Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


مراحل پایان یافتن رابطه عاطفی | نشانه های خراب شدن یک رابطه چیست؟


رابطه چگونه خراب می شود

می‌دانیم که رابطه‌ی میان دو نفر چیزی نیست که در یک لحظه پدید بیاید یا از بین برود. شکل‌گیری رابطه زمان می‌برد و تخریب آن هم معمولاً به تدریج و در طول زمان اتفاق می‌افتد.

در درس شش مرحله‌ی روابط بین فردی این روند را چنین توصیف کردیم: «رابطه با برخوردهای اولیه شروع می‌شود و با درگیر شدن بیشتر ادامه پیدا می‌کند و به تدریج، صمیمیت شکل می‌گیرد. رابطه‌ها الزاماً در وضعیت صمیمی باقی نمی‌مانند و گاهی وارد فاز فرسایش می‌شوند. هر فرسایشی الزاماً به معنای از بین رفتن رابطه نیست. بلکه طرفین می‌توانند با تلاش و کوشش و صرف وقت و انرژی، رابطه را ترمیم کنند. اما اگر چنین نکنند یا تلاش‌شان ناموفق باشد، رابطه در نهایت نابود می‌شود و از بین می‌رود. »

اجازه بدهید نموداری را که در آن درس آوردیم، یک مرتبه‌ی دیگر در این‌جا مرور کنیم:

رابطه خراب چگونه به پایان می رسد؟ مراحل پایان یافتن رابطه عاطفی

در این درس می‌خواهیم کمی درباره‌ی مرحله‌ی چهارم، یعنی فرسایش، صحبت کنیم و ببینیم از روی چه نشانه‌هایی می‌توان متوجه شد که رابطه وارد فاز فرسایش شده است.

طبعاً مدل‌های مختلف و متنوعی در این زمینه وجود دارند و هر یک از زاویه‌ی متفاوتی به فرسایش در رابطه نگاه کرده‌اند. مدلی که ما در این درس به آن خواهیم پرداخت توسط مارک نپ (Mark Knapp) و آنیتا ونجلیستی (Anita Vangelisti) ارائه شده است (+).

این مدلِ مطرح و شناخته‌شده، بیشتر به روابط عاطفی می‌پردازد، اما آن را تا حد خوبی می‌توان به روابط دیگر (از جمله رابطه‌ی دو دوست و همکار) هم تعمیم داد.

هم نپ و هم ونجلیستی متخصص مهارت ارتباطی هستند و طبیعتاً بیشتر از این زاویه به نشانه‌های فرسایش در رابطه توجه کرده‌اند. واضح است که معیارها و نشانه‌ها و تحلیل‌های دیگری هم می‌تواند وجود داشته باشد و از جنبه‌‌های دیگری هم می‌توان فرسایش در رابطه را تحلیل و تفسیر کرد.

پنج گام در تخریب تدریجی رابطه عاطفی

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۵۱ عدد

  دانشجویان این درس: ۳۸۹۳ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۴۵۰۹ مورد

به عنوان عضو ویژه‌ی متمم به مجموعه درس‌های بسیار بیشتری از جمله درس‌های زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

  فهرست درس‌های متمم

ضمناً از میان دوستان متممی، کسانی که درس‌های حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی را مطالعه کرده‌اند، به درس‌ها و موضوعات زیر نیز علاقه نشان داده‌اند:

  مدیریت استرس  |  مهارت ارتباطی  |  کوچینگ

  شخصیت شناسی | خودشناسی  |  مدیریت تعارض

  چگونه شاد باشیم | عزت نفس  | هوش هیجانی

  تحلیل رفتار متقابل  |  روانشناسی مثبت گرا  |  حل مسئله

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم منصوریان ، رضا شعبانی راد ، محمدجوادآقایی ، محسن لاله ، زهرا ناصری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری حمایت اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه حمایت اجتماعی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۴ نظر برای مراحل پایان یافتن رابطه عاطفی | نشانه های خراب شدن یک رابطه چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : نیلوفر راد

  من کاملا این مراحل رو درک کردم. آدم‌ها به‌خصوص در مراحل اول و دوم نمی فهمند که داره چه اتفاقی میفته! اولش فکر می‌کنند دارن همدیگه رو آزاد میذارن یا یه جوری انتظار دارن که خودبه خود مسائل حل بشه. یا حتی منتظرن تا فرد مقابل پا پیش بذاره و رابطه رو اصلاح کنه! حتی گاهی انکار می‌کنن که اصلا مسئله‌ای هست.
  اما به تدریج که وارد بی‌حرکتی و اجتناب میشیم، طرف مقابل تازه معترض میشه که چرا رفتارت تغییر کرده؟ اونجاست که دیگه حوصله توضیح دادن یا امیدی به بهبود رابطه وجود نداره. بدتر از همه اینه که در این مراحل تلاشت رو بکنی و کامل و شفاف مسئلت رو بیان کرده باشی. اما باز هم رفتاری ببینی که یه جوری بی‌اعتنایی فرد رو نشون بده...

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .