Menu


توسعه برند شخصی | باید برای ارتباطات برند برنامه‌ریزی کنید


توسعه برند شخصی با استفاده از ارتباطات برند

تا این‌جا توضیح دادیم که برای برندسازی شخصی می‌توان دو وجه در نظر گرفت: هویت برند شخصی و ارتباطات برند شخصی.

وقتی از هویت برند شخصی حرف می‌زنیم به سوالاتی از این دست پاسخ می‌دهیم: من کیستم؟ نقاط قوت و ضعف من چیست؟ چه اصول و ارزش‌ها و چارچوب‌هایی دارم؟ داشته‌هایم چیست؟ چه چیزی مرا به شوق می‌آورد؟ چه ارزشی می‌توانم برای دیگران ایجاد کنم؟ در کدام دسته (کتگوری) قرار می‌گیرم؟ (درس خودشناسی در برندسازی شخصی)

اما وقتی از ارتباطات برند شخصی حرف می‌زنیم دغدغه‌مان این است که چگونه این تصویر را – که در ذهن خودم از خودم دارم – به دیگران منتقل کنم و تصویر مشابهی را در ذهن مخاطبان بسازم.

البته این را می‌دانیم که ما هرگز نمی‌توانیم دقیقاً شناختی را که خودمان از خودمان داریم (Brand Identity) در ذهن دیگران ایجاد کنیم (Brand Image). اما طبیعتاً هر چقدر در ارتباطات برند (Brand Communication) قوی‌تر عمل کنیم، نتیجه‌ی بهتری خواهیم گرفت.

بحث درباره‌ی ارتباطات برند و نقش آن در توسعه برند شخصی بسیار گسترده است و باید درس‌های متعددی به آن اختصاص پیدا کند. بنابراین در این‌جا صرفاً در حد مقدمه به این موضوع می‌پردازیم و طرح نکات تکمیلی را به درس‌های آتی موکول می‌کنیم.

«ارتباطات برند» دقیقاً چه فعالیت‌هایی را پوشش می‌دهد؟

در سال‌های اخیر به خاطر توسعه‌ی شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای ارتباط دیجیتال (مثل سایت و وبلاگ) معمولاً به محض این‌که از ارتباطات برند حرف می‌زنیم، وبلاگ‌نویسی و پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا و بازاریابی محتوا و موضوعاتی از این دست به ذهن‌مان خطور می‌کند.

قطعاً این‌ها بخشی از ارتباطات برند محسوب می‌شوند. اما ارتباطات برند بسیار گسترده‌تر از این موارد است: هر شکلی از تبادل پیام با جامعه مخاطبان برند، مصداق «ارتباطات برند» محسوب می‌شود.

بنابراین موارد زیر را می‌توان مصداق‌هایی از ارتباطات برند شخصی در نظر گرفت:

 • محتوایی که در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید
 • سبک زندگی‌ای که برای خود انتخاب می‌کنید و تصویری که از این سبک زندگی منعکس می‌کنید
 • کسانی که با آن‌ها رفت و آمد می‌کنید
 • موضع‌هایی که در برابر افراد و رویدادهای مختلف اتخاذ می‌کنید (یا این‌که جاهایی که موضع نمی‌گیرید، چون این هم حاوی پیام است)
 • سخنرانی‌هایی که انجام می‌دهید
 • تصمیم‌هایی که درباره‌ی حضور یا عدم حضور در یک سمینار یا برنامه یا جلسه می‌گیرید (چون بودن یا نبودن شما می‌تواند پیام‌هایی را به مخاطبان شما مخابره کند)
 • پاسخی که در دیدارهای فیزیکی یا فضاهای آنلاین به مخاطبان خود می‌دهید (یا مواردی که تصمیم می‌گیرید پاسخ ندهید و ارتباط را محدود کنید)

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به درس‌های برندسازی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به درس‌های برند و برندسازی، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  ارزش آفرینی

  تبلیغات

  مدیریت بازاریابی

  دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین

می‌توانید به عنوان یک تمرین (برای خودتان و نه الزاماً نوشتن در این‌جا) به چند مورد از برندهای شخصی که می‌شناسید فکر کنید.

ببینید اصولِ «سه C» تا چه حد در ارتباطات آن‌ها و پیام‌هایی که ارسال می‌کنند رعایت شده است. نواقص و ضعف‌هایشان در کجا بوده و چه تبعاتی برای تصویر برندشان داشته است.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمدجوادتقوی ، مسعود احمدی ، محمد وحیدطاری ، سید متین فقهی ، Amir

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری برندسازی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه برندسازی

قوانین کامنت گذاری در متمم

5 نکته برای توسعه برند شخصی | باید برای ارتباطات برند برنامه‌ریزی کنید

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .