Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟


سوالات متدوال متممی‌ها در مورد درس‌ها

۲۰۰۵-سطح دسترسی کاربران به درس‌های متمم به چه صورت است؟

برای آشنایی با انواع کاربران و سطح دسترسی آنها به مطالب، لطفا حتما لینک زیر را مطالعه بفرمایید.

انواع کاربران متمم و سطح دسترسی آنها

۲۰۱۰-چرا درس‌های متمم در قالب PDF ارائه نمی‌شود؟

متمم یک مجله‌ی مدیریتی نیست؛ بلکه یک پلتفرم آموزشی است که ویژگی‌ها و ظرفیت‌های متعدد آن، فراتر از قالب‌ PDF (به عنوان ابزار استاتیک ذخیره‌ی محتوا) است.

ضمن این‌که بخش‌های مختلف درس‌های متمم، بسته به شرایط و سابقه‌ی آموزشی شما در متمم، تغییر می‌کنند، ثبت دیدگاه، بررسی دیدگاه‌های دیگران (که بخشی از فرایند یادگیری است)، امتیاز دادن به آن‌ها، سنجش زمانی که برای مطالعه‌ی هر درس صرف می‌کنید (به عنوان معیاری برای طراحی تقویم آموزشی متمم) و ده‌ها قابلیت دیگر، چیزی نیست که بتوان آن را در شکل PDF و به صورت استاتیکی پیاده‌سازی و دنبال کرد.

ضمن این‌که درس‌های متمم دائماً در حال ویرایش و به‌روزرسانی هستند و از این منظر نیز، برای ما مهم است که شما به آخرین نسخه‌ی درس‌ها دسترسی داشته باشید.

به عنوان جمع‌بندی، متمم یک جامعه‌ی آموزشی آنلاین و به‌روز برای یادگیری تعاملی و توسعه مهارت‌هاست. اگر خواندن PDF شما را راضی و قانع می‌کند، متمم جای مناسبی نیست و خرید کتاب و خواندن آن‌ یا اشتراک مجله‌های متفرقه‌‌ی مدیریتی را به شما توصیه می‌کنیم.

۲۰۱۵-در یکی از درس‌ها خطای نگارشی دیده‌ام. چگونه به متمم اطلاع دهم؟

در بخش پشتیبانی متمم، یکی از گزینه‌هایی که در نظر گرفته شده، گزارش خطای نگارشی است.

سپاسگزار خواهیم بود اگر از طریق آن فرم، خطا را به ما اطلاع دهید.

همه‌ی خطاهای نگارشی، بدون استثنا به واحد تحریریه ارجاع داده می‌شوند. بنابراین لطفاً ثبت خطای نگارشی را به منزله‌ی بررسی قطعی آن توسط تحریریه در نظر بگیرید و ما ایمیل جداگانه‌ای برای تأییدِ دریافت پیام شما ارسال نمی‌کنیم.

 تشکر: در همین‌جا، پیشاپیش تشکر ما را به خاطر توجهی که به کیفیت مطالب متمم دارید و به اصلاح و بهبود آن‌ها کمک می‌کنید، بپذیرید.

معمولاً خطاها – بسته به اولویت آن‌ها و درسی که در آن خطا را اعلام کرده‌اید – ظرف چند روز اصلاح و بهینه‌سازی می‌شوند و اگر خطا جدی باشد، ممکن است درس در فهرست ویرایش کلی قرار بگیرد (در این حالت، قاعدتاً اعمال اصلاحات کمی دیرتر خواهد بود تا به شکل بنیادین، نظرات شما اعمال شود).

تقاضا می‌کنیم تأکید شما بر آن دسته از اشتباهات دیکته‌ای و نگارشی باشد که درک مطلب را دشوار یا غیرممکن می‌کند و ترجیحاً مواردی را که از جنس اختلاف سلیقه در نگارش فارسی است، با تساهل و تسامح، تحمل کنید.

تأکید: با توجه به این‌که بخش دیدگاه‌ها برای حل تمرین و تبادل نظر درباره‌ی موضوع مطرح شده در درس است، لطفاً با ثبت دیدگاه‌ها و اصلاحات نگارشی پیشنهادی خود، روند اصلی گفتگو را مختل نکنید. ضمناً خطاهایی که در بخش دیدگاه ثبت می‌شوند، به دست هیات تحریریه نمی‌رسند و دوستان مسئول پیگیری دیدگاه‌ها، بلافاصله آن‌ها را بدون بررسی حذف می‌کنند.

۲۰۲۰-متمم، بارها از اصطلاح محتوای سبز استفاده می‌کند. معنای این اصطلاح چیست؟

اگر چه در بحث‌ #استراتژی محتوا، به اندازه‌ی کافی در مورد جزییات محتوا و انواع آن و کاربردهایش صحبت شده است، اما به صورت خلاصه می‌توان گفت که محتوای سبز که به آن Green Content یا Ever-green Content هم می‌گویند، محتوایی است که تاریخ مصرف ندارد. یا لااقل طول عمر بالایی دارد.

اخبار روزمره و سایت‌های خبری، نمونه سایت‌هایی هستند که محتوای آنها سبز نیست و اساساً مخاطب برای سبز نبودن محتوای آنها به سراغشان می‌رود.

برای تولید محتوای سبز، باید به دو حوزه‌ی مختلف توجه داشت:

حوزه اول اینکه موضوع، موضوعی نباشد که با گذر زمان کهنه شود.

حوزه دوم اینکه سبک نگارش، به شکلی باشد که گذر زمان، آن را کهنه نکند و یا با گذر زمان، آن محتوا اصلاح شود.

۲۰۲۵-آیا متمم اصرار دارد که همه‌ی محتوای آن سبز باشد؟

متمم می‌کوشد مطالبی که به عنوان درس منتشر می‌کند، همیشه سبز باشد. اگر مطلبی از این جنس نباشد و تاریخ مصرف داشته باشد، معمولاً در پیام اختصاصی کاربران یا در بخش ایده‌ی متمم برای کاربران ویژه، نمایش داده می‌شود.

اخبار حوزه‌ی تکنولوژی، نمونه‌ای از محتوای غیر سبز متمم است که بسته به وضعیت روز بازار تکنولوژی، گهگاه‌ برای دوستان نمایش داده می‌شود.

۲۰۳۰-محتوای پویا چیست؟

محتوای پویا، محتوایی است که بسته به شرایط مخاطب، علاقه‌ی او، گذشته‌ او و فرایند تعریف شده در متمم، تغییر می‌کند و به روز می‌شود.

مثلاً الان که شما در متمم لاگین نکرده‌اید، در اینجا در حال خواندن این جملات هستید و اگر لاگین کنید و دوباره به همین‌ جا سر بزنید، می‌توانید جمله متفاوتی را ببینید.

۲۰۴۰-چرا مطالب متمم، تاریخ ندارند؟

با توجه به تعریف محتوای سبز و نیز تعریف محتوای پویا، پاسخ این سوال مشخص است.

انتشار تاریخ مطالب، مربوط به وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری است. تاریخ نشر برای محتوای متمم، صرفاً معنای فنی و تکنیکی دارد و برای دوستان متممی، کارکردی نخواهد داشت. ضمن اینکه محتوای درس‌های متمم بارها و بارها به روز می‌شود و شما هم در هر لحظه که آنها را می‌خوانید، با توجه به تمرین‌ها و مشارکت ها و ابراز علاقه‌ها و در یک کلام، سابقه‌ی خود، ممکن است با مطلب یا بحث یا مثال متفاوتی مواجه شوید.

اگر برای شما، واقعاً تاریخ نشر مطلب به عنوان یک علاقه‌ی شخصی مهم است، در مورد محتوای پویا، بنا به تعریف آن، همیشه می‌توانید فرض کنید که این محتوا در لحظه‌ای که شما آن را مشاهده می‌کنید نوشته شده است.

۲۰۵۰-آیا حق دارم با ذکر منبع، از محتوای متمم در جای دیگری استفاده کنم؟

خیر. محتوای متمم دائماً با نظر دوستان متممی، اصلاح و به روز می‌شود و ضمناً بسته به اینکه چه کسی آن را می‌خواند، بخش‌هایی از آن ممکن است تغییر کند و مطالب آن هم به یکدیگر وابسته‌اند. مشخصاً محتوایی که از متمم جدا می‌شود، مانند سلولی است که از یک پیکر جدا شده و می‌میرد و مطالعه‌ی آن، می‌تواند گمراه کننده، یا ایجادکننده خطا باشد. بنابراین، جداکردن بخشی از محتوای متمم و بازنقل آن، نمی‌تواند هدف آموزشی داشته باشدو متمم را هم از مسیر آموزش و توسعه توانمندی دوستانش، دور می‌کند.

به همین دلیل و نیز با توجه به اینکه محتوا نیز مانند کالای فیزیکی است و برای تولید آن، وقت و هزینه صرف می‌شود، دپارتمان حقوقی متمم، هر نوع بازنشر مطالب را، پیگیری نموده و خسارات مربوطه را از کسانی که به این شیوه از کالای تولیدی این مجموعه، به صورت غیرمجاز استفاده می‌کنند، دریافت می‌کند.

سوالات متداول متممی‌ها در مورد امتیازهای آموزنده  سوالات متدوال متممی‌ها در مورد ثبت نام   سوالات متداول در مورد کامنت گذاری در متمم