Menu

سوالات متدوال متممی‌ها در مورد درس‌ها

۲۰۰۵-سطح دسترسی کاربران به درس‌های متمم به چه صورت است؟

برای آشنایی با انواع کاربران و سطح دسترسی آنها به مطالب، لطفا حتما لینک زیر را مطالعه بفرمایید.

انواع کاربران متمم و سطح دسترسی آنها

۲۰۱۰-چرا درس‌های متمم در قالب PDF ارائه نمی‌شود؟

متمم یک مجله‌ی مدیریتی نیست؛ بلکه یک پلتفرم آموزشی است که ویژگی‌ها و ظرفیت‌های متعدد آن، فراتر از قالب‌ PDF (به عنوان ابزار استاتیک ذخیره‌ی محتوا) است.

ضمن این‌که بخش‌های مختلف درس‌های متمم، بسته به شرایط و سابقه‌ی آموزشی شما در متمم، تغییر می‌کنند، ثبت دیدگاه، بررسی دیدگاه‌های دیگران (که بخشی از فرایند یادگیری است)، امتیاز دادن به آن‌ها، سنجش زمانی که برای مطالعه‌ی هر درس صرف می‌کنید (به عنوان معیاری برای طراحی تقویم آموزشی متمم) و ده‌ها قابلیت دیگر، چیزی نیست که بتوان آن را در شکل PDF و به صورت استاتیکی پیاده‌سازی و دنبال کرد.

ضمن این‌که درس‌های متمم دائماً در حال ویرایش و به‌روزرسانی هستند و از این منظر نیز، برای ما مهم است که شما به آخرین نسخه‌ی درس‌ها دسترسی داشته باشید.

به عنوان جمع‌بندی، متمم یک جامعه‌ی آموزشی آنلاین و به‌روز برای یادگیری تعاملی و توسعه مهارت‌هاست. اگر خواندن PDF شما را راضی و قانع می‌کند، متمم جای مناسبی نیست و خرید کتاب و خواندن آن‌ یا اشتراک مجله‌های متفرقه‌‌ی مدیریتی را به شما توصیه می‌کنیم.

۲۰۱۵-در یکی از درس‌ها خطای نگارشی دیده‌ام. چگونه به متمم اطلاع دهم؟

در بخش پشتیبانی متمم، یکی از گزینه‌هایی که در نظر گرفته شده، گزارش خطای نگارشی است.

سپاسگزار خواهیم بود اگر از طریق آن فرم، خطا را به ما اطلاع دهید.

همه‌ی خطاهای نگارشی، بدون استثنا به واحد تحریریه ارجاع داده می‌شوند. بنابراین لطفاً ثبت خطای نگارشی را به منزله‌ی بررسی قطعی آن توسط تحریریه در نظر بگیرید و ما ایمیل جداگانه‌ای برای تأییدِ دریافت پیام شما ارسال نمی‌کنیم.

 تشکر: در همین‌جا، پیشاپیش تشکر ما را به خاطر توجهی که به کیفیت مطالب متمم دارید و به اصلاح و بهبود آن‌ها کمک می‌کنید، بپذیرید.

معمولاً خطاها – بسته به اولویت آن‌ها و درسی که در آن خطا را اعلام کرده‌اید – ظرف چند روز اصلاح و بهینه‌سازی می‌شوند و اگر خطا جدی باشد، ممکن است درس در فهرست ویرایش کلی قرار بگیرد (در این حالت، قاعدتاً اعمال اصلاحات کمی دیرتر خواهد بود تا به شکل بنیادین، نظرات شما اعمال شود).

تقاضا می‌کنیم تأکید شما بر آن دسته از اشتباهات دیکته‌ای و نگارشی باشد که درک مطلب را دشوار یا غیرممکن می‌کند و ترجیحاً مواردی را که از جنس اختلاف سلیقه در نگارش فارسی است، با تساهل و تسامح، تحمل کنید.

تأکید: با توجه به این‌که بخش دیدگاه‌ها برای حل تمرین و تبادل نظر درباره‌ی موضوع مطرح شده در درس است، لطفاً با ثبت دیدگاه‌ها و اصلاحات نگارشی پیشنهادی خود، روند اصلی گفتگو را مختل نکنید. ضمناً خطاهایی که در بخش دیدگاه ثبت می‌شوند، به دست هیات تحریریه نمی‌رسند و دوستان مسئول پیگیری دیدگاه‌ها، بلافاصله آن‌ها را بدون بررسی حذف می‌کنند.

۲۰۲۰-متمم، بارها از اصطلاح محتوای سبز استفاده می‌کند. معنای این اصطلاح چیست؟

اگر چه در بحث‌ #استراتژی محتوا، به اندازه‌ی کافی در مورد جزییات محتوا و انواع آن و کاربردهایش صحبت شده است، اما به صورت خلاصه می‌توان گفت که محتوای سبز که به آن Green Content یا Ever-green Content هم می‌گویند، محتوایی است که تاریخ مصرف ندارد. یا لااقل طول عمر بالایی دارد.

اخبار روزمره و سایت‌های خبری، نمونه سایت‌هایی هستند که محتوای آنها سبز نیست و اساساً مخاطب برای سبز نبودن محتوای آنها به سراغشان می‌رود.

برای تولید محتوای سبز، باید به دو حوزه‌ی مختلف توجه داشت:

حوزه اول اینکه موضوع، موضوعی نباشد که با گذر زمان کهنه شود.

حوزه دوم اینکه سبک نگارش، به شکلی باشد که گذر زمان، آن را کهنه نکند و یا با گذر زمان، آن محتوا اصلاح شود.

۲۰۲۵-آیا متمم اصرار دارد که همه‌ی محتوای آن سبز باشد؟

متمم می‌کوشد مطالبی که به عنوان درس منتشر می‌کند، همیشه سبز باشد. اگر مطلبی از این جنس نباشد و تاریخ مصرف داشته باشد، معمولاً در پیام اختصاصی کاربران یا در بخش ایده‌ی متمم برای کاربران ویژه، نمایش داده می‌شود.

اخبار حوزه‌ی تکنولوژی، نمونه‌ای از محتوای غیر سبز متمم است که بسته به وضعیت روز بازار تکنولوژی، گهگاه‌ برای دوستان نمایش داده می‌شود.

۲۰۳۰-محتوای پویا چیست؟

محتوای پویا، محتوایی است که بسته به شرایط مخاطب، علاقه‌ی او، گذشته‌ او و فرایند تعریف شده در متمم، تغییر می‌کند و به روز می‌شود.

مثلاً الان که شما در متمم لاگین نکرده‌اید، در اینجا در حال خواندن این جملات هستید و اگر لاگین کنید و دوباره به همین‌ جا سر بزنید، می‌توانید جمله متفاوتی را ببینید.

۲۰۴۰-چرا مطالب متمم، تاریخ ندارند؟

با توجه به تعریف محتوای سبز و نیز تعریف محتوای پویا، پاسخ این سوال مشخص است.

انتشار تاریخ مطالب، مربوط به وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری است. تاریخ نشر برای محتوای متمم، صرفاً معنای فنی و تکنیکی دارد و برای دوستان متممی، کارکردی نخواهد داشت. ضمن اینکه محتوای درس‌های متمم بارها و بارها به روز می‌شود و شما هم در هر لحظه که آنها را می‌خوانید، با توجه به تمرین‌ها و مشارکت ها و ابراز علاقه‌ها و در یک کلام، سابقه‌ی خود، ممکن است با مطلب یا بحث یا مثال متفاوتی مواجه شوید.

اگر برای شما، واقعاً تاریخ نشر مطلب به عنوان یک علاقه‌ی شخصی مهم است، در مورد محتوای پویا، بنا به تعریف آن، همیشه می‌توانید فرض کنید که این محتوا در لحظه‌ای که شما آن را مشاهده می‌کنید نوشته شده است.

۲۰۵۰-آیا حق دارم با ذکر منبع، از محتوای متمم در جای دیگری استفاده کنم؟

خیر. محتوای متمم دائماً با نظر دوستان متممی، اصلاح و به روز می‌شود و ضمناً بسته به اینکه چه کسی آن را می‌خواند، بخش‌هایی از آن ممکن است تغییر کند و مطالب آن هم به یکدیگر وابسته‌اند. مشخصاً محتوایی که از متمم جدا می‌شود، مانند سلولی است که از یک پیکر جدا شده و می‌میرد و مطالعه‌ی آن، می‌تواند گمراه کننده، یا ایجادکننده خطا باشد. بنابراین، جداکردن بخشی از محتوای متمم و بازنقل آن، نمی‌تواند هدف آموزشی داشته باشدو متمم را هم از مسیر آموزش و توسعه توانمندی دوستانش، دور می‌کند.

به همین دلیل و نیز با توجه به اینکه محتوا نیز مانند کالای فیزیکی است و برای تولید آن، وقت و هزینه صرف می‌شود، دپارتمان حقوقی متمم، هر نوع بازنشر مطالب را، پیگیری نموده و خسارات مربوطه را از کسانی که به این شیوه از کالای تولیدی این مجموعه، به صورت غیرمجاز استفاده می‌کنند، دریافت می‌کند.

۲۰۶۰-متمم از چه منابعی در تدوین درس‌ها استفاده می‌کند؟

  • ما برخی منابع را به شکل (+) در انتهای جمله‌ها و پاراگراف‌ها می‌آوریم.
  • برخی منابع در پایان درس، تحت عنوان «منبع برای مطالعه بیشتر» معرفی می‌شوند.
  • منابعی هم که به صورت مکرر استفاده می‌شوند در نخستین درس هر سری معرفی می‌شوند.

در غیر از این سه حالت، سایر مطالب اختصاصاً بر اساس دیدگاه و نظر تیم کارشناسی متمم تدوین و تألیف شده است.

البته ما بخشی به نام آرشیو مقالات هم در متمم داریم که به تدریج در حال توسعه است و گاهی اوقات، اگر مقاله‌ای مهم باشد، به جای لینک دادن، اصل مقاله را در آن‌جا برای شما می‌گذاریم.

۲۰۷۰-آیا می‌توانم به عکس‌های آرشیو پیام اختصاصی دسترسی داشته باشم؟

خیر.

پیشنهاد ما این است که چه در مورد جمله‌های پیام اختصاصی متمم و چه سایر فضاهایی که جملات و نقل‌‌قول‌های کوتاه ارائه می‌شوند، از بازیِ آرشیو‌سازی فاصله بگیرید و به قول استیون رایس در کتاب «من که هستم» از غریزه‌ی دانه‌جمع‌کردن که مخصوص سایر جانداران است فاصله بگیرید.

تک جمله‌های روزانه برای این است که ذهن ما در مدتی نسبتاً طولانی (در حد چند ساعت) با یک جمله درگیر بماند؛ نه این‌که سرگرم بازی با جمله‌ها شویم (پیشنهاد امروزمان هم این است که به همین جمله‌ی استیون رایس قانع شوید و به آن فکر کنید).

۲۰۸۰-آیا متمم بخش صوتی / تصویری خود را توسعه نمی‌دهد؟

متمم استراتژی خود را بر پایه‌ی یادگیریِ متن‌محور (Text-based Learning) بنا کرده و بر اساس ملاحظات و بررسی‌های خود، بر این باور است که خواندن هم‌چنان موثر‌ترین روش یادگیری است.

بنابراین از محتوای صوتی و تصویری صرفاً به صورت بسیار محدود و در موارد خاص استفاده می‌کنیم و برای آن‌ها نقشی فراتر از ابزارهای جانبی قائل نیستیم.

۲۰۹۰-آیا در صورت خرید اشتراک ویژه امکان دانلود درس‌های متمم وجود دارد؟

اگر منظورتان معنای عام دانلود است که قاعدتاً همین که درسی را روی موبایل یا لپ‌تاپ خود می‌خوانید، یعنی آن را دانلود کرده‌اید. اما اگر منظورتان معنای خاص دانلود، یعنی دسترسی آفلاین به درس‌ها بدون اتصال به اینترنت است، متمم به‌هیچ‌وجه چنین امکانی را نداشته و فراهم نمی‌کند.

درس‌های متمم پیوسته در حال ویرایش و بازنگری هستند و سطح دسترسی به درس‌ها و محتوای آن‌ها هم بر اساس مولفه‌های مختلف (از نوع کاربران تا میزان انجام تمرین و مشارکت در بحث و ابراز علاقه‌مندی‌ها و نیز دیدگاه‌های سایر دوستان) تغییر می‌کند.

بنابراین یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ساختاری متمم، پویایی (Dynamism) است که استفاده‌ی آفلاین از درس‌ها، این قابلیت ارزشمند را از بین می‌برد.

بنابراین لطفاً متمم را سرویس اشتراک زمانی دسترسی آنلاین به محتوای آموزشی در نظر بگیرید.

۲۱۰۰-آیا می‌توانید منابع بیشتری درباره‌ی یکی از درس‌ها معرفی کنید؟

متمم به محض این‌که منابع مناسبی را بیابد و آن‌ را مفید تشخیص دهد، در قالب یک مطلب مستقل یا در بخشی از درس‌های دیگر، آن را معرفی خواهد کرد.

بنابراین درخواست‌های معرفی منابع بیشتر، عملاً بی‌معنی است. ضمن این‌که بخش پشتیبانی هم فرصت، صلاحیت و تخصص پیگیری چنین درخواست‌هایی را ندارد.

۲۱۱۰-آیا می‌توانم به درس‌های متمم به صورت تکی دسترسی داشته باشم؟

متمم یک مجله‌ی مدیریتی و مهارتی نیست.بلکه یک مجموعه‌ی آموزشی است و با وجودی که امکان خرید دسترسی موردی به درس‌ها، می‌تواند منبع مالی ارزشمندی برای متمم باشد، با توجه به این‌که چنین امکانی با مأموریت و استراتژی متمم در تضاد است، ما از فراهم کردن چنین امکانی چشم‌پوشی کرده‌ایم.

۲۱۱۵-آیا امکان خرید اشتراک روزانه یا هفتگی در متمم وجود ندارد؟

واقعیت را بخواهید، ما حتی با ارائه‌ی اشتراک ماهانه هم چندان موافق نیستیم. چون متمم یک مجله نیست. بلکه یک برنامه‌ی آموزشی برای توسعه فردی است که اثرات آن را در کمتر از سه یا شش ماه مطالعه و تمرین پیوسته نمی‌توان مشاهده کرد.

ما اگر هم دسترسی یک‌ماهه در نظر گرفته‌ایم، این فرصت را صرفاً به عنوان دسترسی آزمایشی می‌بینیم تا مخاطبان، با کیفیت مطالب آشنا شده و ببینند آیا می‌توانند طی یک ماه، با سبک آموزشی متمم کنار بیایند و‌ درس‌ها را بخوانند و تمرین‌ها را انجام دهند یا نه.

پاسخ به این سوال، با دسترسی یک روزه یا یک هفته‌ای مشخص نمی‌شود.

۲۱۲۰-آیا اخبارهای پیام اختصاصی آرشیو می‌شود؟

اخبار و مطالب پیام اختصاصی، از نظر متمم، مطالبی موردی و زودگذر هستند و همیشه سبز محسوب نمی‌شوند. به همین علت، آرشیو کردن آن‌ها معنا ندارد.

اما در معدود مواردی که چنین خبرهایی ظرفیت تبدیل‌شدن به یک درس را داشته باشند، به جای خود در قالب مثال یا Case، هنگام ویرایش به درس‌ها اضافه خواهند شد.

۲۱۳۰-چرا متمم لینک کامنت برتر در زیر هر درس را حذف کرده است؟

به خاطر این‌که اگر چنین لینکی وجود داشته باشد، یک حلقه‌ی بازخورد مثبت حول آن دیدگاه خاص شکل می‌گیرد و دیگران هم صرفاً به آن امتیاز می‌دهند.

بنابراین شانس دیده‌شدن دیدگاه‌های مفید دیگر، خصوصاً دیدگاه‌هایی که کمی با تأخیر پس از انتشار درس ثبت می‌شوند، کاهش خواهد یافت.

با این منطق، متمم قرار دادن لینک کامنت را مخالف مبانی عدالت آموزشی می‌داند.

پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر این مساله مطلب زیر از سری درسهای تفکر سیستمی را مطالعه بفرمایید:

آرکتایپ‌های سیستمی: موفقیت سهم موفق‌هاست

۲۱۳۵-چرا دیدگاه‌ها به ترتیب امتیاز چیده نمی‌شوند؟

چیده شدن به ترتیب امتیاز، نوعی وابستگی به تاریخچه (Path Dependency) ایجاد می‌کند. به این معنا که تعدادی از دیدگاه‌هایی که در روزهای نخست امتیاز می‌گیرند، برای همیشه بالا می‌مانند و دیدگاه‌های مثبت و مفید و آموزنده‌ی تازه‌تر، هرگز به صفحه‌ی نخست راه پیدا نمی‌کنند. با این روش در هر درس، صرفاً چند دیدگاه قدیمی که امتیازهای نخست را گرفته‌اند در معرض دید قرار می‌گیرند.

فقط یک لحظه خودتان تصور کنید که روی درسی با پانصد دیدگاه، حرف تازه و ارزشمندی را مطرح کرده‌اید. اگر دیدگاه‌ها به ترتیب امتیاز مرتب شده بود، حرف شما در همان ابتدا زیر کامنت‌های قدیمی‌تر دفن می‌شد و هرگز کسی صدای شما را نمی‌شنید.

قطعاً شما دوست ندارید برای دوستان‌تان هم چنین اتفاقی بیفتد.

۲۱۴۰-دوره ام بی ای متمم چه فرقی با ام بی ای دانشگاه دارد؟

دوره‌های MBA بر خلاف بسیاری از رشته‌های کلاسیک دانشگاهی، چارچوب صلب و از پیش تعریف‌شده‌‌ای ندارد.

بنابراین هر دانشگاهی چارچوب و سرفصل‌ دوره MBA خود را بر اساس سلیقه‌ی خود و البته منابع در دسترس (از جمله اساتیدی که در اختیار دارد) تعریف و تنظیم می‌کند. بنابراین اصطلاح «MBA دانشگاهی» یا «MBA موسسات آزاد» تعبیر دقیقی نیست.MBA هر مجموعه‌ی آموزشی با مجموعه‌ی دیگر تفاوت دارد و تنها روش آشنایی بیشتر با محتوای هر دوره، مطالعه‌ی سرفصل‌های آن است.
اگر با تنوع و گوناگونی نگاه به MBA آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم سرفصل های دوره MBA را به عنوان یک بررسی تطبیقی ابتدایی ببینید و مرور کنید.

۲۱۴۵-آیا متمم حاضر است برای آموزش حضوری توسط افراد / موسسات دیگر، لایسنس ارائه دهد؟

خیر.

متمم، آموزش حضوری و آموزش الکترونیک را دو رویکرد جایگزین (و نه مکمل) می‌داند و بر همین اساس، روش آموزش آنلاین الکترونیکی را انتخاب کرده است.

بنابراین ضمن احترام به عزیزانی که هنوز در حوزه‌ی آموزش فیزیکی فعال هستند، ترجیح می‌دهیم روی حوزه‌ی آموزش آنلاین که به ظرفیت‌ها و مزیت‌های آن باور داریم، متمرکز بمانیم.