Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تکنیک پومودورو چیست؟


تکنیک پومودورو چیست؟ چگونه با استفاده از فن پومودورو مدیریت زمان را بهتر انجام دهیم؟

تکنیک پومودورو که گاهی از آن به عنوان فن پومودورو هم یاد می‌شود، شیوه‌ای برای مدیریت زمان است که توسط فرانچسکو سیریلو در اواخر دهه هشتاد میلادی مطرح شد و امروز به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پومودورو بر یک ایده اصلی استوار است: اینکه انسان نمی‌تواند به صورت پیوسته و برای مدت طولانی، تمرکز ذهنی و توان فیزیکی خود را بر روی یک موضوع یا یک هدف مشخص حفظ کند.

بنابراین، بر اساس تکنیک پومودور به شما پیشنهاد می‌شود که پس از مدتی تمرکز مطلق بر روی یک موضوع، به خودتان کمی استراحت اجباری بدهید و سپس مجدداً انجام آن کار یا فکر کردن به آن موضوع را ادامه دهید.

فرانچسکو سیریلو مخترع تکنیک پومودورو برای اولین بار از یک تایمر مکانیکی به شکل گوجه فرنگی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت استفاده کرد و هنوز هم نماد پومودورو یک گوجه فرنگی استمبانی کلی تکنیک پومودورو برای مدیریت زمان به شرح زیر است:

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

[مطالعه بیشتر: نظم شخصی و زمان های خاکستری]

[لینک مرتبط: معرفی نرم افزارهای تکنیک پومودورو برای اندروید / وب/ آیفون و آی پد]

[محصول مرتبط: فایلهای صوتی مدیریت توجه]

تمرین درس تکنیک پومودورو

درس تکنیک پومودورو تمرین خاصی ندارد. اما تمرین درس نظم شخصی و زمان خاکستری دقیقاً در همین زمینه است و چون شما هنوز فرصت نکرده‌اید که تمرین آن درس را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم سری به آن بزنید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محسن دوست حسینی ، نیما ، سید شهاب الدین بنی طبا ، فاطمه توکلیان ، مریم رئیسی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۵۲ نظر برای تکنیک پومودورو چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : صدرا علی آبادی

  پومودورو یکی از تکنیک هایی که به جرات میتونم بگم زندگی من رو تغییر داد.

  از حدود شش ماه گذشته در کنار مطالعه متمم شروع به خوندن کتاب هایی تو زمینه رشد و بالابردن بهره بری فردی شدم. تو این میون با گیم فیکیشن آشنا شدم. با نظام عادت آشنا  شدم(دقیق یادم نیست ولی فکر کنم بررسی نظام عادت تو تقویم محتوا متمم هست) . این که مغز چطور یه عادت توش شکل میگیره. کارکرد دوپامین چه شکلیه و چه و چه. این وسط با توجه به شرایط زندگی خودم یه بازی شخصی اختراع کردم.

  تمام بازه های کار کردنم رو (به جز کتاب خوندن البته) تبدیل به پومودورو کردم و یک جدول یک ماهه خالی کنار میز کارم نصب کردم.به ازای هر پومودورو برمیگشتم و با ماژیک فسفری رنگ مناسب روی جدول اون رو علامت میزدم. اجازه میدادم مغزم پاداش و دوپامینش رو حس کنه. روز اول با پنج پومودورو شروع شد و آخرین روز ماه قبل با 21 پومودورو تموم شد. انقدر خوب بود روند پیشرفتم که سازندگان اپ (من از نسخه دسکتاپ استفاده میکنم چون موبایلم رو هیچ وقت نمیبرم جای میز کارم) ایمیل زدن و عضویت من رو به نسخه پرو ارتقا دادن رایگان. خب خیلی خوشحالم کرد:) این که دیدم افراددیگه ای هم متوجه شدن.

   

  نکته 1: یه ساعت مچی خاصی دارم که زمان کار کردن میبندم. این باعث میشه، بستن ساعت من رو شرطی کنه،  نسبت به کارکردن. بعضی زمان ها حتا اگر DOWN  هم باشم از لحاظ روحی اگر ساعت رو ببندم خود به خود مجبور میشم پاشم و یه پومودورو دیگه بدست بیارم و داستان دوپامین و...

   

  نکته 2: بین هر پومودورو برای استراحت کوتاه از میزم پامیشم و تو اتاقم هنذفری میذارم و موسیقی گوش میدم. این خیلی کمک میکنه از فضا فاصله بگیرم.اکثرا طول ترک های موسیقی از 4 یا 5 دقیقه بیشتر نمیشه.

   

  نکته 3: بین هر سه پومودورو از اتاقم میرم بیرون، و حدود بیست دقیقه تا چهل دقیقه راه میرم. باید مواظب تحرکمون باشیم. اگر خیلی خسته باشم اون تایم رو کتاب میخونم و زمان استراحت که تموم شد دوباره ساعت رو میبندم و برمیگردم به میز کار.

   

  نکته 4: ثبت  پومودورو ها روی کاغذ جدا از مزایای گیم فیکیشنی که داره و رقابت با خودی که ایجاد میکنه آخر هر ماه میتونه کمک کنه آماری از این که چقدر کار کردی ودر چه روز هایی رشد و کاهش داشتی به ادم بده که خیلی مناسب به نظر میرسه چنین مانیتورینگی.

  مثلا این برنامه ماه قبله که فقط فعالیت های خونه رو توش ثبت کردم.

   

  این روش در ماه چهارم باعث شده تا حد زیادی اتومات بشم. اگر یک روز نتونم کار کنم، مثه کسی که به مواد مخدر اعتیاد داره کج خلق و عصبی میشم و این یعنی عادت کردم. در واقع با سپردن فرایند کار کردن به سیستم یک، اراده و فکر کردن در مورد تصمیم گیری رو حذف کردن و این شدیدا به بهره وری شخصیم کمک کرده.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .