Menu


کپسول زمان | آیا به خودتان هدیه می‌دهید؟


کپسول زمان

فرض کنید یک نفر هزاران سال یا قرن‌ها قبل یک روز کامل را وقت گذاشته و بخشی از وسایل زندگی روزمره‌اش را به همراه گزارشی مکتوب از سبک زندگی و دغدغه‌‌هایش در یک کوزه گذاشته و دفن کرده است. امروز با پیدا کردن چنین کوزه‌ای چه حسی پیدا می‌کنید؟ دیدن محتویات کوزه و خواندن پیام‌های آن چقدر برایتان جذاب خواهد بود؟

به چنین بسته‌ای که در «زمان حال» خطاب به مخاطب یا مخاطبانی در «آینده» تهیه و تنظیم می‌شود، کپسول زمان یا Time Capsule می‌گویند. مشخص نیست نخستین بار چه کسی و در چند سال قبل چنین کپسولی را درست کرده است. اما بعید است چنین ایده‌ای تازه باشد و احتمالاً مصداق‌های آن را می‌توان در هزاره‌های پیش نیز جستجو کرد. با این حال،‌ اصطلاح کپسول زمان نسبتاً جدید است و عمر آن هنوز به یک قرن نمی‌رسد (+).

نمونه‌های کپسول زمان فراوانند و اگر کمی در اینترنت جستجو کنید، موارد جالبی از آن‌ها را می‌بینید. صرفاً به عنوان یک نمونه می‌توان به نامه‌هایی اشاره کرد که یک کشیش اسپانیایی در سال ۱۷۷۷ در مجسمه‌ی مسیح جاسازی کرد و در آن‌ها از روزمرگی‌ها و حال و هوای زمان خودش نوشت. این کپسول زمان حدود ۲۴۰ سال بعد (سال ۲۰۱۷) کشف شد (گزارش نشنال جئوگرافیک).

کپسول زمان

عکس از نشنال جئوگرافیک

اما آیا کپسول زمان حتماً باید برای مخاطبی ناشناخته و در زمانی بسیار دور تهیه و فرستاده شود؟

آیا نمی‌توانیم آن را برای مخاطبی آشنا (مثلاً خودمان) و در زمانی نسبتاً نزدیک (مثلاً یک یا دو یا سه سال بعد) آماده کنیم؟

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از کپسول زمان چیست؟ آیا تا به حال پیش آمده که آگاهانه و عامدانه بنشینید و وقت بگذارید و یک کپسول زمان برای خودتان آماده کنید؟

آیا این اتفاق افتاده که مجموعه‌ای از اشیاء و نوشته‌ها و عکس‌ها و خاطرات، ناخواسته نقش یک کپسول زمان را برایتان ایفا کنند؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علی اکبر شاه بهرامی ، شراره فلاحت پیشه ، جواد خوانساری ، فائزه حاجلو ، علیرضا مختاری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سبک زندگی من

قوانین کامنت گذاری در متمم

26 نکته برای کپسول زمان | آیا به خودتان هدیه می‌دهید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : آزاده ناصرهلالی

  من چند سالی هست که ازدواج کردم و ما مستاجر هستیم. تا حالا چندتا خونه عوض کردیم. حتی شهر محل زندگیمون رو هم برای یکسال عوض کردیم.

  کاری که حس جالب و خوبی بهمون‌ می‌ده و به نوعی کپسولِ زمان هست اینه که از خونه‌هامون عکس می‌گیریم. از خونه بدون وسایل، از خونه با وسایلی که هنوز باز نشده، از‌ خونه وقتی کامل چیده شده، و حتی در زمانِ جابه‌جاییِ مجدد یه عکس‌ در حالِ جمع کردنِ اثاث. معمولاً از منظره‌ای که از پنجره دیده می‌شه هم عکس میندازیم. گاهی فیلم هم می‌گیریم و این عکس و فیلم‌ها رو وقتی که داریم از اون خونه اثاث‌کشی‌ می‌کنیم نگاه می‌کنیم. تجربه جالب و لذت‌بخشیه و خاطراتِ ریز و جزییات رو به یادمون میاره و بیشترِ مواقع لحظه‌های خوبی رو برامون می‌سازه.

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .