Menu


SEO چیست؟ -درس ۲: الکسا چیست؟ آیا رتبه الکسا همیشه مهم است؟


رتبه الکسا در سایت الکسا

تمایل به رتبه‌بندی، همیشه در میان ما انسانها وجود داشته است. همین تمایل در فضای آنلاین‌ هم جای خود را باز کرده. این روز‌ها، از کسانی که در فضای آنلاین فعالیت می‌کنند، یا وبلاگ و سایتی دارند، زیاد می‌شنویم که در مورد رتبه‌ی الکسا یا رتبه‌ی گوگل سایت خود صحبت می‌کنند.

شیوه‌های مختلفی برای ارزیابی رتبه‌ سایت‌ها وجود دارد که شاید رتبه‌بندی الکسا و رتبه‌بندی گوگل، دو مورد از مطرح‌ترین آنها باشد. اما آیا واقعاً این رتبه‌ها مهم هستند؟

در سال ۱۹۹۶، شرکتی به نام الکسا با هدف ارزیابی و سنجش ترافیک اطلاعات در فضای وب و آرشیو کردن صفحات وب، تشکیل شد. این شرکت سه سال بعد توسط آمازون خریداری شد و از سال ۲۰۰۲ به تدریج سیاست‌های خود را با گوگل هم‌سوتر کرد.

اگر با سایت و رتبه الکسا آشنایی ندارید می‌توانید از طریق آدرس www.alexa.com به این سایت سری بزنید. می‌توانید نام هر سایتی را در آن تایپ کنید و رتبه‌ی آن سایت را در کشور خود و جهان ببینید. عدد کوچکتر به معنای رتبه‌ی بهتر است. رتبه‌ی سایت‌های گوگل و فیس بوک تک رقمی است.

سایت الکسا - رتبه الکسا

شرکت الکسا تولباری به نام تولبار الکسا را به کاربران خود پیشنهاد می‌دهد و بر اساس اطلاعاتی که از تولبار الکسا جمع‌آوری می‌شود، رتبه‌ها را محاسبه می‌کند. الکسا زمانی مدعی بود که تولبار آن هفت میلیون بار دانلود شده است.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

warning-green-longیکی از خطاهای رایج در فضای مجازی، هم‌معنی گرفتن بهینه‌سازی برای موتور‌های جستجو یا SEO و بهتر کردن رتبه‌ی یک سایت (گوگل یا الکسا یا …) است. تفاوت SEO و Rank دقیقاً مشابه «تخصصی بودن» و «فراگیر بودن» است. مهم‌ترین اولویت موتور‌های جستجو «تخصصی بودن و مرتبط بودن محتوای سایت» است، در حالی که در رتبه‌بندی، فراگیر بودن و مراجعه‌ی گسترده‌ی عمومی معیار مهم‌تری محسوب می‌شود.

با توجه به مطالب بالا، رتبه‌ الکسا می‌تواند مفید یا گمراه کننده باشد. به عنوان مثال، تمرکز بر روی این رتبه برای سایت‌هایی که تعداد مخاطبان آنها زیاد است، ضروری است. ضمن اینکه اعتبار سایت‌هایی که تبلیغات جذب می‌کنند و فضاهایی را برای بنر‌ها (Banners) اختصاص می‌دهند، معمولاً بر اساس رتبه‌ی الکسا سنجیده می‌شود.

در مقابل، تمرکز بر بهبود رتبه‌ الکسا برای سایت‌هایی که هدف اولیه‌ی آنها نشر محتوای تخصصی برای مخاطب محدود است می‌تواند یک آفت باشد.

 

 

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری SEO چیست به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

36 نکته برای SEO چیست؟ -درس ۲: الکسا چیست؟ آیا رتبه الکسا همیشه مهم است؟

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : حمید طهماسبی

  متن تمرین :

  بله درست متوجه شدید.

  ولی تفاوتی هست.

  سوالم را اینگونه می پرسم.ما دو تا مغازه داریم.اولی روزی 500 نفر از آن خرید می کنند.دومی روزی 20 نفر

  به نظر شما کدام مغازه بهتر است؟

  جواب:مغازه اول نانوایی است.مغازه دوم یک مغازه لوکس با دارای لباس های بالای 5 میلیون تومان است

  خوب اگر متوجه شده باشید ترافیک افراد خیلی بستگی دارد به نوع فعالیت انها.

  مثلا همین سایت متمم دارای رنک 1200 در ایران است.این رنک برای یک سایت آموزشی فوق العاده است.فوق العاده

  ولی سایت های خبری با کیفیت بد دارای رنک زیر 1000 هستند.

  پس اگر توی سرچ جز اولین ها باشی رنک alexa  بالا می رود ولی نه تا آن حدی که انتظار دارید، بالا تر از هم صنف های خودتان.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .