Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


خودنظارتی چیست؟ آیا شما هم یک آفتاب‌پرست اجتماعی هستید؟


خودنظارتی

قبل از شروع درس، باید به این نکته اشاره کنیم که خودنظارتی ترجمه‌ی Self-monitoring است. ترجمه‌ی جذابی نیست، اما فراگیر شده و به همین علت، ما هم از همین اصطلاح استفاده می‌کنیم.

مفهوم خودنظارتی را ابتدا اسنایدر (Snyder) مطرح کرد. کسی که ما در متمم او را به خاطر بحث‌های مربوط به امیدواری و خوش بینی می‌شناسیم.

دغدغه‌ی اسنایدر این بود که: «آیا ما انسان‌ها، هنگام مواجهه با دیگران، بر اساس ویژگی‌های آن‌ها و نشانه‌ها و پیام‌ها و سیگنال‌هایی که از دیگران دریافت می‌کنیم، نحوه‌ی حرف زدن و رفتار کردن و ارسال پیام‌های خودمان را تغییر می‌دهیم یا نه؟»

مثلاً فرض کنید شما امروز دو جلسه دارید. در یکی از آن‌ها، فردی مذهبی حاضر می‌شود و در جلسه‌ای دیگر، فردی که باورهای مذهبی‌اش ضعیف است. آیا در هر دو جلسه به یک شکل رفتار می‌کنید و حرف می‌زنید؟

یا این‌که مثلاً دو دوست دارید که یکی از آن‌ها، اهل مطالعه است و دیگری رابطه‌ی چندانی با مطالعه ندارد و بیشتر اهل خوش‌گذرانی و زندگی در لحظه است. آیا با هر دو دوست به یک شکل برخورد می‌کنید؟

به عنوان مثالی دیگر، فرض کنید در یک مهمانی با فردی روبرو شده‌اید و می‌خواهید با وی ارتباط برقرار کنید. آیا با یک سبک استاندارد جلو می‌روید و حرف می‌زنید و برخورد می‌کنید؟ یا سعی می‌کنید از رفتار و گفتار و حرکات او، ترجیحاتش را بفهمید و خود را به شکلی نمایش دهید که او شما را بپسندد و شبیه خودش بپندارد؟

اگر از جمله افرادی هستید که به شدت مراقب گفتار و رفتار خود هستید و می‌کوشید خودتان را با طرف مقابل و سلیقه‌ی اطرافیان تطبیق دهید، می‌توان گفت که خودنظارتی در شما بالاست.

اما اگر شیوه‌ی رفتار و گفتار ثابتی دارید و مستقل از علایق و ترجیحات طرف مقابل، بر اساس نگرش‌ها و باورهای خودتان رفتار می‌کنید و حرف می‌زنید، می‌توان گفت که خودنظارتی در شما پایین است.

پرسشنامه خودنظارتی اسنایدر

محدودیت در دسترسی کامل به این دوره

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های خودشناسی و شخصیت شناسی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. با فعال کردن عضویت ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری نیز دسترسی پیدا می‌کنید:

ضمناً بررسی‌های ما نشان داده در میان دوستان متممی، کسانی که به درس‌های شخصیت‌شناسی علاقه‌مند بود‌ه‌اند، برای مطالعه‌ی درس‌های زیر هم وقت صرف کرده‌اند:

تحلیل رفتار متقابل | زندگی شاد | افزایش عزت نفسکوچینگ | مشاوره مدیریت

کاریزما | مدیریت استرستصمیم گیری | روانشناسی پول | استعدادیابییادگیری

تحلیل رفتار متقابل | هوش هیجانیمهارت ارتباطی | رابطه عاطفی | مسیر شغلی

مشارکت در بحث

شما در کجای طیف قرار می‌گیرید؟ نگاهتان به افرادی که در انتهای طیف قرار دارند چیست؟ آیا چنین افرادی را در میان دوستان و آشنایان خود داشته‌اید؟

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری خودشناسی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه خودشناسی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶۸ نظر برای خودنظارتی چیست؟ آیا شما هم یک آفتاب‌پرست اجتماعی هستید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ساناز مجرد

  سال‌هایی بود که گمان می‌کردم خودنظارتی یعنی فرد آزادمنش نیست یا به زبان کمی تندتر فرد ملاحظه‌کار و ترسو است. به‌راحتی در برابر توصیه‌هایی مبنی بر خودنظارتی به خصوص در محیط‌های خاص واکنش منفی نشان می‌دادم و معتقد بودم که هیچ چیز نباید انسان را مجبور کند که خلاف باورهایش عمل کند.
  با تجربه‌های مهربانی بودند که بعد از توصیه‌کردن و شنیدن حرف‌های من لبخندی می‌زدند . معنی این لبخندها را بعدها می‌فهمیدم. زمانی که به خاطر این که با چرخش ابر و باد و مه و خورشید در محل کارم نگشتم عده‌ای تمام زحمت‌هایم را نادیده گرفتند و در رویم گفتند که من مناسب سیستمشان نیستم؛ نه به خاطر نقص عملکرد سیستمی بلکه به خاطر انعطاف‌ناپذیری و به زبان این درس خودنظارتی کم.
  امروز می‌دانم که در سیستم‌هایی که اصل بر خودنظارتی است هیچ نوع آزادمنشی و سینه‌سپرکردن و یکه‌تازی در باورها، نتیجه‌ای جز حذف از سیستم در پی ندارد و اگر حذف نباشد حداقلش جنگ فرسایشی اعصاب در پی خواهد داشت و بر این باورم که اگر قرار است آزادمنشی را انتخاب کرد حداقل با چشم باز عواقبش را باید پذیرفت.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .