Menu


بازاریابی محتوا موفقیت محتوا را چگونه اندازه گیری می‌کند


بازاریابی محتوا و اندازه گیری موفقیت محتوا

بازاریابی محتوا به شکل‌های مختلف تا کنون در متمم مورد بحث قرار گرفته است. اما با توجه به اینکه ما قبلاً در مورد شاخص و اهمیت آن صحبت کرده‌ایم و تا حدی هم به تقسیم بندی انواع شاخص‌ها پرداخته ایم، طبیعی است که شما انتظار داشته باشید درباره شاخصهای ارزیابی محتوا در بازاریابی محتوا، بیشتر صحبت شود.

اساساً به شدت علاقمندیم به محض مطرح شدن هر مفهوم تخصصی، یکی از اولین سوال‌هایی که در ذهن بچه‌های متمم شکل می‌گیرد این باشد که: چگونه آن را اندازه بگیرم؟

ما هم مانند شما قبول داریم که همه چیز قابل اندازه گیری نیست. اما از طرف دیگر، شما هم احتمالاً این را قبول دارید که خیلی چیزها هم، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم قابل اندازه گیری هستند و ما گاه، اهمیت اندازه گیری آنها را فراموش میکنیم.

قبلاً از دلایل شکل گیری بازاریابی محتوا صحبت کردیم و توضیح دادیم که هر کسی به فروش – به معنای عام آن – فکر می‌کند، می‌تواند به بازاریابی محتوا هم به عنوان یک ابزار فکر کند. طبیعی است که نخستین سوال در ذهن شما این باشد که بازاریابی محتوا و موفقیت و اثربخشی این فعالیت، با چه معیارهایی و با چه ابزارهایی اندازه گیری می‌شوند؟

برای اینکه ذهن شما، بهتر در فضای این درس و درس‌های بعدی استراتژی محتوا قرار بگیرد، اجازه بدهید که چند مصداق بازاریابی محتوا را در ابتدای درس با هم مرور کنیم:

در درس قبلی، مهدی رضاعلی مثال خوبی را مطرح کرده و احتمالاً آن را خوانده‌اید: اینکه یک پارچه فروش به راه اندازی یک وبلاگ فکر می‌کند و می‌خواهد در آن، عکس مدل‌های مختلف پارچه‌ها و مشخصات آنها را (کشور تولیدکننده، ضخامت، نوع کاربرد، قیمت و …) در این وبلاگ منتشر کند و الان  سوال اینجاست که چگونه می‌شود این وبلاگ را از وبلاگی عمومی در میان همه وبلاگها، به یک ابزار تخصصی و اثربخش بازاریابی محتوا تبدیل کرد.

یا به یک مثال دیگر از فروش یک محصول آموزشی فکر کنید.

این مثال را سید محمد موسوی در درس قبلی  مطرح کرد: کسی که یک سی دی آموزشی در مورد اعتماد به نفس تهیه کرده (و یا اینکه کلاسی در این زمینه برگزار می‌کند) و اکنون به این مسئله فکر می کند که بازاریابی محتوا چگونه می‌تواند به او در فروش بهتر محصول آموزشی‌اش کمک کند.

اجازه بدهید که مثال سومی را هم مرور کنیم. مثال سوم،‌ یک پروژه‌ی فرهنگی است:

این مثال را مجتبی مهاجر در  درس قبلی  مطرح کرد: یک مجموعه پیمانکاری که وارد موزه‌ای می‌شود و هدف آن شناساندن آن به مردم و جذب بازدیدکنندگان بیشتر برای رونق موزه مردم شناسی در این محل تاریخی است. بنایی که ۳۷۰ سال قدمت و مجموعه ای از مجسمه‌های زیبا دارد. می‌توانیم به عنوان یکی از مثالهای کاربرد بازاریابی محتوا، به این مثال هم فکر کنیم.

حالا با در ذهن داشتن این مثال‌ها یا مثال‌های دیگری که خودتان با آن سر و کار دارید، اجازه بدهید وارد بحث اندازه گیری اثربخشی بازاریابی محتوا بشویم.

راستی! چرا باید بحث جدی در مورد بازاریابی محتوا را -حتی قبل از تکنیک‌ها و ابزارها و جزییات اجرایی – از شاخصهای اثربخشی شروع کنیم؟ به خاطر اینکه تا مشخص نباشد که شاخص‌های موفقیت چیست، برنامه ریزی عملیاتی و اجرایی غیرممکن یا ناموفق خواهد بود.

اگر قرار است فرزند خود را در مدرسه ثبت نام کنیم، مسئله‌ی انتخاب مدرسه با تعیین معیارهای اثربخشی مدرسه آغاز می‌شود. آیا می‌خواهیم معدل بالا داشته باشد؟ آیا می‌‌خواهیم دانشگاه قبول شود؟ آیا می‌خواهیم خلاق و جسور شود؟ آیا می‌خواهیم استعدادهایش شناسایی شود؟

و اگر همه را می‌خواهیم – که ما عموماً همه چیز را با هم می‌خواهیم – کدامیک اولویت دارد؟ چون دیر یا زود با گزینه‌هایی مواجه می‌شویم که ممکن است در یکی از شاخص‌ها بسیار قوی و درشاخص دیگر ضعیف باشند (مثلاً فرزند من با بهترین نمره فارغ‌التحصیل می‌شود، اما احتمال قبولی‌اش در دانشگاه کم است یا اینکه از فرزند من، یک فردی تحصیل‌کرده با نمره و رزومه خوب می‌سازند، اما سهم زندگی و شجاعت و جسارت را در دغدغه‌هایش کاهش می‌دهند).

به من بگویید که شاخص‌های شما در ارزیابی موفقیت یک مدرسه چیست و – اگر چه دشوار است – اما شجاع باشید و آنها را به ترتیب اهمیت فهرست کنید (کدام را حاضرید به نفع کدام قربانی کنید) تا من به شما کمک کنم که مدرسه مناسب را انتخاب کنید!

مثال دیگر می‌تواند گرفتن یکی از نسخه های گواهینامه ایزو برای مدیریت کیفیت باشد. قبل از اینکه مشاوری برای استقرار نظام مدیریت کیفیت انتخاب کنید، به من بگویید که شاخص موفقیت چیست:

میزان هزینه‌ی پرداخت شده؟ درگیر شدن حداقلی سازمان با این مسئله؟ درگیر شدن حداکثری سازمان با این مسئله؟ مدت زمان اخذ گواهینامه؟ بهبود کیفیت خدمات و محصولات؟ کاهش تنش‌های درونسازمانی؟ مستندسازی فرایندها؟ اگر بگویید که با چه مترهایی موفقیت یک برنامه مدیریت کیفیت را می‌سنجید، می‌توانم بهترین مشاور برای استقرار نظام مدیریت کیفیت را به شما معرفی کنم.

همین مسئله در مورد بازاریابی محتوا هم وجود دارد.

آیا شاخص مدنظر شما از موفقیت بازاریابی محتوا، تعداد بینندگان یک تیزر تلویزیونی است؟ آیا شاخص مدنظر شما، تعداد لایک‌های فیس بوک یا تعداد فالور‌های اینستاگرام است؟ آیا شاخص مدنظر شما، میزان مطلق افزایش فروش شماست؟ آیا شاخص مد نظر شما، نسبت میزان ریالی افزایش فروش به میزان ریالی بودجه بازاریابی محتوا است؟

در این درس می‌خواهیم به شاخصهای عملیاتی و شاخصهای عملکردی موفقیت بازاریابی محتوا بپردازیم.

دو پیش‌نیاز ضروری برای مطالعه این درس وجود دارد که اگر قبلاً آنها را نخوانده‌اید، بهتر است قبل از ادامه‌ی مطالعه این درس، آنها را مرور کنید: بازاریابی محتوا به چه دلیل شکل گرفت؟ و تفاوت شاخصهای عملیاتی و شاخصهای عملکرد

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

دقت کنید که عرضه محتوا با مصرف محتوا فرق دارد.

ممکن است ما کتابی را با بودجه خودمان چاپ کنیم و به ضرب و زور به همه بدهیم که به خانه‌ی خود ببرند، این مصداقی از مصرف حساب نمی‌شود. بسیاری از دیوان‌های اشعار بزرگان ما یا کتابهای ارزشمندی که ما با لوگو و آرم خود منتشر می‌کنیم و به عنوان هدیه به دیگران می‌دهیم یا سررسید‌هایی که در پایان سال برای شرکتها می‌فرستیم و در کمد‌ها می‌مانند تا تاریخ آنها بگذرد، نمونه‌هایی از محتوای تولید شده اما مصرف نشده محسوب می‌شود!

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

فراموش نکنیم که بازاریابی حوزه‌ی جذابی است و کم نیستند کسانی که هدف بازاریابی را در میان زرق و برق ابزارها و بازیچه‌های آن فراموش می‌کنند.

در درس‌های بعدی، به تدریج با شاخص‌های مختلف و جزییات آنها، با انواع محتوا، با انواع رسانه‌ها و همینطور نحوه تدوین اثربخش‌ترین و کاراترین استراتژی‌های محتوا در کسب و کارهای مختلف صحبت می‌کنیم.

تمرین درس بازاریابی محتوا موفقیت محتوا را چگونه اندازه گیری می‌کند:

۱- چند وقت پیش، چالشی به نام چالش آب یخ در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی مطرح شد (اگر با آن آشنایی ندارید می‌توانید مطلبی را که در این زمینه در روزنوشته‌ها منتشر شده بخوانید). فرض کنید شما طراح یا ناظر اجرای این کمپین هستید. شاخص‌های موفقیت عملکرد این کمپین را به عنوان مصداقی از بازاریابی محتوا، در هر یک از چهار حوزه ی فوق، چه می‌دانید؟

۲- اگر در کسب و کار خودتان،‌ محتوایی برای بازاریابی تولید کرده اید یا خواهید کرد، آیا می‌توانید در همین مرحله، در مورد شاخص‌هایی که می‌توانند برای شما مهم و در عین حال قابل اندازه گیری باشند توضیح دهید و بگویید که هر کدام از شاخص‌ها به کدام یک از گروه‌های فوق متعلق است؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مهدی رضاییان , فهیمه دزفولی , مهدی رضاعلی , احسان تاجیک , حسین صفا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی محتوا
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

130 نکته برای بازاریابی محتوا موفقیت محتوا را چگونه اندازه گیری می‌کند

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد

  پاسخ تمرین دوم:

  من طلبه ی حوزه ی علمیه هستم و می خواهم شاخص های یک تبلیغ موفق را بررسی کنم:

  1. شاخص های مصرف محتوا

  مصرف شدن محتوای من با تعداد افرادی که به سخنانم گوش می کنند سنجیده می شود. تعداد افرادی که پای منبر من می آیند. شلوغی مسجد و حسینیه ای که من آنجا محتوا ارائه می کنم معیاری برای این شاخص است.

  2. شاخص های درگیر شدن با محتوا

  مخاطب من وقتی با محتوای منبر من درگیر می شود که پس از منبر، در باره ی آن چه گفته ام با من به گفت و گو بنشیند، بادوستانش صحبت کند و به فکر این باشد که چگونه صحبت هایم را عملی کند

  3. شاخص های تولید مشتری راغب

  مخاطب راغب من کسی است که از من شماره تلفن و آدرس می پرسد و نسبت به شرکت در مراسم هایی که من در آن شرکت خواهم داشت اظهار تمایل می نماید...

  4. شاخص های اقدام نهایی

  اگر من در ماه محرم برای تبلغ به روستایی رفتم، اقدام نهایی آن ها دین دار تر شدنشان است. اگر بعد از یک دهه حضور من در یک روستا، اختلافات آن مردم کم شد، مردم با هم مهربان تر شدند، نسبت به حقوق مردم و حقوق دینی پایبند تر شدند و به دین تمایل بیشتری داشتند من در کارم موفق بوده ام

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .