Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.ست گادین و پایان عصر تبلیغات سنتی


ست گادین

اکثر تغییر و تحولات بزرگی که با شکست مواجه می‌شوند، به این دلیل شکست می‌خورند که دیرهنگام بوده‌اند، نه زودهنگام!

گوینده‌ی این جمله، ست گادین است. او را به متفاوت بودن و متفاوت فکر کردن می‌شناسند. خیلی‌ها معتقدند همه‌ی حرف‌هایش همه جا مصداق ندارد و همانها هم عموماً معتقدند که هیچ حرفی از او نیست که ارزش خواندن و فکر کردن نداشته باشد!

او یک سخنران یا نویسنده‌ی انگیزشی نیست. نوشته‌های او در مطرح‌ترین نشریات مدیریتی جهان خوانده می‌شوند. برخی کتابهایش جریان‌ساز بوده‌اند. اما همیشه به انگیزه داشتن و نقش انگیزه در موفقیت فکر میکند و از آن حرف می‌زند. این یکی از معروف‌ترین جملات اوست که می‌گوید: اضطراب، یعنی تجربه‌ی شکست، قبل از شکست.

یا اینکه می‌گوید: خوب است که چند وقت یک‌بار برای یک تعطیلی شیرین برنامه‌ریزی کنیم. اما خوب‌تر است که زندگی خودمان را به شکلی بسازیم که نیازی به فرارهای موقت و دوره‌ای از آن نباشد!

یک محصول تولید کن. برایش تیزر بساز. یک بچه یا یک پزشک یا یک خانم زیبا را بیاور تا راجع به آن صحبت کند و آن را توصیه کند. بیشتر بفروش. ثروتمندتر شو. محصول جدید بساز. تیزر جدید بساز و این بازی را ادامه بده. این سبک تبلیغات از موضع قدرت است. تبلیغ، از جنس تجویز نمی‌تواند ادامه پیدا کند. دوران مرگ تلویزیون و صنایع مبتنی بر تبلیغات تلویزیونی فرا رسیده است.
ست گادین
ست گادین که متولد ۱۹۶۰ است و امروز، ششمین دهه‌ی زندگی را تجربه می‌کند، علوم کامپیوتر و فلسفه خوانده است. او دوره MBA خود را در استنفورد به پایان رساند و زندگی و کسب و کار خود را آغاز کرد. مرور ماجراهای زندگی او، بحث شیرین آموزنده‌ای است که جداگانه باید به آن پرداخته شود. اما آنچه باعث شده امروز،‌ دنیا ست گادین را به عنوان یک متفکر مدیریت و به طور خاص، بازاریابی بشناسد،‌ مفهوم Permission Marketing یا بازاریابی با کسب مجوز از مخاطب است. که البته اگر بخواهیم ترجمه‌ی علمی‌تری داشته باشیم، با کمی اغماض، آن را بازاریابی درونگرا نام‌گذاری کرده‌اند.

گادین، معتقد است که دوران سلطنت تلویزیون در جهان به پایان رسیده است. منظور او البته فقط تلویزیون نیست. او از مجموعه‌ی بسیار پیچیده‌ای از رسانه‌ها حرف می‌زند که مدعی هستند تیزرها و تبلیغات تجویزی آنها، می‌تواند رفتار مردم را تغییر دهد.

به همین دلیل، او تلاش می‌کند این ایده را اثبات کند که رمز موفقیت یک ایده، این نیست که با هر فشار و زور و ضربی، آن را به گوش مردم برسانیم. ایده باید به یاد ماندنی و تاثیرگذار باشد. باید متفاوت باشد و باید شنوندگان را وادار یا ترغیب کند که در مورد آن با دیگران صحبت کنند.

قطعاً ست گادین هم مانند هر متفکر دیگری منتقد دارد. از طرف دیگر، ایده‌های ست گادین، ایده‌هایی است که برای بازاریابی و تبلیغات، پول کمتر و هوشمندی بیشتر می‌طلبند. در مقابل او صنایع میلیارد دلاری تبلیغات ایستاده‌اند که طبیعتاً ترجیح می‌دهند منتقد این نگاه باشند.

اما به هر حال، درست یا غلط، تعبیری که استیوجابز در مورد نوابغ به کار می‌برد، در مورد او کاملاً مصداق دارد: می‌توانید او را قبول کنید. می‌توانید او را رد کنید. اما نمی‌توانید از او و حرف‌های او صرف نظر کنید!

در صورتی که زیر این مطلب، علامت بگذارید و اعلام کنید که بحث مطرح شده در حوزه ی علاقه ی شما قرار دارد، متمم فرض می کند که شما به آشنایی با دانشمندان بزرگ جهان علاقه دارید و ترجیح می‌دهید که متمم، به صورت منظم به معرفی اندیشمندان مختلف و فعالیت‌های آنها بپردازد.

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری معرفی کتابها و نویسندگان به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

21 نکته برای ست گادین و پایان عصر تبلیغات سنتی

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .