Menu

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها
پنجشنبه ۲۶ مرداد ماه از ساعت ۸:۲۹ تا ۱۹:۰۰ – مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی
برخی از فواید گوش دادن به موسیقی


مزایای گوش دادن به موسیقی

در میان بحث‌های مختلفی که تا کنون تحت عنوان #سبک زندگی مطرح کردیم، جای خالی موسیقی به شدت احساس می‌شود.

گوش دادن به موسیقی هم مانند هر فعالیت دیگری می‌تواند فواید و مضرات مختلفی داشته باشد. شاید برای بسیاری از ما، حدس زدن مضرات گوش دادن به موسیقی چندان دشوار نباشد: گوش دادن با هدفون با صدای بلند می‌تواند به گوش آسیب برساند. گوش دادن به موسیقی در ماشین ممکن است باعث شود که صدای بوق یا علائم اخطاری وسایل نقلیه دیگر را نشنویم.

حتی کسانی که خیلی به موسیقی علاقه‌ای ندارند، با مقایسه‌ بین کسانی که موسیقی گوش می‌دهند و کتاب نمی‌خوانند و کسانی که کتاب می‌خوانند و موسیقی گوش نمی‌دهند، به نتیجه رسیده‌اند که گوش دادن موسیقی می‌تواند موجب افسردگی هم بشود!

اما از این حرف‌ها که بگذریم، فواید زیادی هم برای گوش دادن به موسیقی گزارش شده است که تصمیم داریم در اینجا به برخی از آنها بپردازیم:

فواید گوش دادن به موسیقی - کاهش درد

تحقیقات نشان می‌دهد اگر انتخاب موسیقی به درستی انجام شود، می‌تواند بر میزان دردی که تحمل می‌کنیم، میزان اضطراب ما و پاسخ‌های سیستم فیزیولوژیک بدن، تاثیرگذار باشند.

فواید گوش دادن به موسیقی و اثرات آن در ورزش و دویدن

 اگر چه به صورت قطعی در مورد مکانیزم تاثیر موسیقی در افزایش استقامت در ورزش (و خصوصاً دویدن و استفاده از تردمیل) اظهارنظر نشده است، اما بر اساس تحقیقات گزارش شده، در اصل این مسئله که موسیقی – درصورتی که ریتم آن همسان با سرعت دویدن باشد – می‌تواند استقامت ما را افزایش دهد، تردیدی وجود ندارد.

گزارش منتشر شده پس از سمپوزیوم مرکز تحقیقات موسیقی استنفورد هم، در زمینه‌ی اثر مثبت موسیقی حاوی نکات جالبی است:

فواید گوش دادن به موسیقی و تغییر امواج مغزی

 از جمله تحقیقات جالب دیگر در مورد اثرات گوش دادن به موسیقی، بررسی تاثیر موسیقی بر سیستم Cognitive (شناختی) مغز است:

فواید گوش دادن به موسیقی

البته برخی تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که موسیقی به صورت مستقیم، موجب افزایش توان مغز نمی‌شود. بلکه بهبود خُلق و وضعیت احساس فرد – که در اثر گوش دادن به موسیقی حاصل می‌شود – به افزایش قدرت عملکرد مغز منجر می‌شود.

فواید گوش دادن به موسیقی

توضیحات بیشتر در زمینه اثرات موسیقی در کاهش استرس درمان را می‌توانید در اینجا بخوانید.

لازم به توضیح نیست که انتخاب موسیقی هم به همان اندازه مهم است. بدیهی است که نه با موسیقی استاد شجریان و سمفونی بتهوون می‌شود بر روی تردمیل دوید و نه با موسیقی هاردراک، می‌توان استرس اتاق عمل را از بین برد!

تمرین:

این بحث هنوز می‌تواند بسیار کامل‌تر شود. در صورتی که تحقیقات معتبر دیگری در زمینه‌ی اثرات مثبت موسیقی مشاهده کرده‌اید، لطفاً‌ آنها را در پایین همین درس – با اشاره به منبع – بیان کنید.

 

موسیقی در زندگی شما چه سهمی دارد؟ در صورتی که علاقه دارید در متمم در این مورد و موارد مشابه، بیشتر بخوانید و بشنوید، لطفاً در زیر این بحث، علامت بگذارید و به ما بگویید که این موضوع، در حوزه‌ی علاقه‌ی شما قرار دارد.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

105 نکته برای برخی از فواید گوش دادن به موسیقی

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .