Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


ویدئو کنفرانس | مزایا و معایب تماس تصویری چیست؟


تماس تصویری

تماس تصویری و ویدئو کنفراس پدیده‌ی تازه‌ای نیست. بیش از نیم قرن از نخستین تجربه‌های موفق ویدئوکال می‌گذرد و تقریباً از سال ۲۰۱۰ تماس تصویری از یک امکان دور از دسترس به پدیده‌ای عادی تبدیل شده است (+).

رواج یافتن دورکاری (یا به قول سدال نیلی: انقلاب دورکاری) هم استفاده از تماس تصویری و ویدئو کنفرانس را بیش از پیش افزایش داد و نرم‌افزارهایی مثل اسکایپ (Skype) و زوم (Zoom) و گوگل میت (Google Meet) را به بخشی از نرم‌افزارهای استاندارد در موبایل‌ها و لپ‌تاپ‌ها تبدیل کرد.

آخرین موجی که فراگیر شدن ویدئو کنفرانس و ابزارهای تماس تصویری را تقویت و تشدید کرد، کرونا بود. کرونا باعث شد آخرین گروه‌هایی هم که در مقابل استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی مقاومت می‌کردند، ناگزیر به سراغ این ابزارها بروند.

سایت Backlinko در این زمینه گزارش جالبی ارائه می‌کند و می‌گوید که کاربران اپلیکیشن Zoom از دسامبر سال ۲۰۱۹ تا پنج ماه بعد، یعنی آوریل ۲۰۲۰، حدود ۳۰۰۰٪ رشد کرده‌اند؛ یعنی از ۱۰ میلیون کاربر به ۳۰۰ میلیون کاربر رسیده‌اند و بر اساس آخرین آمار منتشر شده، مجموع دقایقی که در سال از زوم استفاده می‌شود از سه هزار میلیارد دقیقه عبور کرده است (+).

مزایا و معایب تماس تصویری

درباره‌ی مزایای تماس تصویری و ویدئو کنفرانس بسیار گفته‌اند و شنیده‌ایم.

می‌دانیم که تماس تصویری این امکان را فراهم می‌کند تا از مرزها و محدودیت‌های جغرافیایی عبور کنیم. ضمن این‌که از ارتباط صوتی غنی‌تر است و کمک می‌کند که ارتباط غیرکلامی به شکلی بهتر و گسترده‌تر شکل بگیرد.

این نکته هم قابل‌تصور است که اگر امکان تماس تصویری نبود، شاید افراد بسیاری نمی‌توانستند کار خود را در قالب دورکاری انجام دهند یا اگر هم چنین می‌کردند، کیفیت کارشان به شکل محسوسی افت می‌کرد.

فهرست مزایای تماس تصویری می‌تواند بسیار طولانی باشد. کافی است دقایقی را در ذهن خود به به چند دهه قبل سفر کنید که دسترسی به چنین امکانی به شکل ساده و ارزان برای ما فراهم نبود.

اما آیا تا به حال به معایب تماس تصویری هم فکر کرده‌اید؟

منظورمان رویدادها و بدشانسی‌ها نیست. این رویدادها کاملاً موردی و اتفاقی و قابل‌پیش‌گیری هستند: این‌که دوست یا همسرتان ناگهان بر سرتان فریاد می‌زند و بعداً می‌فهمد که در میانه‌ی یک جلسه‌ی مهم بوده‌اید. یا این‌که دامن راحت و غیررسمی یا شلوارک پوشیده‌اید و فرض‌تان بر این است که مجبور نمی‌شوید در طول جلسه از جای خود بلند شوید. اما اتفاقی می‌افتد که ناگزیرید بلند شوید و مشخص می‌شود فقط در نیم‌تنه‌ی بالایی خود، رسمی بوده‌اید).

به نظر می‌رسد برخی مشکلات سیستماتیک و ساختاری در تماسهای تصویری وجود دارد که باید آن‌ها را بشناسیم و مورد توجه قرار دهیم. از جمله این‌که ظاهراً تماسهای تصویری می‌توانند خسته‌کننده‌تر از دیدارهای فیزیکی باشند.

این خستگی را در ادبیات علمی با اصطلاح Zoom Fatigue یا خستگی زوم می‌شناسند. البته استفاده از کلمه‌ی Zoom به آن معنا نیست که مثلاً اسکایپ تا گوگل میت خسته‌کننده نیستند. بلکه Zoom به عنوان نماینده‌ی پلتفرمهای تماس تصویری انتخاب شده است.

برخی از معایب تماس تصویری

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه از درس‌ها

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مهارتهای ارتباطی و مذاکره برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

البته با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

ضمناً شاید بهتر باشد از میان درس‌ها مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت ارائه و سخنرانی  |  فن بیان

  تحلیل رفتار متقابل

  شخصیت شناسی | خودشناسی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین و مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از گفتگوهای تصویری چه بوده است؟ آیا چنین گفتگوهایی را برای مدت طولانی انجام داده‌اید؟

چه کارهایی انجام می‌دهید تا فشار ذهنی (Cognitive Load) این گفتگوها کمتر شود؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمد موسوی ، سعید سمیعی ، جعفر اکبری ، الیاس میرزائیان ، مهدی کلانترزاده

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارتهای ارتباطی و زبان زندگی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارتهای ارتباطی و زبان زندگی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۴ نظر برای ویدئو کنفرانس | مزایا و معایب تماس تصویری چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : امیرعلی رستگار کازرونی

  ..::هوالرفیق::..

  تجربه‌ی این نوع ویدئو کنفرانس‌ها را دارم؛ و بیشترین رکورد هم 4 ساعت بوده، در یک نشست صمیمی. ;)

  چند نکته که به نظرم می‌رسد را صرفاً به عنوان تجربه شخصی مطرح می‌کنم:

  1- خستگی جلسات آنلاینی که افرادی در آن حضور دارند که از دوستانم هستند و همدیگر را می‌شناسیم عموماً کمتر بوده است.

  2- هنگامی که با گوگل میت جلساتی را شرکت کرده‌ام، با توجه به این که تصویر خودم را نمایش نمی‌دهد و فقط تصویر دیگران را جلوی خودم می‌بینم احساس خستگی کمتری می‌کنم. (فضا به جلسات فیزیکی نزدیک‌تر هست و آن اثر آینه حذف می‌شود)

  3- «تقریباً» همیشه سعی می‌کنم بالا تنه و پایین تنه را هر دو! رسمی نگه دارم برای پیشگیری از شرایطی که ممکن هست نیاز شود از جای خودم بلند شوم. (یکی از سوالاتی که در مطالعات آموزش پزشکی انجام شده است این هست که آیا دانشجویان با همان رسمیت کلاس فیزیکی سر کلاس مجازی حاضر می‌شوند یا نه؛ مثلاً صبحانه بخورند قبل از شروع کلاس صبح و لباس رسمی چه بالا تنه چه پایین تنه بپوشند؛ و تاثیرات آن)

  4- سعی می‌کنم در حد یک سلام و احوال‌پرسی ساده هم که شده داشته باشم، وقتی که صحبت می‌کنی نگرانی‌های اضافی یا احتمالی حذف و برطرف می‌شوند و راحت‌تر می‌شوی.

  5- معمولاً یک لیوان آب یا چایی در کنار خودم دارم و از آن استفاده می‌کنم، این طور فضا را راحت‌تر می‌کنم. (هم برای خودم و هم دیگران)

  6- گاهی اگر در نقش مدیر جلسه باشم پیشنهاد می‌دهم که فقط دوست (دوستانی) که صحبت می‌کنند دوربین را فعال کنند و بقیه تنها میکروفن را روشن نگه دارند. (معمولاً هم کسی که حرف می‌زند راحت‌تر و متمرکزتر می‌شود هم مخاطب با توجه بیشتری به صحبت‌ها گوش می‌دهد و احتمال مشارکتش در جلسه بالاتر می‌رود). البته یک استثنا دارد و اگر میهمان یا عضو جدیدی در جلسه داشته باشیم حتماً (به زور!) اجازه می‌دهم که او هم حتی در حد یک سلام و احوال پرسی حتما وارد گفت و گو شود. اگر در نقش مدیر جلسه نباشم معمولاً سوالاتم را بین افراد پخش می‌کنم که فضا راحت‌تر شود و هر کس حس مفید بودن به خاطر فعالیت و شنیده شدن را تجربه کند.

  7- از reactionها استفاده می‌کنم. همان‌هایی که شبیه به ایموجی‌های متحرک هستند. باعث می‌شود مخاطب حس کند دارد شنیده می‌شود. اما از چت باکس کمترین استفاده را می‌کنم چون به نظرم می‌آید بیشترین حواس پرتی را در حین ویدئو کنفرانس‌ها ایجاد می‌کند.

  8- سعی می‌کنم فضای پشت‌سرم طبیعی باشد (از بک‌گراند‌های مصنوعی اسکایپ استفاده نکنم)، و البته نور پردازی خوب داشته باشم. از دیوار سفید! هم اجتناب می‌کنم. یک تابلو، یا یک گلدان یا چند کتاب و یا کتابخانه را حتما در پس‌زمینه نگه می‌دارم.

  پی‌نوشت: تمام این موارد نیاز به شرایط خودش دارد و همه‌اش را نمی‌توانم با هم در یک جلسه اجرا کنم.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .