Menu


ارتباطات غیرکلامی در مذاکره و زندگی روزمره


زبان بدن در مذاکره

ارتباطات غیرکلامی و زبان بدن در مذاکره از جمله بحث‌هایی است که همیشه مورد توجه و علاقه مذاکره کنندگان قرار داشته است.

اگر چه معمولاً در گفتگوهای متعارف، اکثر مردم زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی را به یک معنا به کار می‌‌برند یا معنای آنها را شبیه هم در نظر می‌گیرند، اما اگر بخواهیم دقیق‌تر سخن بگوییم، باید زبان بدن را تنها زیرمجموعه ای کوچک از ارتباطات غیرکلامی در نظر بگیریم.

در تعریف ارتباطات غیرکلامی می‌توان گفت:

هر پیامی که به کمک ابزاری غیر از کلمات برای طرف مقابل ارسال می‌شود، یک پیام غیرکلامی است و دانشی که مجموعه پیامهای غیرکلامی و شیوه ارسال و نحوه تاثیر آنها بر مخاطب را بررسی و تحلیل می‌کند، دانش ارتباطات غیرکلامی نامیده می‌شود.

ارتباطات غیرکلامی و زبان بدن

اگر بخواهیم زیر مجموعه های دانش ارتباطات غیرکلامی را به صورت دقیق‌تر بررسی کنیم، می‌توانیم این حوزه‌ها را مورد توجه قرار دهیم:

پیام‌های ارسال شده توسط بدن

زبان بدن و #علائم چهره، از جمله شیوه‌های رایج و مورد استفاده ما برای برقراری ارتباط غیرکلامی با دیگران محسوب می‌شوند. ما با حالات چهره‌ی خود، احساسات واقعی یا دروغین خود را به طرف مقابل اعلام می‌کنیم. با استفاده از #ارتباط چشمی، پیام می‌فرستیم و پیام دریافت می‌کنیم. با استفاده از نحوه نشستن و ایستادن و حالات دست و پا و زاویه‌ی بدن، احساسات و هیجانات درونی خود را بروز می‌دهیم و در نهایت می‌کوشیم که پیام‌های خود را به شکلی سریع‌تر و دقیق‌تر و اثربخش‌تر برای طرف مقابل ارسال کرده یا پیام‌های او را دریافت و تحلیل کنیم.

پیام‌های ارسال شده از طریق فاصله و ابعاد فیزیکی

انتخاب یک میز بزرگ یا انتخاب یک میز کوچک برای اتاق کار، می‌تواند پیام‌های متفاوتی را برای کسی که وارد اتاق ما می‌شود ارسال کند. نشستن در نزدیکی یک نفر یا فاصله گرفتن از او، قطعاً معناهای متفاوتی خواهد داشت.

دست گذاشتن بر شانه‌ی یک نفر (که یکی از نزدیک‌ترین شکل‌های رابطه‌ی فیزیکی و شیوه‌ای برای کم کردن فاصله است)، خود پیام مهمی است که در دانش ارتباطات غیرکلامی به صورت مهم و دقیق مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد.

حضور ده نفر در  ویلایی که برای حضور ۵۰ نفر طراحی شده در مقایسه با حضور همان ده نفر در ویلایی که برای ۵ نفر طراحی شده است، می‌تواند تاثیرات محسوسی روی تمام پیام‌های رد و بدل شده در یک مسافرت داشته باشد.

پیام‌های ارسال شده از چیدمان محیط

در جلسه‌ی کاری، من کنار چه کسی می‌نشینم؟ وقتی مهمان به خانه می‌آید، او را کجا می‌نشانم؟ موبایلم را در یک گفتگو در کجا قرار می‌دهم؟ کیفم را روی زمین می‌گذارم یا صندلی مقابل؟

صندلی خودم را در کجای اتاق قرار می‌دهم؟ بزرگترین تصویر از لوگوی شرکت را کجا نصب کرده‌ام؟ در راهروی شرکت؟ در پشت میز منشی؟ یا در اتاق خودم؟

دانش ارتباطات غیرکلامی می‌کوشد پیامهایی را که به صورت آگاهانه یا ناخواسته از طریق چیدمان محیط دریافت و ارسال می‌شود، بررسی کند.

نگاه به زمان و نحوه انتخاب زمان

من دیر وارد جلسه شده‌ام و جلسه شروع شده. همکارم چه زمانی را برای اعتراض انتخاب کرد؟ آیا اعتراض خود را در بدو ورود من گفت؟ آیا در میانه‌ی بحث آن را مطرح کرد؟ آیا جایی که می‌خواست با من مخالفت کند، از آن مسئله به عنوان ابزاری برای فشار استفاده کرد؟ آیا در لحظات پایانی جلسه آن مسئله را مطرح کرد؟ آیا پس از پایان جلسه و در هنگام خروج از اتاق، به تاخیر من اعتراض کرد؟ آیا چند روز بعد و به بهانه‌ی دیگری آن اعتراض را مطرح کرد؟

کلمات و جملاتی که برای اعتراض به کار گرفته می‌شود ممکن است در تمام موارد فوق یکسان باشد. اما انتخاب زمان مطرح کردن آنها، پیامی غیرکلامی است که می‌تواند تمام فرایند ارتباط را تحت تاثیر خود قرار دهد.

موارد فوق، تنها بخشی از زیرمجموعه های دانش ارتباطات غیرکلامی است که تصمیم داریم در درس ارتباطات غیرکلامی در مذاکره به آن بپردازیم.

برخی از منابع مورد استفاده در این درس، به شرح زیر هستند:

۱٫ Non-verbal Communication, Judee Burgoon

2. Non-verbal communication reader, Laura Guerrero

3. Telling Lies, Paul Ekman

4. Emotions Revealed, Paul Ekman

5- Non-verbal Communication in Human Interactions, Knapp

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

16 نکته برای ارتباطات غیرکلامی در مذاکره و زندگی روزمره

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حسن خان

  مبحث بسیار عالی ای هست. با تشکر

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .