Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


شاخص توده بدنی یا BMI چیست؟


شاخص توده بدنی چیست

می‌دانیم که سال‌هاست بحث چاقی و اضافه وزن به یک دغدغه در حوزه‌ی سلامت عمومی تبدیل شده است. برآورد می‌شود که سالانه نزدیک به سه میلیون نفر در جهان به علت اضافه‌وزن و چاقی و بیماری‌های وابسته به آن جان خود را از دست می‌دهند (+).

این مشکل زمانی دغدغه‌ی کشورهای ثروتمند و مرفه بود، اما به تدریج با تغییر سبک زندگی دامن بسیاری از کشورها و جوامع را گرفته است.

مطالعات و تحقیقات تأکید می‌‌کنند که چربی اضافه در بدن می‌تواند یک عامل افزایش‌دهنده‌ی ریسک (Risk Factor) در ابتلا به بیماری‌های مختلف باشد. سکته، بیماری‌های عروق کرونر، دیابت نوع دو، افسردگی و مشکلات تنفسی، از جمله مواردی هستند که چاقی در آن‌ها یک «ریسک فاکتور» محسوب می‌شود (+).

اما چاقی و اضافه وزن را چگونه باید سنجید؟ چه شاخصی برای اندازه‌گیری میزان چاقی وجود دارد؟

در این درس می‌خواهیم مرور کوتاهی به شاخص توده بدنی یا ‌BMI (مخفف Body Mass Index) داشته باشیم. یکی از فراگیرترین شاخص‌هایی که در این زمینه به کار می‌رود. در حدی که حتی سازمان ملل در تعریف اهداف توسعه پایدار به این نکته توجه کرده که چند درصد افراد بالغ در یک جامعه، شاخص BMI بالاتر از ۳۰ دارند.

ابتدا به این سوال می‌پردازیم که BMI چیست. کمی درباره‌ی تعریف و تاریخچه این شاخص حرف می‌زنیم و در پایان به ضعف‌ها و ایرادهایی که در این شاخص وجود دارد می‌پردازیم.

BMI چیست؟ فرمول محاسبه BMI چگونه است؟

به هر روشی که بخواهید درباره‌ی وزن مناسب و استاندارد حرف بزنید یا چاقی را تعریف کنید،‌ لازم است به قد افراد هم توجه کنید. نمی‌توانیم مستقل از قد درباره‌ی وزن حرف بزنیم. ایده‌ی اصلی BMI همین است: تعریف یک شاخص بر اساس ترکیب قد و وزن.

فرمول BMI بسیار ساده است: کافی است وزن خود (بر کیلوگرم) را بر مجذور قد (بر حسب متر) تقسیم کنید.

مثلاً اگر قد کسی ۱/۸ متر و و وزن او ۹۰ کیلوگرم است، ابتدا باید ۱/۸ را در خودش ضرب کرده (=۳/۲۴) و سپس عدد ۹۰ را بر ۳/۲۴ تقسیم کنید. عددی که به این شیوه به دست می‌آید (۲۷/۷) شاخص BMI او خواهد بود.

مرور کوتاهی به تاریخچه شاخص BMI

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم زادسر ، آذین شریفی ، سعید حبیب پور ، محمد حسین قاسمی ، Ali mohammad

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سبک زندگی من
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳ نظر برای شاخص توده بدنی یا BMI چیست؟

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .