Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


رزومه نویسی | در یک نمونه رزومه کاری چه چیزهایی باید باشد (و نباشد)


رزومه

بسیاری از ما در طول مسیر شغلی خود رزومه نوشته‌ایم؛ کاری پردردسر و ناخوشایند، اما ضروری و ناگزیر.

ارسال رزومه یکی از نخستین گام‌های ورود به یک موقعیت شغلی جدید است. با وجودی که معمولاً‌ استخدام صرفاً بر اساس رزومه انجام نمی‌شود، اما رزومهٔ خوب می‌تواند شانس ما را برای ورود به فرایند استخدام افزایش دهد.

بالعکس، رزومهٔ ضعیف ما را از راهیابی به مراحل بعدی استخدام (مصاحبه تلفنی، مصاحبه حضوری، مذاکره حقوق و …) محروم می‌کند.

رزومه سند حساسی است که اشتباهات جزئی در آن هم می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. چون کسی که رزومه را می‌خواند یک «انسان» است و ناگزیر به انواع سوگیری‌ها و خطاهای شناختی آلوده است. هر چقدر که سازمان‌ها فرایند بررسی و ارزیابی رزومه‌ها را شفاف کرده و برای آن چارچوب تعیین کنند، باز هم این خطاها به شکل کامل حذف نمی‌شوند.

از طرفی باید تا حدی هم به استخدام‌کننده حق داد. او تنها یک یا دو صفحه در اختیار دارد و بر اساس آن باید دربارهٔ کسی که ندیده و نمی‌شناسد قضاوت کند؛ هر چند یک قضاوت اولیه. با این حجم دادهٔ محدود، کوچک‌ترین نکات مثبت یا منفی هم پررنگ می‌شوند و به چشم می‌آیند.

پس منطقی است که است در نوشتن رزومه حساس باشیم و بکوشیم بهترین رزومهٔ ممکن را تنظیم کنیم.

با توجه به این که فرمت و قالب رزومه تابع سلیقه است و قالب‌های بسیاری هم برای رزومه ارائه شده‌اند (از نرم افزارهایی مثل Microsoft Word تا انبوه سرویس‌های رزومه ساز) ما در این‌جا بیشتر از محتوای رزومه حرف می‌زنیم. ضمناً بیشتر بر اشتباهات رزومه نویسی متمرکز می‌شویم.

لازم به تأکید است که بر خلاف بیشتر درس‌های متمم که با تکیه بر «مقالات، پژوهش‌ها و کتاب‌های معتبر» تدوین و تألیف می‌شوند، در این‌جا سلیقه هم سهم مهمی دارد. بنابراین، جز در برخی موارد بدیهی و واضح، در سایر موضوعات نمی‌توان حکم قطعی داد. ما هم اصراری بر درست بودن مطلق این موارد نداریم و ممکن است بعضی از پیشنهادها و اشارات متمم با سلیقهٔ شما هم‌خوان نباشد.

حجم رزومه | بکوشید از یک یا دو صفحه بیشتر نشود

رزومه (résumé) را با طرح کامل زندگی یا سی وی (C.V. مخفف Curriculum Vitae) اشتباه نگیرید. CV جزئیات بسیار بیشتری دارد و ممکن است بسیار حجیم شود. معمولاً رویکرد دانشگاهی در آن پررنگ‌تر است و جزئی‌ترین دستاوردها هم در آن می‌آید (حتی مطلبی که یک بار برای یک کنفرانس فرستاده‌اید و در حد پوستر پذیرفته شده است).

اما رزومه برای ستخدام در یک موقعیت شغلی مشخص تهیه و تنظیم می‌شود و قرار است در آن کارفرما را متقاعد کنید از شما برای مصاحبه و مراحل بعدی استخدام دعوت کند؛ همین و نه بیشتر.

📄رزومه ترجیحاً باید یک صفحه باشد و در شرایط خاص به دو صفحه تبدیل شود.

📄تنها استثناء زمانی است که کارفرما صریحاً شرایط دیگری تعیین کند. مثلاً ممکن است یک کارفرما برای استخدام کارشناس تولید محتوا در واحد دیجیتال مارکتینگ تأکید کند که سه پروژهٔ موفق خود را با جزئیات شرح دهید و بگویید که چه دستاوردهایی در آن‌ها داشته‌اید. در چنین شرایطی صرفاً شرح همین سه پروژه می‌تواند به بیشتر از دو صفحه نیاز داشته باشد. البته در چنین حالتی هم بهتر است شرح پروژه‌ها را در برگه‌های دیگری به عنوان «پیوست / Enclosure» ارائه کنید و در بخش اصلی رزومه (که هم‌چنان یک یا دو صفحه بیشتر نیست) صرفاً با اشاره به نام کارفرماها و اسم پروژه‌ها بگویید که شرح کامل در پیوست آمده است.

فرمت فایل رزومه | بهترین گزینه فایل PDF است

شاید این نکته بدیهی به نظر برسد. اما اگر تجربهٔ اعلام موقعیت شغلی و دریافت رزومه داشته باشید، حتماً دیده‌اید که هنوز هم کسانی هستند که رزومهٔ خود را در قالب فایل ورد (Doc و Docx) یا حتی عکس (JPG و GIF) ارسال می‌کنند.

فایل PDF از این جهت برتری دارد که همه جا به یک شکل دیده و خوانده می‌شود و چارچوب آن به هم نمی‌ریزد. ضمن این که فونت‌های مورد استفادهٔ شما هم در آن ذخیره می‌شود و مطمئن هستید آن‌چه دریافت‌کننده می‌بیند، همان چیزی خواهد بود که پیش روی شماست.

البته نرم‌افزار Word هم این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد که فونت مورد استفاده‌تان را داخل فایل ذخیره کنید تا دریافت‌کننده به آن دسترسی داشته باشد (Font Embedding). اما هم‌چنان تعدد نسخه‌های Word در سیستم‌عامل‌های مختلف می‌تواند چارچوب رزومهٔ شما را خراب کند (مثلاً‌ اگر دریافت‌کننده فایل Word را روی گوشی موبایل خود باز کند).

📝تا زمانی که کارفرما روی فرمت خاصی تأکید نکرده، یا شما را در انتخاب بین چند فرمت – که یکی از آن‌ها PDF است – آزاد گذاشته، حتماً PDF را انتخاب کنید.

📝جز در شرایطی که کارفرما صریحاً اعلام کرده باشد، هر دو نسخهٔ PDF و Word را نفرستید. چون باز هم ممکن است نسخهٔ Word رزومه‌تان باز شود.

📝توجه کنید که بعضی از سازمان‌های بزرگ از نرم‌افزارهای اتوماسیون استخدام و جذب یا ATS (مخفف Applicant Tracking System) استفاده می‌کنند. اگر چه اکثر ATS‌های مدرن می‌توانند محتوای فایل‌های PDF را هم بخوانند، اما نسخه‌های ساده‌تر و قدیمی‌تر، فایل‌های Word را ترجیح می‌‌دهند. اگر کارفرما اصرار داشت که رزومه در قالب Word باشد، احتمالاً‌ از چنین سیستم‌هایی استفاده می‌کند. در این شرایط، رزومهٔ خود را بسیار ساده (و البته تمیز و حرفه‌ای) طراحی کنید و استفاده از المان‌های گرافیکی را محدود کنید. با این کار مطمئن می‌شوید که رزومهٔ شما درست دیده، خوانده و طبقه‌بندی خواهد شد. البته بیشتر ATS‌ها برای ساختن رزومه فرم اختصاصی در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند که طبیعتاً در این حالت دیگر موضوع انتخاب فرمت فایل منتفی است.

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ درس‌های مسیر شغلی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مسیر شغلی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های مسیر شغلی به مجموعه‌ی گسترده‌ای از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس‌های مسیر شغلی از میان مجموعه درس‌های متمم به مطالعه‌ی درس‌های زیر بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند:

  خودشناسیشخصیت شناسی | کار تیمی

  کوچینگ | مشاوره مدیریت  |  استعدادیابی

  مذاکره | رفتار سازمانی | تصمیم گیری

  ارزش آفرینی | فایل صوتی حرفه ای گری

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم همه‌ی درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تفاوت‌های فرهنگی مهم‌اند | مراقب توصیه‌های ترجمه‌ای باشید

بخش قابل‌توجهی از مطالبی که دربارهٔ رزومه و رزومه نویسی در فضای فارسی منتشر می‌شوند، و نیز نکاتی که با عنوان «آموزش رزومه نویسی» تدریس می‌شوند، از منابع انگلیسی ترجمه شده‌اند.

این کار به خودی خود، ایراد محسوب نمی‌شود. به شرطی که به تفاوت‌های فرهنگی توجه داشته باشیم و دقت کنیم این توصیه‌ها با فرهنگ رایج در کشور ما سازگار باشند.

به عنوان مثال، در بسیاری از کشورها فعالیت‌های اجتماعی خارج از محیط کار یک مزیت محسوب می‌شوند. این که بخشی از وقت شخصی خود را در یک خیریه یا NGO بگذرانید یا به سایر کارهای عام‌المنفعه اختصاص دهید. این موضوع آن‌قدر جدی است که می‌شود گفت زندگی در سه بخش «شخصی، شغلی، اجتماعی» دیده می‌شود (نه فقط شخصی و شغلی). کسانی که قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل دارند، یاد گرفته‌اند که – به شکل واقعی یا صوری – در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کرده و با این کار، سطری به سطور رزومهٔ خود اضافه کنند.

در کشور ما، اگر چه بسیاری از مدیران در ظاهر دربارهٔ اهمیت زندگی شخصی و اجتماعی کارکنان خود حرف می‌زنند، در عمل هنوز دغدغه‌های جدی اجتماعی ندارند. حتی نمونه‌های متعددی را می‌توان یافت که کارهایی با عنوان مسئولیت اجتماعی شرکتی انجام می‌شوند، اما نگرش سیستمی پشت آن‌ها نیست و جز تبلیغات و برندسازی کارکرد دیگری ندارند.

در چنین شرایطی، اگر کمی واقع‌بینانه نگاه کنیم، ممکن است تأکید بر این نکته که شما نقش بسیار فعالی در یک موسسهٔ غیرانتفاعی یا خیریه دارید، برای کارفرما جذاب نباشد. ما – متأسفانه – چند مرتبه شاهد بوده‌ایم که مدیران با مشاهدهٔ چنین رزومه‌هایی گفته‌اند:‌ کسی که آخر هفته‌اش را تماماً صرف چنین کارهایی می‌کند، اول هفتهٔ پرانرژی ندارد. او استراحت نکرده و مثل یک فرد دو-شغله است.

حرف ما این نیست که همیشه و همه‌جا، اشاره به فعالیت‌های اجتماعی مفید نیست. مدیران بسیاری را می‌توان یافت که فعالیت‌های اجتماعی را به رسمیت می‌شناسند و چنین کارهایی را امتیازی مثبت در نظر می‌گیرند. از سوی دیگر، مدیران و سازمان‌هایی هم هستند که فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را امتیاز مثبت در نظر می‌گیرند، اما تعریف بسیار محدودی از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دارند و صرفاً برخی کارها و فعالیت‌های خاص را مصداق «کار فرهنگی» می‌دانند.

اگر کارفرما را به خوبی نمی‌شناسید و ارزش‌های سازمانی کارفرما را به خوبی نمی‌شناسید، شاید بهتر باشد در طرح نکاتی که خارج از فضای مرتبط با شغل است، محتاط‌تر باشید. این توصیه را می‌توان چنین خلاصه کرد که: «بخش سرگرمی و فعالیت‌های شخصی را در رزومه با دقت و وسواس مضاعف بنویسید.»

تا حد امکان مراقب اشتباهات نگارشی باشید

بسیار مهم است که در رزومهٔ شما اشتباهات نگارشی وجود نداشته باشد. قرار نیست حتماً کاملاً‌ مطابق فارسی معیار بنویسید (مگر این که قرار باشد در مشاغلی مانند ویراستاری فعالیت کنید). اما انتظار می‌رود جمله‌هایتان، قابل‌فهم باشند و کلمات را با دیکتهٔ درست نوشته باشید.

در این راستا پیشنهادهای زیر را جدی بگیرید:

🖋️حتماً متن رزومه را چند بار بخوانید. اگر امکان پرینت گرفتن رزومه را دارید، شاید در مشاهدهٔ رزومه روی کاغذ، خطاهایی به چشم‌تان بیاید که در شکل دیجیتال نمی‌بینید.

🖋️وقتی بلافاصله پس از نوشتن متن، آن را می‌خوانید، ممکن است به خاطر خستگی ذهن خطاها از چشم‌تان دور بماند. چند ساعت – و اگر می‌توانید چند روز – بعد از نوشتن رزومه آن را دوباره بخوانید.

🖋️رزومهٔ خود را در اختیار دوستان‌ معتمدتان قرار دهید تا آن‌ها هم رزومه را بخوانند و اشتباهات احتمالی را بیابند.  نویسندهٔ‌ یک متن، مناسب‌ترین فرد برای یافتن اشتباهات آن نیست.  اگر در میان دوستان و آشنایان، فردی هست که جایگاه مدیریتی دارد و موقعیت و تجربه‌اش به کارفرمای مد نظرتان نزدیک است، رزومه را به او نشان بدهید. احتمال دارد علاوه بر اشتباهات سادهٔ نگارشی، ایرادهای مهم یا خطاهای ظریف دیگری هم ببیند و به شما برای اصلاح رزومه کمک کند.

🖋️فهرست اشتباهات رایج در نگارش کلمات را بخوانید. این فهرست، شامل اشتباهات پرتکراری است که در نوشته‌های دوستان متممی دیده‌ایم. ممکن است بعضی از آن‌ها در متن شما هم باشد.

آنچه خواندید، بخش اول نکات رزومه نویسی است.

در ادامه به نکات دیگری مانند اهمیت به روزرسانی رزومه، حضور در شبکه های اجتماعی، استفاده از کلمات تخصصی، کلیشه‌ها، تکنیک‌های گرافیکی، نحوهٔ توضیح مهارت‌ها، تحصیلات، سوابق قبلی و … اشاره خواهیم کرد.

اگر شما هم پیش از این در ارسال رزومه اشتباهاتی داشته‌اید یا به عنوان کارفرما اشتباهاتی در رزومه‌های دریافت‌شده دیده‌اید، خوشحال می‌شویم آن‌ها را با دوستان خود در میان بگذارید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمد میلادی ، محمد علیزاده ، مهدی صالح‌پور ، هیوا ، نریمان درافشان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مسیر شغلی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مسیر شغلی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۰ نظر برای رزومه نویسی | در یک نمونه رزومه کاری چه چیزهایی باید باشد (و نباشد)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد امین زندی فرد

  به نظرم اگر می خواهید شانس بالایی در استخدام شدن داشته باشید، ناگزیر باید چندی از سوابقان را در صورت اینکه مرتبط نباشند حذف کنید و تا حد امکان تخصصی بنویسید.

  پاراگراف بالا برای من خیلی خوشآیند نیست ولی تجربه ی اندکم به من ثابت کرده است که شانس تخصص گرا ها در بدست آوردن یک شغل بیشتر از وسعت گرا هاست مگر در برخی مشاغل خاص مثل CEO. (تعبیر متاسفانه و خوشبختانه اش با شما) 

  این اشتباه من در خیلی از رزومه هایی که قبلا فرستاده ام بود، خودم را فردی وسعت گرا نشان می دادم که دوستان منابع انسانی زحمت حذف رزومه من را می کشیدند. البته شاید لفظ اشتباه خیلی مناسب نباشد اما با توجه به زمینه(Context) شرکت، این یک اشتباه بود که من زیاد مرتکب شدم.

  مورد بعدی که به نظرم اشتباهم در این مسیر بوده، استفاده از قالب های آماده است. باز هم تجربیه ولی احساس می کنم این مورد نیز باعث ایجاد یک سوگیری و بروز اثر هاله ای می شود. این امکان وجود دارد که افرادی با طراحی خلاقانه تر و مهارت کمتر، بیشتر از افرادی با مهارت بالاتر و ترکیبی معمولی پذیرش شوند.

  مورد دیگر که جزو توصیه شده هاست و من خیلی از آن استفاده نکردم، ساخت رزومه اختصاصی برای شرکت است. اگر شخص بررسی کننده، احساس کند این رزومه، آنی نیست که به صورت گروهی برای همه شرکت ها فرستاده شده باشد، احتمال پذیرش بیشتر می شود. 

  برای من همواره رزومه ای که گرافیست ها و طراح ها دارند برایم الهام بخش است. با اینکه تمامی آن موارد بیشتر از دو صفحه است اما نمونه کار هایشان جذابیت خاصی به رزومیشان می دهد و گویی تصاویر به جای کلمات سخن می گویند. 

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .