Menu

سوالات متداول در زمینه معرفی کتاب

همان‌طور که می‌دانید یکی از فعالیت‌های مهم متمم، معرفی و مرور کتاب‌هاست که با مراجعه به صفحه‌‌های معرفی کتابهای مدیریتی و معرفی کتابهای روانشناسی می‌توانید تعدادی از آن‌ها را ببینید.

البته معرفی کتاب در متمم، به این دو بخش محدود نیست و در پاراگراف فارسی و نیز نقشه راه یادگیری درس‌های مختلف، منابع متعددی مورد اشاره قرار گرفته و معرفی می‌شوند.

بر این اساس، بخشی از سوال‌هایی که به پشتیبانی متمم ارسال می‌شوند، به این موضوع و حواشی آن مربوط‌ هستند.

در ادامه می‌توانید تعدادی از این پرسش‌ها را بخوانید تا در صورتی که سوال یا ابهامی برایتان وجود دارد، مرتفع شود.

۵۰۰۰- آیا به عنوان نویسنده یا ناشر، می‌توانم به متمم برای تبلیغ کتاب خود درخواست بدهم؟

خیر .

همان‌طور که در بخش سوالات متداول عمومی آمده است، متمم به هیچ‌وجه هیچ شکلی از برنامه‌های تبلیغاتی را اجرا نمی‌کند و همکاری تبلیغاتی با هیچ مجموعه‌ای ندارد.

ما بر اساس محتوای درس‌های خود و اهداف آموزشی متمم، هر کتابی را که مناسب و همسو با محورهای آموزشی تعریف شده ببینیم، در درس‌ مربوطه معرفی خواهیم کرد.

تا کنون هم بابت معرفی هیچ کتابی از هیچ ناشری، هزینه‌ای دریافت نکرده‌ایم و پس از این هم نخواهیم کرد و حتی تک‌نسخه‌ی مورد نیاز خودمان را برای بررسی، عکاسی و نیز تطبیق با نسخه اصلی (در مورد کتابهای ترجمه شده) با هزینه‌ی خود متمم از بازار تهیه کرده و خریداری می‌کنیم.

۵۰۱۰- آیا می‌توانم در بخش دیدگاه‌ها، کتابی را که تألیف یا ترجمه کرده‌ام، معرفی کنم؟

بله.

اگر عضو متمم هستید و در متمم فعالیت دارید، این حق طبیعی شما است که در دیدگاه‌ها کتابی را که تألیف یا ترجمه کرده‌اید، معرفی کنید.

البته پیشنهاد ما این است که به دو نکته‌ی زیر توجه داشته باشید:

  • نخستین دیدگاه خود را به تبلیغ کتاب‌تان اختصاص ندهید. بلکه بعد از مدتی که تمرین درس‌های مختلف را حل کرده یا در بحث‌ها مشارکت کردید، کتاب‌تان را معرفی کنید تا دوستان متممی دیگر، حس بهتری نسبت به کتاب شما داشته باشند.
  • کتاب را فقط یک مرتبه و آن هم در زیر درس مرتبط با موضوع آن معرفی کنید.
  • کتاب را در درس‌هایی که تمرین دارند معرفی نکنید. چون قانون متمم این است که دیدگاه‌ها و نکاتی غیر از پاسخ تمرین، در زیر این درس‌ها منتشر نخواهند شد. بنابراین به سراغ درس‌هایی بروید که تمرینی برایشان مشخص نشده است. پیشنهاد ما این است که اگر درسی نقشه‌ی راه مشخص دارد، کتاب‌تان را زیر نقشه راه معرفی کنید؛ چون نسبت به سایر مطالب، بیشتر بازدید می‌شود.

۵۰۲۰- معیار متمم در انتخاب و معرفی کتاب‌ها چیست؟

ما دو دسته کتاب را در متمم معرفی می‌کنیم.

دسته‌ی اول کتاب‌هایی هستند که به قضاوت ما، مطالعه‌ی آن‌ها می‌تواند برای دوستان متممی مفید باشد. البته همیشه با مرور محتوای کتاب می‌کوشیم در حد توان خود، به تصمیم‌گیری بهتر دوستان متممی برای خریدن یا نخریدن کتاب، کمک کنیم.

دسته‌ی دوم کتاب‌هایی هستند که ما به عنوان منبع و مرجع استفاده کرده‌ایم. تهیه و خرید و مطالعه‌ی بسیاری از این کتاب‌ها ممکن است برای متممی‌ها ضروری و مفید نباشد (خصوصاً در مورد کتابهای مرجع که گران‌قیمت هستند و شاید از یک کتاب چندصد یا چندهزار صفحه‌ای، فقط چند صفحه‌ی آن برای شما مفید باشد).

اما قاعده‌ی ما این است که اگر در تدوین درس‌های متمم، بارها به یک کتاب ارجاع بدهیم یا نظرات و دیدگاه‌های مطرح شده در کتاب را نقل کنیم، مطلبی را به معرفی آن اختصاص می‌دهیم تا دوستان متممی به تدریج، با منابع معتبر هر حوزه، بیشتر و بهتر آشنا شوند.

۵۰۳۰- آیا کتاب‌های انگلیسی که در متمم معرفی می‌شوند، ترجمه شده‌اند؟

الزاماً نه.

متمم برای معرفی کتابهای انگلیسی – حتی به فرض این‌که ترجمه شده باشند – همیشه منبع اصلی را تهیه، مطالعه و بررسی می‌کند.

برای معرفی منابع هم، اصراری بر این‌که حتماً ترجمه شده باشند وجود ندارد (هدف ما از معرفی منبع، استناد علمی و رعایت چارچوب حرفه‌ای آموزش است و نه الزاماً معرفی کتاب برای خرید. بنابراین، وجود نسخه‌ی ترجمه شده یا حتی قابل دسترس بودن یا نبودن کتاب برای دوستان متممی، معیار ما در معرفی منابع نیست).

اما معمولاً هنگام معرفی یک کتاب، اگر بدانیم آن کتاب به فارسی ترجمه شده،‌ به این نکته اشاره کرده و مترجم و ناشر آن را معرفی می‌کنیم.

البته پیشنهاد ما این است که خودتان با مراجعه به درس زیر، در این زمینه بیشتر تحقیق کنید:

از کجا بدانم که یک کتاب به فارسی ترجمه شده است یا نه؟

۵۰۴۰- من ترجمه‌ی فارسی دیگری غیر از نسخه‌ی پیشنهادی متمم می‌شناسم

متمم هرگز اصراری به یک ترجمه‌ی مشخص از یک کتاب ندارد. اگر می‌بینید که ما ترجمه‌ای را معرفی کرده‌ایم، اغلب به این خاطر بوده که به آن ترجمه دسترسی داشته‌ایم.

بنابراین لطفاً هر زمان معرفی یک کتاب را خواندید و دیدید که خودتان ترجمه‌ی دیگری را مطالعه کرده‌اید، در زیر همان مطلب، به ترجمه‌ای که خوانده‌اید اشاره کنید و ضمناً توضیح دهید که قضاوت و دیدگاه شما در مورد کیفیت آن ترجمه چه بوده است.

تیم تحریریه‌ی متمم، به تدریج ترجمه‌های دیگری را که به آن‌ها دسترسی نداشته و توسط دوستان متممی معرفی شده،‌ به متن درس می‌افزاید.

۵۰۵۰- آیا محمدرضا شعبانعلی بر روی کتاب‌های دیگران، مقدمه‌ و معرفی می‌نویسد؟

اگر چه محمدرضا شعبانعلی در سال‌های دور، گاهی چنین کاری انجام داده است، اما طی چند سال اخیر، بر اساس ملاحظات و محاسبات متعددی تصمیم گرفته دیگر چنین کاری را انجام ندهد.

بنابراین سپاسگزار هستیم که این تصمیم را درک کرده و چنین پیشنهادی را مطرح نمی‌کنید.

۵۰۶۰- آیا متمم می‌تواند به من در انتشار کتابم کمک کند؟

همان‌طور که می‌دانید، متمم بر آموزش دیجیتالی متمرکز است و در حوزه‌ی نشر مکتوب فعالیت نمی‌کند.
با این حال، در میان دوستان متممی، آقای منصور سجاد (مدیر انتشارات کلید) به افراد بسیاری برای نشر و توزیع کتاب‌هایشان کمک کرده‌اند و شما هم می‌توانید با انتشارات ایشان تماس بگیرید.
البته همیشه این توصیه‌ی متمم را به‌خاطر بسپارید که منتشر نکردن یک کتاب ضعیف، بسیار بیشتر از انتشار آن می‌تواند به حفظ برند نویسنده کمک کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که تا حد امکان دقت و وسواس اخلاقی و علمی را چه در تألیف و چه در ترجمه، رعایت کنید.
ضمناً اگر شما به عنوان عضوی از متمم که اکنون در حال خواندن این مطلب هستید، خود در صنعت نشر فعالیت می‌کنید و می‌توانید در زمینه‌ی چاپ و پخش کتاب به دوستان‌تان کمک کنید، لطفاً با ارسال ایمیل به آدرس important at motamem به ما اطلاع دهید تا نام شما را نیز در همین صفحه قرار دهیم.

۵۰۷۰-آیا متمم فروش کتاب دارد؟

خیر. متمم صرفاً به معرفی کتاب‌ها می‌پردازد و هیچ‌نوع فعالیتی در زمینه‌ی فروش کتاب و سایر محصولات فیزیکی ندارد.

۵۰۸۰-از کجا می‌توانم نسخه‌ی انگلیسی کتاب‌ها را تهیه کنم؟

همان‌طور که احتمالاً از عکس و تصاویر کتاب‌ها متوجه شده‌اید، متمم غالبِ کتاب‌ها را در قالب نسخه‌ی کاغذی خریداری و آرشیو می‌کند و طبیعتاً پیشنهاد ما این است که شما هم از همین روش استفاده کنید. در ایران هم، سایت‌های متعددی هستند که سفارش‌های خرید خارجی را انجام می‌دهند و با جستجوی عبارتِ “خرید کتاب از آمازون”  و “خرید کتاب زبان اصلی” به سادگی می‌توانید ده‌ها نمونه از این شرکت‌ها را بیابید.

ضمن این‌که سرویس‌های متعددی در فضای آنلاین وجود دارند که دسترسی دیجیتال شما را به کتاب‌ها فراهم می‌کنند (مثلاً Kindle برای خرید موردی یا Scribd برای خرید اشتراک دسترسی به کتابخانه‌ی دیجیتال).

البته این را هم می‌دانیم که روش غیرقانونی دانلود نسخه‌ی الکترونیکی کتاب‌ها وجود دارد؛ اما طبیعتاً ما آن را به عنوان یکی از روش‌ها توصیه نمی‌کنیم. چنان‌که برای کسب درآمد، داشتن خودرو و هر چیز دیگر، همین گزینه موجود است، اما کسی به سراغ آن نمی‌رود.