Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


سه منشاء اصلی ترافیک وب سایت چیست؟


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۵۵۳۱۱
از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس:
 • به خاطر داشته باشند که عبارت ترافیک وب سایت می‌تواند به دو مفهوم متفاوت اشاره داشته باشد.
 • برخی ابزارهای برآورد یا مقایسه ترافیک وب سایت‌ها را بشناسند و به کار بگیرند.
 • بتوانند ترافیک وب سایت را از نظر منشاء به سه دسته تقسیم کنند و به صورت مختصر هر کدام را توضیح دهند.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
ترافیک وب سایت چیست و چگونه اندازه گیری می شود

در فضای وب، اصطلاح ترافیک (Traffic) به دو معنای متفاوت به کار برده می‌شود.

یکی از کاربردها، مفهومی است که شرکت‌های عرضه کننده خدمات اینترنت (ISP‌ها و شرکت‌های تأمین‌کننده اتصال برای خود ISPها) به کار می‌برند.

در این کاربرد، وقتی از ترافیک اینترنت صحبت می‌کنیم منظورمان حجم اطلاعاتی است که از یک مسیر (یا اصطلاحاً Pipeline) عبور می‌کند. این حجم بر اساس واحدهای بایت و مگابایت و گیگابایت و ترابایت سنجیده می‌شود.

این همان چیزی است که مصرف‌کنندگان اینترنت خانگی هم آن را به خوبی می‌شناسند و معمولاً در قالب بسته‌های ترافیک از شرکت‌های عرضه‌کننده خدمات، خریداری می‌کنند.

اما کاربرد دوم، آن چیزی است که در سئو و استراتژی محتوا و طراحی و ارزیابی صفحه فرود مورد توجه قرار می‌گیرد.

در اینجا منظور از ترافیک، تعداد بازدیدکنندگانی است که به وب‌سایت سر می‌زنند و از آن بازدید می‌کنند.

دو تعریف متفاوت از ترافیک در فضای وب و دیجیتالاین بازدید ممکن است در قالب کل بازدیدهای سایت (Total visits) یا بازدیدکنندگان یک صفحه مشخص (Page visit) سنجیده و اعلام شود.

البته رایج است که ترافیک و بازدید را به دو دسته‌ی کل بازدید (Total visits) و بازدیدهای منحصر به فرد (Unique visits) هم تقسیم می‌کنند. وقتی از بازدیدهای منحصر به فرد صحبت می‌کنیم، بازدیدهای مکرر یک بازدیدکننده، صرفاً یک مرتبه در آمار محاسبات لحاظ می‌شود.

وقتی از الکسا یا سایر سرویس‌های سنجش و برآورد ترافیک استفاده می‌کنید، معمولاً پارامتری به نام Page View را هم به شما اعلام می‌کنند. اگر Page View برای یک سایت ۴ باشد به این معناست که هر بازدیدکننده به طور متوسط ۴ صفحه از وب‌سایت را می‌بیند. بنابراین، تعداد کل بازدید چهاربرابر تعداد بازدیدهای یونیک است.

بحث بازدید و نحوه‌ی ثبت و اندازه گیری آن، جزئیات فنی بسیاری دارد که خارج از بحث این درسِ ماست. در اینجا صرفاً می‌خواهیم به این سوال بپردازیم که سه منشاء اصلی ترافیک یک وبسایت چیست؟

به عبارت دیگر، بازدیدکنندگان یا ترافیک یک وبسایت از چه کانال‌هایی تأمین می‌شود.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دسترسی کامل به درس‌های سئو برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۲۱ عدد

  دانشجویان این درس: ۲۳۴۰ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۱۱۲۸ مورد

با فعال کردن اشتراک ویژه درس‌های بسیار بیشتری به شرح زیر در اختیار شما قرار می‌گیرند:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، موضوعات زیر به فضای دیجیتال نزدیک‌تر هستند:

  استراتژی محتوا  |  بازاریابی محتوایی

  دیجیتال مارکتینگ

  ایمیل مارکتینگ  |  تولید محتوا

  سواد دیجیتال  |  شبکه های اجتماعی

  اتوماسیون بازاریابی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

بخش عمده‌ی آنچه ما در بحث سئو می‌آموزیم با هدف تأمین و افزایش ترافیک نوع سوم، آن‌هم ترجیحاً بخش اول آن (لینک مستقیم در صفحات نتایج جستجو) است.

اما اینکه چه کنیم تا بازدیدکنندگان باز هم به سایت ما سر بزنند و به بازدیدکننده‌ی دائمی ما تبدیل شوند، مقوله‌ای دیگر است که در استراتژی محتوا مورد بحث قرار می‌گیرد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    امیرحسین شمس ، آیدا کریمی ، rasoul zare ، میثم عظیمی ، مجتبی بابائی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری SEO چیست به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه SEO چیست
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۰ نظر برای سه منشاء اصلی ترافیک وب سایت چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : کاوه متمادی

  یکی از شیرین ترین روشهای کسب کاربر و در نتیجه آن مشتری و در نتیجه آن درآمد, دریافت این ورودی از موتورهای جستجو و خصوصا از طریق نتایج طبیعی گوگل هست. و همانطور که محمد ذوالفقاری به درستی اشاره کرده کیفیت این نوع ورودی و کاربران فوق العاده بالاست و این کیفیت بارها تو کسب و کارم ثابت شده. و دلیلش هم درونگرا بودن و خاصیت آهنربایی گوگل در جذب افراد جویای اطلاعات مورد نظر هست.

  چون در همه روشهای برونگرای تبلیغات , صاحبین کسب و کار به مانند یک بلندگو به دست, پیام خود را به صورت broadcast به طیف وسیعی از افرادی که نیازی به این اطلاع رسانی و خدمت ندارند می رسانند به امید اینکه آن تعداد اندکی که خواهان خدمات او هستند را جذب کند.در حالی که این معجزه موتورهای جستجو در عصر آی تی این مدل را معکوس کرده و افراد جویای خدمات را فیلتر می کند و به رتبه های برتر موتورهای جستجو می فرستد.

  درباره تبلیغات پولی گوگل هم با توجه به اینکه از همین پتانسیل افراد هدفمند و با کیفیت استفاده می شود ولی طبق آمارهای موجود فقط بین حدود 2 تا 15٪ نرخ کلیک این آگهی ها هست.که قابل مقایسه ها با نرخ کلیک خصوصا سه رتبه اول گوگل نیست.

  و نکته بعدی درباره ترافیک مستقیم هست.در چند سال اخیر با ورود تلفنهای هوشمند در عرصه جستجوی وب و طیف وسیع کاربران غیر حرفه ای که حتی بسیاری از آنها نواری به نام آدرس بار نمیشناسند حجم قابل توجهی از ترافیک مستقیم که باید با تایپ آدرس آن وارد صفحه میشدند به سرچ آن آدرس یا برند و کسب و کار در گوگل منجر می شود که عملا این نوع از ترافیک به صورت ترافیک موتور جستجو شناسایی می شود که اگر منشاء اصلی آن پیگیری شود جز ترافیک های مستقیم است.بیشتر انواع کلیدواژه های شامل نام کسب و کار و تایپ فارسی یا لاتین دامنه سایت در موتور جستجو متعلق به همین مورد هست.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .