Menu


کپسول زمان | آیا به خودتان هدیه می‌دهید؟


کپسول زمان

فرض کنید یک نفر هزاران سال یا قرن‌ها قبل یک روز کامل را وقت گذاشته و بخشی از وسایل زندگی روزمره‌اش را به همراه گزارشی مکتوب از سبک زندگی و دغدغه‌‌هایش در یک کوزه گذاشته و دفن کرده است. امروز با پیدا کردن چنین کوزه‌ای چه حسی پیدا می‌کنید؟ دیدن محتویات کوزه و خواندن پیام‌های آن چقدر برایتان جذاب خواهد بود؟

به چنین بسته‌ای که در «زمان حال» خطاب به مخاطب یا مخاطبانی در «آینده» تهیه و تنظیم می‌شود، کپسول زمان یا Time Capsule می‌گویند. مشخص نیست نخستین بار چه کسی و در چند سال قبل چنین کپسولی را درست کرده است. اما بعید است چنین ایده‌ای تازه باشد و احتمالاً مصداق‌های آن را می‌توان در هزاره‌های پیش نیز جستجو کرد. با این حال،‌ اصطلاح کپسول زمان نسبتاً جدید است و عمر آن هنوز به یک قرن نمی‌رسد (+).

نمونه‌های کپسول زمان فراوانند و اگر کمی در اینترنت جستجو کنید، موارد جالبی از آن‌ها را می‌بینید. صرفاً به عنوان یک نمونه می‌توان به نامه‌هایی اشاره کرد که یک کشیش اسپانیایی در سال ۱۷۷۷ در مجسمه‌ی مسیح جاسازی کرد و در آن‌ها از روزمرگی‌ها و حال و هوای زمان خودش نوشت. این کپسول زمان حدود ۲۴۰ سال بعد (سال ۲۰۱۷) کشف شد (گزارش نشنال جئوگرافیک).

کپسول زمان

عکس از نشنال جئوگرافیک

اما آیا کپسول زمان حتماً باید برای مخاطبی ناشناخته و در زمانی بسیار دور تهیه و فرستاده شود؟

آیا نمی‌توانیم آن را برای مخاطبی آشنا (مثلاً خودمان) و در زمانی نسبتاً نزدیک (مثلاً یک یا دو یا سه سال بعد) آماده کنیم؟

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از کپسول زمان چیست؟ آیا تا به حال پیش آمده که آگاهانه و عامدانه بنشینید و وقت بگذارید و یک کپسول زمان برای خودتان آماده کنید؟

آیا این اتفاق افتاده که مجموعه‌ای از اشیاء و نوشته‌ها و عکس‌ها و خاطرات، ناخواسته نقش یک کپسول زمان را برایتان ایفا کنند؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سعیده احمدزاده ، داود عندلیب ، الهه اسکویی ، سید حمید رضا صحفی ، سینا مرعشی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سبک زندگی من
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

27 نکته برای کپسول زمان | آیا به خودتان هدیه می‌دهید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : وحید محمدزاده

  مردادماه همین امسال یک مطلبی خوندم و متوجه شدم سایت‌هایی وجود دارند که می‌شه اونجا برای خودمون نامه بنویسیم؛ تا در آینده نامه رو از طریق ایمیل برامون بفرستند.

  تو سایت futureme.org برای خودم نامه‌ای نوشتم و تاریخ ایمیل رو برای پنج سال آینده تنظیم کردم تا به دستم برسه.

  حال و هوایی که اون روز داشتم رو توصیف کردم؛ از فکرایی که اون روز درگیرش بودم به وحید 35 ساله نوشتم. جزئیات نامه به طور دقیق یادم نیست اما می‌دونم به اسم شخصی که خیلی دوستش داشتم و برام عزیز بود و اسم یکی از همکارام که اون روزا خیلی وقتش رو می‌گرفتم تو نامه اشاره کردم.

  از چیزایی که احساس می‌کردم پنج سال آینده بیشتر قدرشون رو می‌دونم و دلم بیشتر براشون تنگ می‌شه نوشتم.

  و در پایان به خودم یادآوری کردم که در سی سالگی هم آنچنان از وضع موجود، و از خودت و از زندگی راضی نبودی و امیدوارم که طوری زندگی کرده باشی که در سی‌و‌پنج سالگی هیچ وقت آرزو نکنی که به سی سالگی برگردی.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .