Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


روشهای حفظ رابطه عاطفی | چه رفتارهایی به افزایش عمر رابطه کمک می‌کنند؟


حفظ رابطه عاطفی

درباره‌ی رابطه عاطفی مطلب و مقاله و توصیف و توصیه، کم نیست. اما بخش قابل‌توجهی از این مطالب به مراحل آغاز و پایان رابطه پرداخته‌اند.

مثلاً توضیح داده‌اند که رابطه چگونه شکل می‌گیرند و هر کسی برای چه کسی مناسب است و چگونه می‌توان شوق و علاقه‌ی طرف مقابل را برانگیخت و شخصیت شناسی و خودشناسی چگونه در این حوزه به کار می‌آید.

یا این‌که توضیح می‌دهند در زمان ایجاد تنش و تعارض در رابطه، چگونه رفتار کنیم و مدیریت تعارض چگونه می‌تواند به کمک‌مان بیاید.

قطعاً تمام این نکات، مهم هستند و باید با آن‌ها آشنا باشیم. اما مقطع مهم دیگری نیز در رابطه وجود دارد که نباید از آن غافل شویم: دوره‌ی حفظ و نگهداری رابطه.

بالاخره بین فاصله‌ی آشنایی و شکل‌گیری رابطه و دوره‌ی فرسایش و نابودی رابطه یک بازه‌ی زمانی مهم وجود دارد که در آن، رابطه مسیر آرام‌تری را طی می‌کند و روزها و شب‌هایش کم‌و‌بیش شبیه یکدیگرند و دو طرف از شیرینی‌ها و مزایای رابطه بهره می‌برند.

رفتارهای ما در همین بازه‌ی زمانیِ ظاهراً بی‌سر‌و‌صداست که می‌تواند زمینه‌ی طولانی‌ شدن رابطه یا ورود به فاز فرسایش را فراهم آورد. بنابراین منطقی است از خود بپرسیم:

حفظ رابطه عاطفی

در ادبیات علمی، این بازه‌ی زمانی را دوره‌ی Relationship Maintanance می‌نامند و شاید برایتان جالب باشد که برخی محققان و دانشمندان، اختصاصاً روی این دوره متمرکز شده‌اند و درباره‌اش مطالعه کرده‌اند.

در این درس قصد داریم با توجه به نتایج تعدادی از مطالعات انجام شده، برخی از روش‌ها و رفتارهایی را که می‌توانند به حفظ رابطه و افزایش طول عمر و کیفیت رابطه کمک کنند مرور کنیم (+/+/+).

این روش‌ها و توصیه‌ها، چندان عجیب و خارق‌العاده و غیرمنتظره نیستند، اما قرار گرفتن آن‌ها در کنار هم کمک می‌کند تا تصویر بهتری از «روش‌های حفظ رابطه» در ذهن‌مان شکل بگیرد.

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. به عنوان عضو ویژه‌ی متمم به مجموعه درس‌های بسیار بیشتری از جمله درس‌های زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

  فهرست درس‌های متمم

ضمناً از میان دوستان متممی، کسانی که درس‌های حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی را مطالعه کرده‌اند، به درس‌ها و موضوعات زیر نیز علاقه نشان داده‌اند:

  مدیریت استرس  |  مهارت ارتباطی  |  کوچینگ

  شخصیت شناسی | خودشناسی  |  مدیریت تعارض

  چگونه شاد باشیم | عزت نفس  | هوش هیجانی

  تحلیل رفتار متقابل  |  روانشناسی مثبت گرا  |  حل مسئله

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    حامد صیادی ، سارا حق بین ، وحید قاسمی ، ف. زنجانی ، حسین سلطانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری حمایت اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه حمایت اجتماعی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۵ نظر برای روشهای حفظ رابطه عاطفی | چه رفتارهایی به افزایش عمر رابطه کمک می‌کنند؟

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .