Menu


کریس آرگریس و مهارت انجام کارهای مهم بی‌خاصیت


مدل ذهنی - کریس آرگریس و مهارت ناشایست بودن Skilled Incompetence

قبلاً به بهانه‌های مختلف از کریس آرگریس نام بردیم. او عملاً در کنار مطرح کردن یادگیری یک حلقه‌ای و دوحلقه‌ای، تعریفی از مدل ذهنی هم ارائه کرده است. همچنین بحث ساده اما مهمی را مورد توجه  قرار داده است و آن فاصله‌ی بین دانستن و عمل کردن است.

دیدیم که آشنایی با مفاهیمی که او طی چندین دهه، به فرهنگ مدیریت جهان افزوده است، جدا از اینکه می‌تواند دریچه‌های جدیدی برای نگاه به دنیا به روی ما باز کند، کلمات و اصطلاحاتی را به ادبیات کلامی ما اضافه می‌کند که می‌توانند به ارتباط بهتر و اثربخش‌تر با دیگران و انتقال بهتر پیام‌های مدیریتی در تیم و سازمان خود بپردازیم.

مفهومی که این بار به آن می‌پردازیم Skilled Incompetence است. اگر ترجمه‌ی لغت به لغت را انجام دهیم، باید این عبارت را به شکل «مهارت در ناشایستگی» ترجمه کنیم. اما اگر صدها صفحه کتاب که او در این زمینه نوشته و یا مقالاتی شبیه این مقاله را که در نشریه کسب و کار هاروارد منتشر کرده است مرور کنیم، می‌توان تعریف ساده‌تر اما قابل فهم‌تری از این اصطلاح داشت: مهارت انجام کارهای مهم و بی خاصیت.

مهارتی که بسیاری از انسانها در آن توانمند هستند و در نهایت می‌توانند به انسانهایی مهم و بی خاصیت و غیراثربخش تبدیل شوند. کارهایی بکنند که بسیار مهم به نظر می‌رسد و در نهایت، خودشان و کارهایشان هیچ اثری بر روی سازمان یا مجموعه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند نداشته باشد!

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

همانطور که می‌بینید، مهارت مهم و بی‌خاصیت بودن، حاصل نیت بد نیست. حتی خیلی اوقات آگاهانه هم نیست. اما بسیاری از گروه‌ها و سازمان‌ها و جوامع، بدون اینکه بفهمند در این مهارت به استادی می‌رسند. آنها می‌توانند ساعتها حرفهای مهم بزنند و تحلیل‌های عمیق انجام دهند بدون اینکه خاصیت و اثری داشته باشد. بدون اینکه کوچکترین چیزی تغییر کند.

آیا شما هم در جلسات سازمانی خود یا در هر فضای دیگری در هر سازمان و شرکتی، مثال‌هایی از مهارت جلسات مهم و بی‌خاصیت مشاهده کرده‌اید؟ چه حجمی از گفتگوهای جدی ما با دوستان و آشنایانمان از نوع مهم و بی‌خاصیت است؟ می‌توانید روایتی از این نوع گفتگوها داشته باشید؟

لطفاً در این درس صرفاً به روایت مثال‌ها بپردازید. در درس‌های بعدی، به کمک خود شما به ریشه‌یابی آنها خواهیم پرداخت.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مدلهای ذهنی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

252 نکته برای کریس آرگریس و مهارت انجام کارهای مهم بی‌خاصیت

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .