Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
استعدادیابی: نگاه به جلو


استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر و نگاه به جلو

در ادامه بحث استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر، می‌خواهیم در مورد استعداد نگاه به جلو یا Foresight با هم صحبت کنیم. اما قبل از هر چیز، این فایل را باز کنید و تمرین مربوط به آن را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که کل زمانی که برای این تمرین دارید، ۹۰ ثانیه است.

اگر درسهای قبلی سری استعدادیابی را در متمم مطالعه کرده باشید، احتمالاً الان احساس می‌کنید که این آزمون، از سری آزمون‌های استعداد Ideaphoria یا انسانهای لبریز از ایده محسوب می‌شود.

واقعیت این است که اتفاقاً زمانی که نخستین بار این آزمون توسط بنیاد جانسون اوکانر برای جنرال الکتریک طراحی شد، قرار بود یکی از ابزارهای سنجش آیدیافوریا باشد. اما نتیجه‌ی این آزمون، با آزمون‌های مربوط به انسان‌های لبریز از ایده، تفاوت داشت.

طبیعتاً بنیاد جانسون اوکانر، متخصص استعدادسنجی است و معنی دقیق «سنجش» این خواهد بود که به جای اینکه به دنبال توجیه تفاوت باشیم، به دنبال این باشیم که آزمایش جدید – که ظاهراً نتایج آن ارتباطی با آزمایش قدیمی ندارد – چه ویژگی‌های دیگری را پیش بینی می‌کند.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

درس‌های استعدادیابی برای کاربران آزاد متمم در نظر گرفته شده است.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) علاوه بر درس‌های استعدادیابی به حدود نیمی از چند هزار درس متمم (از جمله خودشناسی، افعال پرکاربرد انگلیسی، پرورش تسلط کلامی و پاراگراف فارسی)  دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت.

فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مدیریت کسب و کار (MBA)

  فنون مذاکره

  تحلیل رفتار متقابل

  تصمیم گیری

  پرورش تسلط کلامی

  افزایش عزت نفس

  چگونه شاد باشیم

 

آزمون ساده‌ی Foresight، بهتر از سایر آزمونها، تا کنون توانسته‌ است میزان نگاه یک فرد به هدف‌های دوردست و انرژی او را برای هدف گذاری طولانی‌مدت و ممارست و پشتکار و نظم برای رسیدن به آن را پیش بینی کند.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: فرناز جهاندار , مریم سلمانی سراجی , مهدی ابراهیمی , داود ممبینی , سعید کسرافر

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استعدادیابی و شناخت توانمندی ها به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استعدادیابی و شناخت توانمندی ها

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

258 نکته برای استعدادیابی: نگاه به جلو

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هومن کلبادی

  با سلام به شما دوست عزیز

  تا جایی که من متوجه شدم ، هدف از این تست اینه که بتونیم نگاهی متفاوت ، نسبت به چیزی که دیده میشه داشته باشیم و حتی بتونیم ، آینده ای رو برای این اشکال یا خطوط ، متصور بشیم . در واقع همونطوریکه در متن هم گفته شده ، مهارتی متمایز از آیدیافوریا که در درس های گذشته دربارۀ اون صحبت شده هست . البته یه چیز دیگه که ممکنه خیلی بهتون برای درک بهتر این مبحث کمک کنه ، اینه که ، سریِ استعداد یابی رو ، درس به درس مطالعه کنین تا بتونین برداشت بهتری نسبت به هر مهارت و تفاوت و تمایز اون با مهارت های دیگه رو درک کنید . آیدیافوریا ، مهارتی هست که فرد ، تعداد بسیار زیادی ایده دربارۀ همه چیز در ذهنش داشته باشه و بتونه اونها رو به راحتی بیان کنه . مثلاً دربارۀ نحوۀ چیدمان وسایل منزل ، میتونه ایده های مختلفی ارائه کنه ؛ یا برای یک مسئله ، میتونه چندین راه حل ارائه کنه (البته پیشنهاد می کنم مبحث آیدیافوریا رو از طریق لینکی که در خط دوم دادم مطالعه کنین) . فکر می کنم ، این مهارت ، به فرد کمک می کنه که نگاهی آینده نگر و بلند مدت دربارۀ مسائل داشته باشه . مثلاً همین مثالی که در متن ارائه شد "مراجعۀ مریم به طلا فروشی" و مکالمۀ بین اون و طلافروش ، قدرت تحلیل آینده و پیش بینی اتفاقات آتی (به وسیلۀ داشتنِ دیدی بلندمدت و پیش بینی کننده) رو در مریم نشون میده که با شنیدنِ قیمت اون قطعۀ طلا ، تونسته برنامه ریزیِ ذهنی انجام بده که با میزان حقوقی که دریافت می کنه ، خوش بینانه ، 18 ماه دیگه میتونه مجدداً به اون طلافروشی مراجعه کنه و اون قطعۀ طلا رو خریداری کنه (همونطوریکه در پایانِ مکالمه هم ، همین اتفاق افتاد) . در مورد اون تمرین هم ، فکر می کنم میشه همین دید رو داشت : اینکه صرفاً اون خطوط و اشکال رو ، خطوط و اشکال هندسی ببینیم یا بتونیم نگاهی متفاوت و شاید همراه با تخیل و نوعی آینده نگری بهشون داشته باشیم . برای مثال بتونیم شکل پایین رو به صورتِ سطحِ مقطع یا برشِ عرضیِ لوله ای ببینیم که برای انتقالِ سه نوع مایعِ مختلف با ویسکوزیتۀ مختلف طراحی شده !

  ببخشید دوست من ، شاید من نباید پاسخ میدادم به ابهام شما . من فقط نظر خودم رو نوشتم و امیدوارم بهتون کمک کنه و ابهامتون رو برطرف کنه

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .