم تا بهتر بدانیم که استفاده از کلمات، اگر مفهوم پردازی علمی و دقیق در پشت آنها نباشد، می‌تواند دقت علمی را کاهش داده و به بی‌نتیجه بودن بحث‌ها و درس‌ها و گفتگوها منجر شود.

در این درس می‌خواهیم به سراغ یک واژه‌ی رایج برویم: درونگرایی

همان‌طور که در تعریف برونگرایی در کارگاه شخصیت شناسی محیط کار اشاره کردیم،  برونگرایی و درونگرایی از جمله کلماتی هستند که هر کس، بسته به سلیقه‌ی خود آنها را به شکل متفاوتی به کار می‌برد  و هر یک از ما، آن‌ها را به یک شکل می‌فهمیم.

مدل‌های مختلف شخصیت شناسی و رفتارشناسی هم، بسته به نیاز خود، مفهوم پردازی این کلمات را به شکل‌های متفاوتی انجام داده‌اند.

تعریف دقیق درونگرایی چیست؟ انواع درونگراها

در این درس از زبان اسکات کافمن، مدیر علمی انستیتو تصویرپردازی، از زیرمجموعه‌های دپارتمان روانشناسی مثبت‌گرای دانشگاه پنسیلوانیا، نکاتی را در مورد درونگرایی و مفهوم پردازی در مورد این واژه می‌خوانیم.

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مدل ذهنی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مدل ذهنی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های مدل ذهنی به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

بررسی‌های ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس مدل ذهنی معمولاً از بین درس‌های متمم به درس‌های زیر علاقه‌ی بیشتری دارند:

  خودشناسی | شخصیت شناسی | روانشناسی پول

  تصمیم گیری | حل مسئله | یادگیری | زندگی شاد

  تفکر سیستمی | تفکر استراتژیک | تفکر نقادانه

  مشاوره مدیریت | کوچینگ | عزت نفس

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

 

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدلهای ذهنی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدلهای ذهنی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۹۲ نظر برای مثالی از مفهوم پردازی: انواع درونگرایی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : زینب دست آویز

  بحث مدل ذهنی، خیلی خیلی دلنشینه. به من واقعا کمک کرد تا دنیامو بهتر ببینم. یادمه اوایل که هنوز خیلی متمم رو دوست نداشتم و روزنوشته ها رو ترجیح می دادم، اولین درسی که مطالعه کردم، همین مدل ذهنی بود. چون مطمین بودم تا مدل ذهنیم راجع به متمم تغییر نکنه، هیچ وقت نمی تونم دوستش داشته باشم.  راستش از اون روزی که این درس رو یاد گرفتم، فهمیدم قبل از هر چیزی، مثلا قبل از یاد گرفتن، قبل از حرف زدن، قبل از اظهار نظر و انتقاد کردن و کلا قبل از این که بخوام  هر کاری بکنم باید  مدل ذهنی خودم یا مخاطبم رو در نظر بگیرم. بعد مطابق با اون مدل جلو برم.

  من خودمو همیشه یه آدم برون گرا می دونستم. یعنی به هیچ وجه یک درون گرای اجتماعی نیستم.  اما وقت خیلی زیادی رو برای شناختن خودم میذارم. نمیدونستم میشه به اینم گفت یه  نوع درون گرایی.Thinking introversion

  بنابراین میشه این طور نتیجه گرفت که لزوما یه انسان صد در صد درون گرا یا صد در صد برون گرا نیست. ممکنه بعضی از ویژگی های انسان برون گرا و بعضی از ویژگی های انسان درون گرا رو با هم و در کنار هم داشته باشه.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .