Menu
دوره آموزشی برندسازی شخصی

در دنیای مبتنی بر اقتصاد شهرت، برندسازی شخصی ابزاری قدرتمند برای ایجاد تمایز است.
مراحل پایان یافتن رابطه عاطفی | نشانه های خراب شدن یک رابطه چیست؟


رابطه چگونه خراب می شود

می‌دانیم که رابطه‌ی میان دو نفر چیزی نیست که در یک لحظه پدید بیاید یا از بین برود. شکل‌گیری رابطه زمان می‌برد و تخریب آن هم معمولاً به تدریج و در طول زمان اتفاق می‌افتد.

در درس شش مرحله‌ی روابط بین فردی این روند را چنین توصیف کردیم: «رابطه با برخوردهای اولیه شروع می‌شود و با درگیر شدن بیشتر ادامه پیدا می‌کند و به تدریج، صمیمیت شکل می‌گیرد. رابطه‌ها الزاماً در وضعیت صمیمی باقی نمی‌مانند و گاهی وارد فاز فرسایش می‌شوند. هر فرسایشی الزاماً به معنای از بین رفتن رابطه نیست. بلکه طرفین می‌توانند با تلاش و کوشش و صرف وقت و انرژی، رابطه را ترمیم کنند. اما اگر چنین نکنند یا تلاش‌شان ناموفق باشد، رابطه در نهایت نابود می‌شود و از بین می‌رود. »

اجازه بدهید نموداری را که در آن درس آوردیم، یک مرتبه‌ی دیگر در این‌جا مرور کنیم:

رابطه خراب چگونه به پایان می رسد؟ مراحل پایان یافتن رابطه عاطفی

در این درس می‌خواهیم کمی درباره‌ی مرحله‌ی چهارم، یعنی فرسایش، صحبت کنیم و ببینیم از روی چه نشانه‌هایی می‌توان متوجه شد که رابطه وارد فاز فرسایش شده است.

طبعاً مدل‌های مختلف و متنوعی در این زمینه وجود دارند و هر یک از زاویه‌ی متفاوتی به فرسایش در رابطه نگاه کرده‌اند. مدلی که ما در این درس به آن خواهیم پرداخت توسط مارک نپ (Mark Knapp) و آنیتا ونجلیستی (Anita Vangelisti) ارائه شده است (+).

این مدلِ مطرح و شناخته‌شده، بیشتر به روابط عاطفی می‌پردازد، اما آن را تا حد خوبی می‌توان به روابط دیگر (از جمله رابطه‌ی دو دوست و همکار) هم تعمیم داد.

هم نپ و هم ونجلیستی متخصص مهارت ارتباطی هستند و طبیعتاً بیشتر از این زاویه به نشانه‌های فرسایش در رابطه توجه کرده‌اند. واضح است که معیارها و نشانه‌ها و تحلیل‌های دیگری هم می‌تواند وجود داشته باشد و از جنبه‌‌های دیگری هم می‌توان فرسایش در رابطه را تحلیل و تفسیر کرد.

پنج گام در تخریب تدریجی رابطه عاطفی

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس حمایت اجتماعی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های حمایت اجتماعی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. به عنوان عضو ویژه‌ی متمم به مجموعه درس‌های بسیار بیشتری از جمله درس‌های زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

  فهرست درس‌های متمم

البته اگر به حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی و موضوعاتی از این دست علاقه دارید، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مدیریت استرس | مهارت ارتباطی

  شخصیت شناسی | خودشناسی

  چگونه شاد باشیم | عزت نفس

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمد حسین مطلق ، محمد قربانیان ، ساجده ممتازیان ، آذین شریفی ، علی روان پور

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری حمایت اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه حمایت اجتماعی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

3 نکته برای مراحل پایان یافتن رابطه عاطفی | نشانه های خراب شدن یک رابطه چیست؟

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .