Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


برخی از فواید گوش دادن به موسیقی


مزایای گوش دادن به موسیقی

در میان بحث‌های مختلفی که تا کنون تحت عنوان سبک زندگی مطرح کردیم، جای خالی موسیقی به شدت احساس می‌شود.

گوش دادن به موسیقی هم مانند هر فعالیت دیگری می‌تواند فواید و مضرات مختلفی داشته باشد. شاید برای بسیاری از ما، حدس زدن مضرات گوش دادن به موسیقی چندان دشوار نباشد: گوش دادن با هدفون با صدای بلند می‌تواند به گوش آسیب برساند. گوش دادن به موسیقی در ماشین ممکن است باعث شود که صدای بوق یا علائم اخطاری وسایل نقلیه دیگر را نشنویم.

حتی کسانی که خیلی به موسیقی علاقه‌ای ندارند، با مقایسه‌ بین کسانی که موسیقی گوش می‌دهند و کتاب نمی‌خوانند و کسانی که کتاب می‌خوانند و موسیقی گوش نمی‌دهند، به نتیجه رسیده‌اند که گوش دادن موسیقی می‌تواند موجب افسردگی هم بشود!

اما از این حرف‌ها که بگذریم، فواید زیادی هم برای گوش دادن به موسیقی گزارش شده است که تصمیم داریم در اینجا به برخی از آنها بپردازیم:

فواید گوش دادن به موسیقی - کاهش درد

تحقیقات نشان می‌دهد اگر انتخاب موسیقی به درستی انجام شود، می‌تواند بر میزان دردی که تحمل می‌کنیم، میزان اضطراب ما و پاسخ‌های سیستم فیزیولوژیک بدن، تاثیرگذار باشند.

فواید گوش دادن به موسیقی و اثرات آن در ورزش و دویدن

 اگر چه به صورت قطعی در مورد مکانیزم تاثیر موسیقی در افزایش استقامت در ورزش (و خصوصاً دویدن و استفاده از تردمیل) اظهارنظر نشده است، اما بر اساس تحقیقات گزارش شده، در اصل این مسئله که موسیقی – درصورتی که ریتم آن همسان با سرعت دویدن باشد – می‌تواند استقامت ما را افزایش دهد، تردیدی وجود ندارد.

گزارش منتشر شده پس از سمپوزیوم مرکز تحقیقات موسیقی استنفورد هم، در زمینه‌ی اثر مثبت موسیقی حاوی نکات جالبی است:

فواید گوش دادن به موسیقی و تغییر امواج مغزی

 از جمله تحقیقات جالب دیگر در مورد اثرات گوش دادن به موسیقی، بررسی تاثیر موسیقی بر سیستم Cognitive (شناختی) مغز است:

فواید گوش دادن به موسیقی

البته برخی تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که موسیقی به صورت مستقیم، موجب افزایش توان مغز نمی‌شود؛ بلکه بهبود خُلق و وضعیت احساس فرد – که در اثر گوش دادن به موسیقی حاصل می‌شود – به افزایش قدرت عملکرد مغز منجر می‌شود.

فواید گوش دادن به موسیقی

توضیحات بیشتر در زمینه اثرات موسیقی در کاهش استرس درمان را می‌توانید در اینجا بخوانید.

لازم به توضیح نیست که انتخاب موسیقی هم به همان اندازه مهم است. بدیهی است که نه با موسیقی استاد شجریان و سمفونی بتهوون می‌شود بر روی تردمیل دوید و نه با موسیقی هاردراک، می‌توان استرس اتاق عمل را از بین برد!

تمرین:

این بحث هنوز می‌تواند بسیار کامل‌تر شود. در صورتی که تحقیقات معتبر دیگری در زمینه‌ی اثرات مثبت موسیقی مشاهده کرده‌اید، لطفاً‌ آنها را در پایین همین درس – با اشاره به منبع – بیان کنید.

[ درس مرتبط: استعداد موسیقی ]

[ درس مرتبط: تاثیر موسیقی بر مغز کودکان ]

[ درس مرتبط: سبک زندگی

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت.

فهرست برخی از درس‌های متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت یادگیری و تکنیک های یادگیری

  تحلیل رفتار متقابل

  افزایش عزت نفس

  چگونه شاد باشیم

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سبک زندگی من
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۲۹ نظر برای برخی از فواید گوش دادن به موسیقی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمدجواد علیمحمدی

  در دهمین و یازدهمین کتاب سال شیدا که در یک جلد به چاپ رسیده است .مقاله ای وجود دارد با عنوان:"بررسی غم در موسیقی دستگاهی ایران با استفاده از روش تصویربرداری fmri "

  افراد مورد مطالعه به دو گروه موسیقیدان و غیر موسیقیدان تقسیم شده اند و از بخش های مختلف مغز آن ها عکس برداری Fmri  صورت گرفته است.

  جالب ترین قسمت این تحقیق برایم این بود که واکنش و تلقی غمناکی یک قطعه موسیقی ایرانی برای دو گروه متفاوت بود. مغز گروه افراد غیر موسیقی دان واکنش های غمناکی بیشتری داشت. در حالی که همان موسیقی در موسیقی دان ها قسمت های مربوط به هیجان و شادی را تحریک می کرد. و این نقش آموزش را در تاثیر گذاری یک قطعه را هم نشان می دهد.

  با این حساب با موسیقی شجریان هم می شود روی تردمیل دوید کافی است اهلش باشید.

  فارغ از نوع موسیقی می توانیم از این تحقیق این تذکر را به خود بدهیم که انتخاب قطعات به پارامترهای گوناگونی مربوط می شود و حتی برای یک نفر بسته به حالات گوناگون روحی و مکانی و زمانی می تواند اثرات متفاوت مثبت و منفی داشته باشد که این نکته اهمیت غذای روحی را که از گوش هایمان می گیریم را به ما یادآور می شود.

  اگر آشپزی بلد نیستید تا حد امکان از فست فود ها بپرهیزید و مواظب مسمویت های خود باشید و همچنین سعی کنید معده ی موسیقیایی خود را با انتخاب مفیدترین غذاها پر کنید نه تنها لذیذترینشان و از روی گرسنگی سنگ نخورید. خوردن غذای خوشمزه و مفید کمی صبر و یادگیری هم لازم دارد.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .