Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


کپسول زمان | آیا به خودتان هدیه می‌دهید؟


کپسول زمان

فرض کنید یک نفر هزاران سال یا قرن‌ها قبل یک روز کامل را وقت گذاشته و بخشی از وسایل زندگی روزمره‌اش را به همراه گزارشی مکتوب از سبک زندگی و دغدغه‌‌هایش در یک کوزه گذاشته و دفن کرده است. امروز با پیدا کردن چنین کوزه‌ای چه حسی پیدا می‌کنید؟ دیدن محتویات کوزه و خواندن پیام‌های آن چقدر برایتان جذاب خواهد بود؟

به چنین بسته‌ای که در «زمان حال» خطاب به مخاطب یا مخاطبانی در «آینده» تهیه و تنظیم می‌شود، کپسول زمان یا Time Capsule می‌گویند. مشخص نیست نخستین بار چه کسی و در چند سال قبل چنین کپسولی را درست کرده است. اما بعید است چنین ایده‌ای تازه باشد و احتمالاً مصداق‌های آن را می‌توان در هزاره‌های پیش نیز جستجو کرد. با این حال،‌ اصطلاح کپسول زمان نسبتاً جدید است و عمر آن هنوز به یک قرن نمی‌رسد (+).

نمونه‌های کپسول زمان فراوانند و اگر کمی در اینترنت جستجو کنید، موارد جالبی از آن‌ها را می‌بینید. صرفاً به عنوان یک نمونه می‌توان به نامه‌هایی اشاره کرد که یک کشیش اسپانیایی در سال ۱۷۷۷ در مجسمه‌ی مسیح جاسازی کرد و در آن‌ها از روزمرگی‌ها و حال و هوای زمان خودش نوشت. این کپسول زمان حدود ۲۴۰ سال بعد (سال ۲۰۱۷) کشف شد (گزارش نشنال جئوگرافیک).

کپسول زمان

عکس از نشنال جئوگرافیک

اما آیا کپسول زمان حتماً باید برای مخاطبی ناشناخته و در زمانی بسیار دور تهیه و فرستاده شود؟

آیا نمی‌توانیم آن را برای مخاطبی آشنا (مثلاً خودمان) و در زمانی نسبتاً نزدیک (مثلاً یک یا دو یا سه سال بعد) آماده کنیم؟

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از کپسول زمان چیست؟ آیا تا به حال پیش آمده که آگاهانه و عامدانه بنشینید و وقت بگذارید و یک کپسول زمان برای خودتان آماده کنید؟

آیا این اتفاق افتاده که مجموعه‌ای از اشیاء و نوشته‌ها و عکس‌ها و خاطرات، ناخواسته نقش یک کپسول زمان را برایتان ایفا کنند؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    برگ ، حسینی ، مهدی پارسانژاد ، مهشید افشایی ، معصومه خزاعی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سبک زندگی من
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۶ نظر برای کپسول زمان | آیا به خودتان هدیه می‌دهید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : باران

  به‌نظرم وبلاگ‌نویسی وقتی از جنس خاطره‌نویسی روزانه باشه، نوعی کپسول زمانه. برای من که این طوره. چندین وبلاگ دارم که به جز وبلاگ فعلی، هرکدوم رو به علت اینکه توسط آشنایان کشف شدند، آرشیو کردم و بستم. یکی رو که به کل پاک کردم و خیلی پشیمونم. تقریبا ۱۹ ساله وبلاگ می‌نویسم و از دوران راهنمایی هم دفترچه خاطرات داشتم.

  به‌ندرت پیش میاد که برمی‌گردم و خاطراتم رو می‌خونم. برمی‌گردم درست به همون حس و همون لحظه.

  یه‌وقتی هم یک دفتر بزرگ خریدم. شبیه دفترهای فیلی نقاشی قدیمی. توش بریده روزنامه‌هایی رو که دوست داشتم، می‌چسبوندم. یکی از اون بریده‌ها مال وقتیه که کیارستمی جایزه کن رو گرفت. بعضی‌هاش در مورد گلها یا دکوراسیون خونه‌ست. بقیه‌ش رو یادم نیست. ولی اون دفتر هم برام حکم کپسول زمان رو داره.

  حتی دفاتری دارم از سال ۷۳ که کارم رو شروع کردم و همه چیزهایی رو که یاد می‌گرفتم یادداشت می‌کردم. اون موقع اینترنت این‌طوری نبود که بشه فایل اکسل و ورد داشته‌باشی از کارهات.

  امسال به دلیل شروع یک پروژه که شبیه پروژه‌های اون موقع‌مونه، رفتم سراغشون و مهم‌تر از اطلاعاتشون، سفری بود که در زمان می‌کردم. اون دختر کوچک ساده که از دانشگاه اومده بود بیرون و هرچی می‌شنید و می‌دید رو می‌نوشت و آدمهایی که ازشون چیزی یادگرفتم اومدن جلوی چشمم. مهندسانی که یا فوت کرده ان یا خیلی پیرن.

  باز کردن اون دفترها حس عجیبی داره. نمی‌تونم بگم خوشاینده یا نه. یه‌وقتایی به‌حال اون دخترکی که زندگی رو پیش‌روش داشت، حسرت می‌خورم.

  کپسول زمان وقتی خوبه که از داشته‌های امروزت شاد باشی. اگر حس بازنده‌بودن یا حسرت داشته‌باشی، به‌جای هدیه‌ای خوشایند، دستاویزی می‌شه برای پررنگ شدن حس‌های بد امروز.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .