Menu


خوشه بندی چیست و چه تفاوتی با طبقه بندی دارد؟


مدل ذهنی و ابزاری به نام خوشه بندی

می‌دانید که درس مدل ذهنی، یکی از درس‌های زیربنایی ما در متمم است و توجه و علاقه خاصی به آن داریم. اما شاید کلیدی‌تر از درس مدل ذهنی، درس مهارت یادگیری باشد. واقعیت این است که منطقی‌تر بود درس خوشه بندی در سلسله مباحث مهارت یادگیری ارائه شود.

اما از آنجا که ما مهارت یادگیری را به عنوان پیش‌نیاز هیچ درس دیگری اعلام نکرده‌ایم و درس مدل ذهنی را به عنوان یکی از نخستین گام‌های یادگیری مدیریت و علوم انسانی معرفی کرده‌ایم، تصمیم گرفتیم خوشه بندی یا Clustering را در سلسله درس‌های مدل ذهنی قرار دهیم و به نوعی اشاره کرده باشیم که بدون آشنایی با این مفهوم، نمی‌توان به درکی عمیق و کاربردی از دانش مدیریت و سایر حوزه‌های مرتبط با علوم انسانی دست یافت.

به این سوال توجه کنید:

مدل ذهنی و مفهوم خوشه بندی با استفاده از نقطه ها

طبیعی است که پاسخ این سوال، دشوار نیست. بسته به نوع دقتی که مد نظر شماست، ممکن است کل نقطه‌ها را به دو دسته تقسیم کنید:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

ما در درس اعتیاد به کار با خوشه بندی انجام شده توسط براین رابینسون آشنا شدیم و بعد از آن، کاری که ما انجام می‌دهیم طبقه بندی است.

آنهایی که تحلیل گران خوبی در مدیریت و در علوم انسانی هستند، کسانی هستند که خوشه بندی‌ها را می‌شناسند و خوشه بندی‌های مفید و غیرمفید را از هم تشخیص می‌دهند و می‌توانند برای حل هر مسئله یا تحلیل هر رویدادی از خوشه بندی مناسب آن استفاده کنند.

به همین دلیل،‌ اگر یک بار دیگر به ساختار بسیاری از دروس متمم بازگردید متوجه می‌شوید که ساختار اصلی ما در بسیاری از دروس تقریباً مشابه است. ما ابتدا توضیح می‌دهیم که یک کلمه خاص چه معنایی دارد و چه کسانی در موردش مفهوم پردازی کرده‌اند. سپس به بررسی کسانی می‌پردازیم که خوشه‌بندی‌هایی در آن زمینه انجام داده‌اند و یکی از خوشه‌بندی‌های موثر را – به انتخاب و تحلیل خودمان – در میان آنها مورد توجه خاص قرار می‌دهیم. و در ادامه هم می‌کوشیم نشان دهیم که با استفاده از این خوشه بندی، چگونه می‌توانیم به شکل بهتری به حل مسائل و مشکلات فعلی و نیز پیش بینی و مدیریت روندهای آتی بپردازیم.

در برخی حوزه‌ها این کار به صورت کامل در متمم انجام شده و در برخی از آنها در میانه راه هستیم.

 

تمرین:

در یکی از حوزه‌هایی که مورد علاقه شماست، فردی را معرفی کنید که یک خوشه بندی تاثیرگذار (از نگاه شما) انجام داده باشد. لطفاً در چند سطر توضیح دهید که از نظر شما، این کار چگونه به تحلیل شرایط موجود و پیش بینی بهتر مسیر آینده کمک می‌کند.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مدلهای ذهنی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

213 نکته برای خوشه بندی چیست و چه تفاوتی با طبقه بندی دارد؟

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .