مهارت ارتباطی: درباره آسیب پذیری | متمم
Menu


مهارت ارتباطی: درباره آسیب پذیری


آسیب پذیری - سایت تد - برنه براون

«آسیب پذیری» یا «Vulnerability» برای بسیاری از ما واژه‌ای با بار معنایی منفی است. هیچکس دوست ندارد آسیب‌ پذیر باشد. همه تلاش میکنند محکم و شکست ناپذیر باشند.

برنه براون محقق دانشگاه هوستون، در سخنرانی خود در TED نگاه متفاوتی را درباره آسیب پذیری ارائه می‌کند. او در همان ابتدای سخنرانی، نشان می‌دهد که تصویری که از یک «محقق حوزه‌های اجتماعی» در ذهن داریم، در مورد او مصداق ندارد.

می‌گوید که زمانی قرار بوده در یک سخنرانی حاضر شود و برگزارکننده، به او می‌گوید که «محقق» اصلاً عنوان جذابی نیست و مردم نمی‌آیند! برگزارکننده پیشنهاد می‌کند که بگویند: «یک قصه گو». ابتدا احساس خوبی ندارد و بعد با خود می‌گوید: به هر حال قصه هم،‌ مجموعه‌ای از داده و اطلاعات است که در آن روح دمیده شده!

حرفهای برنه براون ادامه پیدا می‌کند و در مورد یک لغت بیشتر حرف می‌زند: «ارتباط» یا «Connection». اینکه ارتباط چقدر برای انسان مهم است و همه‌ی فعالیت‌های انسانی به نوعی حول این مفهوم شکل می گیرند.

براون،‌ مفهوم شرم را هم از همین جنس می‌داند. شرم یعنی احساس اینکه به دلیل یک رفتار یا فکر یا هر چیز دیگر، ارتباط من با دنیای اطرافم کم یا قطع شده یا در معرض قطع شدن قرار می‌گیرد.

داستان «ارتباط» و تلاش انسانها برای ایجاد یک ارتباط محکم و پایدار ادامه پیدا می‌کند. اینکه انسانها در رابطه‌های خود، در تصمیم‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود، همه جا و همه جا،‌به دنبال تکیه‌گاه و جایگاهی محکم و قطعی می‌گردند.

اما نتیجه جالب تحقیقات براون، از آنجا آغاز می‌شود که لذت واقعی زندگی، پس از قبول کردن «آسیب پذیری» شکل میگیرد. لحظه‌ای که وارد یک رابطه می‌شوند بدون اینکه بدانند این رابطه سرانجامی خواهد داشت یا نه. لحظه‌ای که یکی از اسرار خود را با دیگری در میان می‌گذارند بی آنکه بدانند در آینده از آن چه استفاده‌ای خواهد شد. لحظه‌ای که «ابهام موجود در زندگی» را می‌پذیرند و تلاش نمی‌کنند «تلخی ابهام» را با «شیرینی قطعیت» جایگزین کنند.

انسانها در جستجوی ارتباط هستند. اما نه ارتباطی از جنس زنجیر. سخت و صلب. ارتباطی که همیشه نمک «آسیب پذیری» هم به آن طعم بدهد…

حرف‌های برنه براون را در سری «زبان زندگی» آوردیم. چرا که این نوع نگاه قطعیت گریز، همان نگاهی است که همیشه در بحث‌های ارتباطات و زبان زندگی روی آن تاکید داشته‌ایم.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سمیرا وزیری ، رضا علی یاری ، محمد جواد صادقی ، شبنم ، طاهره خباری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارتهای ارتباطی و زبان زندگی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارتهای ارتباطی و زبان زندگی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

98 نکته برای مهارت ارتباطی: درباره آسیب پذیری

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هومن کلبادی

  با سلام به دوستایِ عزیزم
  واقعاً از خوندنِ این پُست و دیدنِ چند بارۀ این کلیپِ بسیار زیبا ، بسیار لذت بردم . فوق العاده بود .
  من همیشه فکر می کردم ، اینکه خودم رو در معرضِ آسیب پذیری قرار میدم و تلاش می کنم با تمامِ قلبم با عزیزانم و اطرافیانم ، ارتباط برقرار کنم ، من رو شکننده می کنه ولی با دیدنِ این کلیپِ زیبا و خوندنِ این متنِ زیبا ، متوجه شدم که «آسیب پذیری» ، الزامی است . چقدر خوبه که بتونیم در بی ثباتی به ثبات برسیم و در عینِ آسیب پذیری ، عشق بورزیم و با آغوشی باز ، از آینده ای بدونِ هیچ تضمین ، استقبال کنیم چون اگر غیر از این باشه ، عملاً عشق نیست و «معامله» هست چون به نظرِ من ، عشق با حساب و کتاب و محاسبه ، جور در نمیاد . باید با تمامِ قلبمون و پاک باخته واردِ ارتباط بشیم :)
  عاشق باشید ، بی بهانه و بدونِ چشمداشت و بدونِ گارانتی

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .