Menu

سوالات متداول عمومی در متمم

متمم توانایی، صلاحیت، مسئولیت و مأموریت پیگیری مسائل شخصی اعضای خود را ندارد و صرفاً در چارچوب فعالیت‌های تعیین شده در استراتژی آموزشی خود، فعالیت می‌کند.

این اصل، مواردی مانند تنظیم یا پیگیری قرار ملاقات و جلسه با محمدرضا شعبانعلی (با هر موضوع قابل تصور)، مشاوره‌ی اختصاصی برای مشکلات و مسائل شخصی و شغلی، چالش‌های سازمانی، راهنمایی برای پروژه های دانشگاهی و مانند این‌ها را شامل می‌شود.

قاعده‌ی فوق به هیچ شکل و تحت هیچ شرایطی، استثناء‌پذیر نیست.

سوال‌های متداول عمومی مربوط به متمم

۸۰۰۰- آیا امکان برقراری تماس تلفنی با متمم وجود دارد؟

خیر .

متمم یک بستر آموزشی دیجیتال است و مبنای فعالیت ما، یادگیری آنلاین است. استفاده از ابزارهای سنتی ارتباطات مانند نامه‌ی کاغذی، تماس تلفنی، (اینستاگرام، تلگرام و سایر ابزارهای سرگرم‌کننده‌ی دیجیتالی)، فاکس، ارسال DVD و مانند این‌ها، در برنامه‌ی متمم جایی ندارد.

سریع‌ترین شکل ارتباط متمم با اعضای آن، بخش پشتیبانی است.

مطمئناً تمرین به فاصله گرفتن از ابزارهای سنتی و یادگیری با استفاده از ابزارهای دیجیتال، نه‌تنها برای استفاده‌ی بهتر شما از متمم، بلکه برای بهبود کیفیت زندگی خودتان و نزدیک شدن به سطح زندگی مدرن نیز مناسب و موثر خواهد بود.

۸۰۱۰- آیا امکان مشاوره (از هر نوع و به هر منظور) در متمم وجود دارد؟

خیر .

اگرچه متاسفانه در کشور ما آموزش عموماً به عنوان طعمه ای برای جذب پروژه های  مشاوره فردی و سازمانی مورد استفاده قرار میگیرد.

متمم مشخصاً آموزش و مشاوره را دو صنعت مستقل می داند که ادغام آنها با یکدیگر چه از لحاظ کارکرد، چه از لحاظ استراتژی توجیه پذیر نیست.

لذا فعالیت خود را بر روی مخاطبانی که به دنبال راه کارهای سریع و کوتاه مدت نبوده و علاقه مند به توسعه دانش و نگرش خود برای درک، تحلیل و طراحی راهکار جهت مسائل فردی و سازمانی خود هستند، متمرکز نموده است.

لذا هر نوع برنامه مشاوره و یا دوره آموزشی فیزیکی در تعارض عمیق با اصول و ارزش های متمم است و  از این جهت امکان مشاوره در متمم وجود ندارد.

از اینکه نگرش استراتژیک ما را در مشخص نمودن دقیق مرزهای فعالیت مان درک می کنید، سپاسگزاریم.

۸۰۲۰- پیشنهاد برای ارائه مطلبی خاص در متمم دارم، کجا مطرح کنم؟

اگر پیشنهادی برای ارائه موضوع و یا مطلبی خاص در متمم دارید، آن را در قالب نیازهای شخصی تان در درس تجربه‌ها و نیازها: نیازسنجی آموزشی اعلام بفرمایید تا در صورتی که تعداد علاقه مندان آن موضوع زیاد بود، به محورهای آموزشی متمم اضافه شود.

۸۰۳۰- آیا متمم پیشنهاد همکاری ارائه شده توسط مجموعه‌های دیگر را بررسی می‌کند؟

خیر.

در متمم، برنامه‌های توسعه‌ی استراتژیک به صورت بلندمدت تدوین شده و سپس، به برنامه‌های خُردتر استراتژیک و عملیاتی (یک ساله و فصلی) تبدیل می‌شوند.

بنابراین ما در متمم، با هدف حفظ هم‌سویی استراتژیک فعالیت‌ها و مدیریت بهینه‌ی منابع در دسترس، به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم از فرصت‌های همکاری خارج از چارچوب برنامه‌ی استراتژیک خود استفاده کنیم.

این نکته همه‌ نوع فعالیت‌ اجرایی و استراتژیک (مانند سئو، تولیدمحتوا، طراحی دوره‌های آموزشی، همکاری در دوره‌های فیزیکی در قالب اجرا یا حمایت، همکاری در فروش کتاب) را پوشش می‌دهد.

هم‌چنین در صورتی که در هر بخش از فعالیت‌ها، اجرای برنامه‌های تدوین شده، نیازمند همکاری با مجموعه‌های دیگر باشد، بر اساس فرایندهای از پیش تعریف شده، واحد مطالعه‌ی بازار، فهرستی از ارائه‌دهندگان خدمات را تهیه کرده و به ارزیابی آن‌ها و تعریف چارچوب همکاری می‌پردازد.

لذا از این‌که استراتژی متمم را درک کرده و پیشنهادهای همکاری برای ما ارسال نمی‌کنید، سپاسگزاریم.

۸۰۴۰- آیا متمم کسب و کار، محصول، کتاب و یا دوره های آموزشی ما را تبلیغ می‌کند؟

خیر.

متمم هیچ‌ نوع پروتکلی برای تبلیغات، اعم از تبلیغات بنری، تبلیغات ایمیل، تبلیغ در قالب رپورتاژ آگهی یا هر روش دیگری که ماهیت آن شبیه یا نزدیک به تبلیغ باشد ندارد و به علت ماهیت آموزشی خود و تعهد اخلاقی به اعضای متمم، به شدت از این کار اجتناب می‌کند.

این نکته، شامل هر نوع فعالیت یا محصول قابل تصور (از جمله کسب و کار، کتاب، فرد، دوره آموزشی، انجمن و مانند این‌ها) می‌شود.

این اصل در حدی در متمم جدی است که ما حتی برای معرفی کتاب‌هایی که همسو با مفاهیم متمم هستند، نسخه‌ی مورد نیاز را هم، هدیه نمی‌گیریم و از بازار خریداری می‌کنیم.

متمم از بدو تأسیس تا امروز، حتی یک ریال برای تبلیغ از هیچ شخص حقیقی یا حقوقی دریافت نکرده است.

۸۰۵۰- آیا متمم مدرک یا گواهینامه‌ای برای آموزش‌هایش ارائه می‌دهد؟

به هیچ وجه.

اگر مدرک می‌توانست کمکی به سطح آموزشی و فرهنگی جامعه‌ی ما بکند، نیازی به تأسیس متمم نبود. چنان‌که اکنون به نظر می‌رسد تعداد مدرک‌های صادر شده در کشور، از جمعیت کشور بیشتر باشد و اغلب افراد، چند مدرک مختلف داخلی و بین‌المللی در دست دارند؛ اما نتیجه را هم به خوبی دیده‌ایم و می‌دانیم.

متمم آموزش را به معنای رشد و پیشرفت و موفقیت فردی و سازمانی می‌داند و بر این اساس، تنها مدرک قابل استناد، دستاوردهای شغلی و شخصی هر فرد است.

بنابراین ما صرفاً بر روی اثربخشی و کیفیت آموزش تأکید داریم و معتقدیم هر نکته‌ی دیگر (از جمله صدور مدرک) می‌تواند یک دغدغه‌ی انحرافی در مسیر یادگیری باشد.

۸۰۶۰- آیا متمم / محمدرضا شعبانعلی دعوت برای شرکت در سمینار یا همکاری در دوره‌های آموزشی را می‌پذیرند؟

خیر.

متمم و طبیعتاً بنیان‌گذار آن، محمدرضا شعبانعلی، اولویت فعالیت آموزشی خود را بر ارائه‌ی مطالب و درس‌ها در بسترهای خود (متمم، روزنوشته، بهترین پاسخ و سایر مجموعه‌‌های همین گروه) می‌داند.

بر این اساس و با توجه به فاصله‌ی میان وضعیت موجود و وضعیت مطلوب، هیچ نوع فرصت و منابعی برای هر نوع فعالیت آموزشی خارج از استراتژی‌های تعریف شده‌ی خود (از جمله شرکت در سمینارها و دوره‌ها یا کمک در برگزاری‌ آن‌ها در قالب حامی یا هر شکل قابل تصور دیگر، حضور در دانشگاه‌ها، مهمان شدن در وبینارهای آموزشی، جشن‌ها و مراسم‌های فرهنگی) ندارد.

۸۰۷۰- آیا متمم درخواست‌های همکاری با افراد و استارت آپ‌ها را می‌پذیرد؟

خیر.

متمم نمی‌تواند درخواست‌هایی را که افراد مختلف برای همکاری با متمم (در بخش‌های ستادی یا عملیاتی از جمله کارآموزی، طراحی سایت، سئو و تدوین و تألیف درس‌ها و دوره‌های آموزشی) ارسال می‌کنند، بررسی کند.

زیرا در متمم برای توسعه‌ی همه‌ی فعالیت‌های ستادی و عملیاتی، فرایندهای مشخص تعریف شده و نقطه‌ی آغاز (Trigger Point) هیچ‌یک از فرایندها، درخواست یا پیشنهادهای دیگران نیست.

متمم به منظور حفظ همسویی‌ استراتژیک در برنامه‌ها و تخصیص بهینه‌ی منابع، همه‌ی فرایندها را از سمت خود آغاز می‌کند.

قاعدتاً هنگام اسکن کردن بازار، افراد و مجموعه‌هایی که توانمند باشند، تشخیص داده خواهند شد و در غیر این صورت، ترجیح ما این است که شکل دیگری از همکاری را (خارج از Resource Pool که خود متمم تشکیل داده و توسعه می‌دهد) نپذیریم.

۸۰۸۰- آیا متمم اپلیکیشن موبایل دارد؟ یا نمی‌خواهد داشته باشد؟

خیر.

در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، متمم قصد عرضه و ارائه‌ی اپلیکیشن موبایل ندارد.

علت‌های متعددی برای اتخاذ این تصمیم وجود داشته که بسیاری از آن‌ها داخلی است. اما در اینجا صرفاً به دو مورد از ده‌ها علت این تصمیم اشاره می‌کنیم:

همان‌طور که در روش‌های نادرست متمم‌خوانی گفته شده، ترجیح ما (بر اساس بررسی گسترده‌ی مطالعات انجام شده در سطح جهان) این است که متممی‌ها، از لپ‌تاپ یا کامپیوترهای دسکتاپ برای درس‌خواندن خود استفاده کنند تا Distraction آن‌ها به حداقل ممکن کاهش یافته و ضمناً تسلط بیشتری بر چارچوب درس‌ها داشته باشند (صفحه‌ی کوچک موبایل این امکان را نمی‌دهد). در این حالت، استفاده از موبایل به چک کردن موردی پروفایل یا بررسی زنگ تفریح و پاراگراف فارسی و مانند این‌ها محدود خواهد شد.

هنگام نیازهای موردی، مانند سر زدن به متمم در خودرو یا هواپیما یا سالن‌های انتظار، نسخه‌ی کاملاً اختصاصی موبایل متمم، امکانات مورد نیاز برای مطالعه، یادگیری و ارتباط با پشتیبانی را به اندازه‌ی مناسب در نظر گرفته است و اگر بهبود یا توسعه‌ای هم مد نظر گروه متمم باشد، نسخه‌ی موبایل را نسبت به طراحی و توسعه اپلیکیشن در اولویت می‌دانیم.

بدیهی است علاوه بر نکات فوق، فاکتورهای متعدد دیگری هم بر اساس استراتژی‌های داخلی متمم، مد نظر بوده و نهایتاً به این تصمیم رسیده‌ایم.

پیشاپیش از این‌که حق متمم را برای تصمیم‌گیری در استراتژی‌های داخلی خود به رسمیت می‌شناسید سپاسگزاریم.

۸۰۹۰- آیا متمم در شبکه ها و پلتفرم‌های اجتماعی (مانند اینستاگرام و تلگرام) حضور فعال دارد؟

خیر.

متمم فضایی برای یادگیری است و منظور از یادگیری، انباشت کردن اطلاعات پراکنده (مانند آن‌چه در شبکه های اجتماعی روی می‌دهد) نیست.

با مطالعه‌ی درس‌های یادگیری و مدل ذهنی در متمم، مفهوم واژه‌ی یادگیری (آن‌چنان‌که در متمم به‌کار می‌رود که با معنای رایج آن در جامعه و حتی محیط دانشگاهی تفاوت دارد) برای شما شفاف‌تر خواهد شد.

طبیعی است پس از آشنا شدن با مفهوم یادگیری به شکلی که متمم مد نظر دارد، اساساً صورت این مسئله که چرا متمم به سراغ ابزارهایی مانند شبکه‌ها و پلتفرم‌های اجتماعی نرفته، در ذهن شما پاک خواهد شد.

البته ما کاربرد این ابزارها را برای رشد بازار متمم (یا هر مجموعه‌ی آموزشی دیگر) می‌شناسیم و درک می‌کنیم. اما رشد بازار، اولویت متمم نیست و دغدغه‌ی ما صرفاً آموزش اثربخش و عمیق در مقیاس محدود برای کسانی است که چنین اولیتی دارند.

۸۱۰۰- چرا متمم خبرنامه هفتگی ارسال نمی‌کند؟

متمم حدود پنج سال متوالی، هر شنبه خبرنامه هفتگی را برای اعضای متمم ارسال کرد؛ اما در نهایت از نیمه‌ی دوم سال ۹۷ تصمیم گرفت این فرایند را Phase-out کرده و به تدریج متوقف کند.

طی سال‌های گذشته، ما از ایمیل‌های هفتگی به عنوان ابزاری برای یادآوری متمم در ذهن مخاطبان متمم استفاده می‌کردیم و در آن زمان، بر اساس آمار و بررسی‌ها، بخش قابل توجهی از بازدیدکنندگان، صرفاً اوایل هفته و به واسطه‌ی ایمیل به متمم سرمی‌زدند.

اما به تدریج شاخص‌های ما نشان داد که میزان Engagement و درگیری ذهنی متممی‌ها با متمم افزایش چشمگیری داشته است و درصد مخاطبانی که بازدید از متمم را تا یک هفته به تأخیر بیندازند، بسیار ناچیز است.

بررسی‌های ما نشان داده است که بخشی از این بهبود رفتار و افزایش پیگیری درس‌ها را می‌توان به شکل‌گیری تقویم آموزشی و منظم‌تر شدن انتشار درس‌ها در متمم نسبت داد.

بر این اساس تصمیم گرفتیم ارسال مستمر ایمیل‌های هفتگی را متوقف کرده و صرفاً در موارد ضروری با استفاده از ایمیل با اعضای متمم تماس بگیریم.

از این به بعد، جملات هفتگی و سایر مطالبی که در قالب ایمیل برایتان ارسال می‌شد، بسته به موضوع و ماهیت‌شان، در پیام اختصاصی یا بالای صفحه‌ی اصلی متمم، برایتان نمایش داده خواهد شد.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده مطالب اختصاصی متمم، به صورت منظم به پیام اختصاصی سر بزنید.

۸۱۱۰- آیا متمم می‌تواند در استخدام همکار به ما کمک کند؟

خیر. استخدام همکار و توسعه‌ی منابع انسانی، فعالیتی تخصصی است که خارج از حوزه‌ی استراتژیک تعریف شده برای متمم محسوب می‌شود.

بنابراین متمم، در هیچ‌یک از مراحل فرایند استخدام (از انتشار آگهی استخدام گرفته تا اعلام نظر درباره‌ی کیفیت دانش و تخصص دوستان متممی) ورود نمی‌کند.

۸۱۲۰- آیا بخش پشتیبانی متمم می‌تواند در تصمیم‌های شخصی‌ام به من کمک کند؟

با توجه به این‌که تعداد بسیار زیادی سوال‌های شخصی، اعم از شکل‌گیری دوستی، قطع رابطه، انتخاب میان شرکت‌های مختلف، نحوه‌ی سرمایه‌گذاری، انتخاب مدرس برای دوره‌های آموزشی، انتخاب میان موسسات آموزشی، مهاجرت، نحوه‌ی برخورد با مدیران بداخلاق، و انتخاب کتاب برای مطالعه به بخش پشتیبانی ارسال می‌شود، لازم است تأکید کنیم که بخش پشتیبانی، مشخصاً در زمینه‌ی پشتیبانی از فرایند آموزشی متمم فعالیت می‌کند و طبیعتاً مسائل شخصی دوستان متممی،  به هیچ شکل در حوزه‌ی فعالیت و تخصص بخش پشتیبانی متمم قرار ندارد.

۸۱۳۰- من می‌خواهم در مورد رفتار یکی از متممی‌ها در خارج از فضای متمم با شما صحبت کرده یا گزارشی را در اختیارتان قرار دهم. آیا می‌توانم این کار را انجام دهم؟

نه نمی‌توانید.

متمم صرفاً به رفتار متممی‌ها در داخل فضای متمم می‌پردازد و برای آن هم، مکانیزم‌های ویژه‌ی خود را در نظر گرفته است (مثلاً اگر یک دوست متممی، مطلبی را بدون منبع نقل کند، فرایند تذکر مشخص شده و باز هم نباید به پشتیبانی اعلام شود).

اما رفتارهای دوستان متممی خارج از فضای متمم، چه در محیط شغلی و چه در زندگی شخصی، هیچ ارتباطی به متمم ندارد و پیام‌های دریافت شده در این زمینه، بدون خوانده شدن پاک خواهد شد.

۸۱۴۰- آیا متمم آزمون‌های مختلف (مانند استعدادیابی و شخصیت شناسی) برگزار می‌کند؟

خیر. متمم صرفاً در حد سرفصل‌های درسی خود، به آزمون‌های مختلف از جمله آزمون‌های استعدادیابی، شخصیت‌شناسی و کار تیمی، اشاره می‌کند و هیچ نوع آزمونی برگزار نمی‌کند.

ضمناً در مواردی که پرسشنامه یا مجموعه سوالات مربوط به هر آزمون، در اختیار متمم بوده یا به محتوای درس کمک کند، آن را به عنوان مکمل درس‌ها منتشر می‌کند.

بنابراین، هیچ نوع پرسشنامه یا سندهای علمی دیگری که در متن درس‌ها نباشد، وجود ندارد و لطفاً برای دریافت انواع پرسش‌نامه‌ها، کتاب‌ها و مقالات، پیامی به بخش پشتیبانی ارسال نکنید.

۸۱۵۰- آیا متمم سفارش تولید محتوا برای سازمان‌ها و مشتریان را می‌پذیرد؟

خیر.

متمم صرفاً در زمینه‌ی طراحی و تولید محتوای آموزشی جهت ارائه آنلاین برای دانشجویان و اعضای خود فعالیت می‌کند و هیچ نوع سفارشی را در زمینه‌ی تولید محتوا – اعم از محتوای آموزشی ویژه‌ی سازمان‌ها، محتوای تبلیغاتی، مقاله برای رسانه‌ها یا هر نوع محتوای قابل‌تصور دیگر – نمی‌پذیرد.

۸۱۶۰- آیا متمم هیچ یک از دوره‌های آنلاین خود را به شکل حضوری برگزار می‌کند؟

خیر. همان‌طور که در بخش‌های دیگر سوالات متداول هم به شیوه‌های مختلف به این نکته اشاره کرده‌ایم، متمم استراتژی خود را اساساً بر آموزش دیجیتال آنلاین گذاشته است و برگزاری دوره‌های فیزیکی، با فلسفه‌ای که متمم بر پایه‌ی آن شکل گرفته تعارض دارد.

۸۱۶۵- آیا متمم می‌تواند از میان دوره‌های حضوری، برخی از مناسب‌ترین دوره‌ها را معرفی کند؟

خیر.

چنین کاری نیازمند تخصص ویژه و تحقیق گسترده و پایش بازار است و متأسفانه متمم منابع کافی برای چنین بررسی گسترده‌ای را در اختیار ندارد.
بنابراین پیشنهاد متمم، عاری از خطا نخواهد بود و چه بهتر این‌که کاری را که از ابتدا می‌دانیم دقیق نیست، انجام ندهیم.

۸۱۷۰- آیا می‌توان با مدیر متمم یا اعضای آن، جلسه‌ای برای سخنرانی یا مصاحبه تنظیم کرد؟

خیر.

متمم تمایلی به حضور رسانه‌ای ندارد و صرفاً بر تکمیل و توسعه‌ی محتوای آموزشی خود تمرکز دارد.

مواضع متمم و تجربیات آن، همگی در قالب درس‌های مختلف ارائه شده‌اند و نکته‌ی ناگفته‌ای برای طرح جداگانه در قالب جلسات و سمینارها و مصاحبه‌ها وجود ندارد.

۸۱۸۰- آیا متمم ثبت نام گروهی و سازمانی دارد؟

خیر.

اگر منظورتان از ثبت نام گروهی، استفاده از تخفیف‌های ثبت نامی است، متمم قطعاً چنین گزینه‌ای ندارد؛ چنان‌که در حال حاضر نیز هزینه‌ی استفاده از خدمات متمم بسیار پایین است و فضایی برای بازی‌های رایج با قیمت (تخفیف به خاطر گروه و مناسبت و تشویق‌های ترغیبی و مانند این‌ها) وجود ندارد.

هم‌چنین اگر منظورتان ثبت‌نام سازمانی به معنای پرداخت هزینه‌ی ثبت‌نام یک گروه از کارمندان و کارشناسان سازمان توسط واحد مالی یا دپارتمان آموزش سازمان است، باز هم باید اعلام کنیم که متمم از این خط مشی حمایت نمی‌کند.

همان‌طور که از نام متمم (محل توسعه‌ی مهارت‌های من) مشخص است، این مجموعه روی توسعه‌ی فردیمتمرکز است و نخستین گام در توسعه‌ی فردی، پرداخت هزینه‌ی یادگیری توسط خودِ فرد است.

ضمناً لازم به تذکر است که در سال‌های نخستین فعالیت متمم، ما از ثبت نام گروهی سازمانی حمایت کردیم، اما بررسی شاخص‌های عملکردی و میزان اثربخشی نشان داد که چنین کاری مناسب نیست. به همین علت، پیشنهاد همیشگی ما به مدیران آموزش سازمانی این است که نه‌تنها در متمم، در هیچ فضای فیزیکی و دیجیتال دیگر، تقسیم کار به صورت  «پرداخت هزینه از سوی سازمان» و «تلاش و یادگیری از سوی کارکنان» را در توسعه‌ی فردی در صدر فهرست گزینه‌های خود قرار ندهند.

۸۱۸۵- آیا می‌توانم به عنوان کارآموز با متمم همکاری کنم؟

خیر.

همکاری در قالب رابطه‌ی کارآموزی (چه با حقوق و چه بدون حقوق و مزایا) بیشتر مناسب سازمان‌های بزرگ با ساختارهای صلب و چارچوب‌های تعریف‌شده است.

مجموعه‌هایی مثل متمم که خود را به شکل Lean و با سبک چابک (Agile) مدیریت می‌کنند، معمولاً نمی‌توانند بستر مناسبی برای کارآموزی باشند. به همین علت، متمم هرگز کارآموز قبول نکرده و نمی‌کند.

۸۱۹۰-دوره ام بی ای متمم چه فرقی با ام بی ای دانشگاه دارد؟

دوره‌های MBA بر خلاف بسیاری از رشته‌های کلاسیک دانشگاهی، چارچوب صلب و از پیش تعریف‌شده‌‌ای ندارد.

بنابراین هر دانشگاهی چارچوب و سرفصل‌ دوره MBA خود را بر اساس سلیقه‌ی خود و البته منابع در دسترس (از جمله اساتیدی که در اختیار دارد) تعریف و تنظیم می‌کند. بنابراین اصطلاح «MBA دانشگاهی» یا «MBA موسسات آزاد» تعبیر دقیقی نیست.MBA هر مجموعه‌ی آموزشی با مجموعه‌ی دیگر تفاوت دارد و تنها روش آشنایی بیشتر با محتوای هر دوره، مطالعه‌ی سرفصل‌های آن است.
اگر با تنوع و گوناگونی نگاه به MBA آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم سرفصل های دوره MBA را به عنوان یک بررسی تطبیقی ابتدایی ببینید و مرور کنید.

۸۱۹۵-آیا متمم حاضر است برای آموزش حضوری توسط افراد / موسسات دیگر، لایسنس ارائه دهد؟

خیر.

متمم، آموزش حضوری و آموزش الکترونیک را دو رویکرد جایگزین (و نه مکمل) می‌داند و بر همین اساس، روش آموزش آنلاین الکترونیکی را انتخاب کرده است.

بنابراین ضمن احترام به عزیزانی که هنوز در حوزه‌ی آموزش فیزیکی فعال هستند، ترجیح می‌دهیم روی حوزه‌ی آموزش آنلاین که به ظرفیت‌ها و مزیت‌های آن باور داریم، متمرکز بمانیم.

سوال‌های متداول مرتبط با روزنوشته و سایر سایت‌های محمدرضا شعبانعلی

۸۲۴۰- آیا محمدرضا شعبانعلی در حال حاضر دوره یا سمینار برگزار می‌کند؟

محمدرضا شعبانعلی در حال حاضر هیچ نوع دوره و سمینار چه کوتاه مدت و چه بلند مدت، چه در زمینه مذاکره و چه غیر از زمینه مذاکره، چه سازمانهای دولتی و چه سازمانهای خصوصی بر‌گزار نمی‌کند و به فعالیت‌های پژوهشی خود مشغول است.

۸۲۵۰- چرا نمی‌توانم روی روزنوشته‌های محمدرضا شعبانعلی کامنت بگذارم؟

کامنت‌گذاری در روزنوشته‌های محمدرضا شعبانعلی (mrshabanali.com) صرفاً برای کسانی در نظر گرفته شده که حداقل ۱۵۰ امتیاز آموزنده‌ی اختصاصی در متمم داشته باشند.

در صورتی که امتیاز شما بیش از ۱۵۰ است، می‌توانید با مراجعه به صفحه‌ی دریافت کد فعال کد کامنت‌گذاری خود را دریافت کنید.

۸۲۵۰- آیا متمم می‌تواند ویدئو، فایل و منابع مرتبط با تدریس آقای محمدرضا شعبانعلی را به ما ارائه دهد؟

خیر.

متمم یک مجموعه‌ی آموزشی مستقل است و صرفاً خود را متعهد به ارائه‌ی مطالب و موضوعات آموزشی تعریف‌شده در خود متمم می‌داند.

اگر جایی مناسب باشد، ممکن است متمم به صلاحدید خود، از بخش‌هایی از تدریس یا مطالب ایشان (درست مانند صدها منبع دیگر که استفاده یا معرفی می‌شوند)‌ استفاده کند. اما این به آن معنا نیست که ما می‌توانیم فیلم‌ها یا صوت کلاس‌ها و سمینارها، منابع مطرح‌شده در جلسات آموزشی و مصاحبه‌ها یا هر مطلب دیگری را ارائه کنیم.

بنابراین به هر گونه سوالی که به هر شکل و با شیوه اشاره‌ای به منابع داشته باشد (چه دریافت منابع، چه درخواست توضیحات بیشتر و چه هر مورد دیگر) هیچ‌گونه پاسخی داده نخواهد شد.

۸۲۶۰- آیا می‌توانم دیدگاه خودم درباره‌ی برخی مطالب روزنوشته را به متمم اعلام کنم؟

برخی از دوستانی که کد کامنت‌گذاری ندارند، به گمان این‌که پیام‌های ارسالی برای متمم، نهایتاً به دست محمدرضا شعبانعلی می‌رسد، دیدگاه‌های خود را درباره‌ی مطالب روزنوشته، به متمم ارسال می‌کنند.

نظر به این‌که هیچ فرایندی برای تبادل پیام یا جابجایی دیدگاه‌ بین متمم  و روزنوشته وجود ندارد، دیدگاه‌های ارسالی از این جنس، بدون خوانده شدن و بررسی پاک می‌شوند.

۸۲۷۰- چرا RSS سایت روزنوشته، فید وبلاگ من را نمی‌خواند؟

اگر وبلاگ خود را در بخش وبلاگ های دوستان معرفی کرده‌اید و پس از مدتی، هنوز مطالب شما در بخش نوشته‌های دوستان نمایش داده نمی‌شود یا این‌که پیش از این نمایش داده می‌شده و در حال حاضر، مطالبات در فهرست فید نمی‌آید، احتمالاً یکی از مشکلات زیر وجود دارد:

وبلاگ خود را روی سرویس‌های میزبانی مانند wordpress.com یا blogger.com که توسط دولت مسدود شده‌اند، فعال کرده‌اید.

فید سایت شما مشکل دارد یا فید سالم است، اما مطلبی که در یکی از پست‌های آخرتان وجود دارد، کد خطا ایجاد کرده است. برای اطمینان از کارکرد درست فید خود، می‌توانید از سرویس‌های Feed Validator (مثلاً این سرویس) استفاده کنید.

 اگر فید سایت‌تان درست است، مشکل دیگر می‌تواند ناشی از تغییر تنظیمات هاست شما، یا ناخوانایی نسخه‌ی PHP cURL یا SSL Verification باشد که Conflict ایجاد کرده است. تا کنون بدون استثناء، همه‌ی تجربه‌های ما نشان داده که خطاهای ایجاد شده از این دست، دارای کد ۳۵ یا ۲۸ هستند و هر دو با آپگرید کردن نسخه‌های سرویس نرم‌افزاری هاست، مرتفع می‌شوند:

RSS: WP HTTP Error: cURL error 28: connect() timed out

RSS: WP HTTP Error: cURL error 35: SSL connect error

پس از آپگرید کردن و رفع مشکل هاست، برای اطمینان از فعال شدن مجدد فید، نیازی به هماهنگی با تیم متمم یا کامنت‌گذاری در روزنوشته نیست. کافی است تاریخ یکی از مطالب خود را به ساعت فعلی تغییر دهید و چند ساعت صبر کنید. اگر تنظیمات هاست شما به درستی اعمال شده باشد، در نخستین مرتبه‌ای که Feed‌ها چک شده و به‌روزرسانی می‌شوند، مطلب شما نمایش داده خواهد شد.